Potpredsednik Srpske liste Igor Simić izjavio je danas da je ono što je napisano u Briselskom sporazumu pre 11 godina, a što je bilo u korist Srba, odlukom vlasti u Prištini i uz punu podršku mentora kosovske nezavisnosti, ostalo mrtvo slovo na papiru.
On je, povodom 11. godišnjice od potpisivanja ovog sporazuma, za RTS rekao da je to tako odlukom onih koji su trebali Srbima da garantuju da će se kroz Zajednicu srpskih opština stvoriti krovna institucija za zaštitu pojedinačnih i kolektivnih prava srpskog naroda.
Odgovarajući na pitanje gde su Srbi 11 godina kasnije, Simić je rekao da je teško dati odgovor na to pitanje, ali da je većina i dalje na Kosovu i Metohiji, iako je jedan deo ljudi otišao, pre svega pod pritiskom režima u Prištini koji predvodi premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti. „Ja verujem i svi se nadamo da su oni samo privremeno napustili prostor KiM i očekujemo ih da se vrate, ali je činjenica da su pod represijom tog režima Srbi morali da napuste prostor KiM i to moram da naglasim”, rekao je Simić.
On je dodao da Srbi ne napuštaju Kosovo i Metohiju zbog ekonomskih razloga, kako što to čine Albanci, već isključivo iz bezbednosnih razloga jer deci ne mogu da garantuju bezbednost niti budućnost na tom prostoru.
Istakao je da su izneverena očekivanja Srba od Briselskog sporazuma i to ne od albanskog rukovodstva, kome Srbi nisu verovali ni pre 11 godina kao što ne veruju ni sada, ali su smatrali da je došlo vreme da Evropska unija i zapadni svet prihvate Srbe kao ravnopravne na prostoru Kosova i Metohije.
„Nažalost, sve je to palo vodu. I kao što rekoh, nisu nas iznenadili i razočarali Albanci. Razočarali su nas predstavnici Evropske unije i zapadnog sveta koji su nam tada govorili da će Srbi na prostoru Kosova i Metohije biti zaštićeni, a nisu. Ni tada, ni sada”, naglasio je on.
Komentarišući prihvatanje predloga od strane Parlamentarne skupštine Saveta Evrope da tzv. Kosovo uđe u tu organizaciju, rekao je da ovakvo Kosovo sa sadašnjim režimom kao članica Saveta Evrope deluje paradoksalno.
„Režim koji otima imovinu Srba bez ikakvih pravnih akata i pravnih procesa. Režim koji u svojim kazamatima drži Srbe više godina bez optužnih akata, bez ikakvog pravnog procesa kojim bi se dokazala krivica. I takav režim dobije viznu liberalizaciju i sada potencijalno članstvo za Savet Evrope”, rekao je on.
Ocenio je da to deluje paradoksalno, da je to sramota i bruka, mrlja na obrazu Evrope. Govoreći o tome kako žive Srbi na KiM nakon ukidanja dinara kao sredstva plaćanja, Simić je ukazao da Priština ne dozvoljava ulazak robe iz centralne Srbije na KiM, kao ni lekova.
Prema njegovim rečima, plate, penzije i socijalna davanja se isplaćuju tako što se iznosi do 10.000 dinara isplaćuju na Kosovu i Metohiji, a za sve preko toga građani, i stari i oni koji primaju socijalnu pomoć i osobe sa invaliditetom, moraju da dođu do prvog mesta u centralnoj Srbiji. „To je jedini način da obezbede hranu za svoju decu, da tim novcem mogu da kupe osnovna sredstva za život. Eto tako danas Srbi žive na Kosovu i Metohiji”, istakao je Simić, prenosi Tanjug.