Gradska biblioteka “Atanasije Stojković” prva je biblioteka u Vojvodini koja je implementirala indukcionu petlju – sistem za bolju komunikaciju sa osobama sa oštećenim sluhom.
Svi programi i sadržaji rumske biblioteke od danas su dostupni i osobama sa oštećenim sluhom, ali i slepim i slabovidim korisnicima usluga ove kulturne ustanove, jer je na ulazu postavljena i taktilna tabla sa Brajevim pismom.
“Taktilna tabla omogućiće slepim ljudima samostalnu kretnju i bolju orijentaciju u prostoru ove ustanove kulture, a zajedno sa indukcionom petljom za osobe sa oštećenim sluhom, Gradska biblioteka “Atanasije Stojković” će svoje bibliotečke usluge i brojne kulturno – umetničke sadržaje učiniti dostupne svima”, poručio je direktor rumske biblioteke Damir Vasiljević Toskić.
Projekat Gradske biblioteke pod nazivom “Zvuk kulture” finansirali su Ministarstvo kulture i Opština Ruma.
Današnjem svečanom puštanju u rad novih informaciono – tehnoloških rešenja prisustvovali su predstavnici Opštine Ruma, pokrajinskog Saveza slepih i slabovidih, rumske Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih i predstavnici Udruženja “Althea” iz Beograda, koji su i saradnici na projektu.
Projekat “Zvuk kulture” realizovan od strane rumske biblioteke, predstavlja ključni korak u jačanju tehničkih kapaciteta te ustanove, omogućavajući nam da kulturne sadržaje učinimo dostupnim osobama sa invaliditetom, istakla je predsednica Opštine Ruma Aleksandra Ćirić Bošković.
“Ova inicijativa čini našu biblioteku mestom otvorenim za sve ljude, i podiže nivo njenih usluga na viši nivo, svrstavajući je među najmodernije biblioteke u našoj zemlji. Radujemo se što možemo doprineti inkluzivnosti i raznolikosti našeg grada, te se nadamo da će “Zvuk kulture” postati inspiracija i za buduće projekte u kulturi”, izjavila je predsednica Ćirić Bošković.
Inovativnost rumske biblioteke i želju da svim građanima omogući dostupnost kulturnih sadržaja pohvalio je Velibor Pilić, predsednik Saveza slepih Vojvodine.
“Imao sam priliku na ulazu da vidim taktilnu mapu i sada slabovida i slepa osoba može da percipira prostor i gde se šta nalazi. Ovakvih mapa nema u Vojvodini, nešto postoji u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu gde su radili neke eksponate prilagođene slepima, ali ovakva mapa mislim da je jedina u Vojvodini. Veoma je značajno, jer mnoge slepe osobe se kreću same i kada dođu u biblioteku mogu na taj način da percipiraju gde se šta nalazi i da lakše dođu do odeljenja koje im treba”, rekao je Pilić.