Kosovska Mitrovica – Odbrana Srećka Sofronijevića (37) iz Zvečana, svojevremeno teško ranjenog Srbina od strane specijalnih jedinica kosovske policije u selu Rudaru, uložila je žalbu apelacionom sudu, na odluku specijalnog suda tzv. Kosova o jednomesečnom pritvoru. Avokat Nebojša Vlajić, za „Politiku” naglašava da ne može da kaže kada bi trebao da stigne odgovor sa ove više sudske instance, ali da je odluka o pritvoru neosnovana, a kao razlog se navodi da bi „Sofronijević mogao da pobegne”. Ovaj Srbin sa severa Kosmeta uhapšen je pre desetak dana na administrativnom prelazu Brnjak, u prisustvu dvoje dece i supruge.
„On je sve vreme od događaja za koji se optužuje živeo sa porodicom u Zvečanu, gde su mu deca išla u školu, a za tri godine ga niko nije tražio. Zar bi neko ko misli da je kriv mogao mirno da sedi i da čeka da mu se stave lisice na ruke”, pita advokat Vlajić, koji navodi da je sud „uprkos njegovim argumentima da Sofronijević nije bio u bekstvu i da nema nameru da to i sada učini”, ipak odlučio da mu odredi sudski pritvor do 12. maja. Naime, tzv. specijalni sud je tvrdio da ukoliko bude slobodan Sofronijević „može da se sakrije ili pobegne radi izbegavanja krivične odgovornosti, pošto je okrivljeni i državljanin Srbije”.
Na ovaj način prištinsko „pravosuđe” i režim Albina Kurtija nastavili su progon Srba, koje, suštinski zbog odbijanja da se isele sa Kosmeta, neosnovano hapse ili već odranije drže u svojim kazamatima. Upravo se na primeru Sofronijevića vidi koliko su nelogične odluke o zadržavanju u pritvorima, nakon što neko bude presretnut i uhapšen. Utisak je da se produženjima pritvora i montiranim procesima Srbi zapravo kažnjavaju, jer ne žele da napuste svoja ognjišta, a ne da beže od prištinskih organa. I sve to dok međunarodni pokrovitelji Prišine vrše najveći pritisak do sada da tzv. Kosovo, mimo svih normi i pravila, bude primljeno u članstvo Saveta Evrope.
Sofronijević je, navodno, prema navodima suda označen kao jedan od članova grupe koja je u oktobru 2021. godine u Zvečanu „napala policijske službenike”. Tereti se i da je navodno „bio u grupi koja je u selu Rudaru podigla barikade i napravila zasedu, iz koje je naoružana napala policiju i ranila jednog policajca”. Međutim, Sofronijević je tada mučki ranjen u leđa hicima iz vatrenog oružja dok je pokušavao da skloni dete. A nakon hitnog zbrinjavanja u bolnici u Kosovskoj Mitrovici, dugo se lečio u jednoj od beogradskih zdravstvenih ustanova. Kao i većina uhapšenog Srba, od trenutka kada je lišen slobode, nalazi se u zatvoru visokog rizika u selu Grdovac kod Podujeva.
I dok Sofronijević čeka odluku apelacionog suda, ova ista instanca prekjuče je potvrdila optužnicu u slučaju Dragiše Milenkovića (53), iz Kišnice, optuženog za navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Odbačen je argument i zahtev odbrane da se optužnica odbaci kao neosnovana, jer je istraga koju je sprovelo specijalno tužilaštvo tzv. Kosova nezakonita. Kako je za medije kazao advokat Dejan A. Vasić, odbrana nikada nije bila pozivana u vezi sa sprovođenjem istražnih radnji policije i na saslušanju svedoka. Milenković je uhapšen prošle godine u junu mesecu i jedan je od devetorice Srba koji su iste godine lišeni u veoma kratkom vremenskom periodu. I oni su bili prebačeni u pritvorsku jedinicu u zatvoru visokog rizika u Podujevu.
Samo u jednom danu u Kosovskoj Mitrovici tada su uhapšena trojica Srba. Ilija Elezović je posle nehumanih uslova u zatvoru, a inače teško bolestan, preminuo samo dva meseca po puštanju da se brani iz kućnog pritvora. Dragan Milović iz Zvečana nije hteo da proda zemlju koja se nalazi u Srbici, što je po oceni advokata i bio razlog da se uhapsi i na teret mu se stavlja jedno od najtežih krivičnih dela. Dva sata nakon tog hapšenja Kurtijeva „policija” je u Prilužju mučki uhapsila Zorana Kostića (71), srpskog domaćina i uglednog privrednika. Njega su ispred kuće praktično kidnapovali pripadnici specijalne jedinice kosovske policije, pošto je prethodno izašao u dvorište na poziv radnika KEDS-a. Kasnije se ispostavilo da je to bio već unapred pripremljen dogovor između specijalaca Prištine i radnika koji su ga izveli da pogleda električno brojilo.
Od leta prošle godine u zatvoru u Podujevu su i Žarko Zarić, povratnik iz sela Ljubožda kod Istoka, kao i Momir Pantić, koji je uhapšen na prelazu Merdare, iako je od rata stalno dolazio na Kosovo i Metohiju. Iza rešetaka su i mnogi drugi Srbi koji su praktično kidnapovani ili brutalno pretučeni od strane Rosu, kao što je slučaj sa Milunom Milenkovićem Lunetom (35), uglednim sportskim radnikom iz Kosovske Mitrovice, koji je uhapšen u centru grada, naočigled maloletne ćerke. Bilo da je reč o srpskim povratnicima na svoja ognjišta, bilo o onima koji nisu bili privremeno raseljavani, svima je zajedničko to da su odbili da trajno napuste Kosmet, ili prodaju imanja Albancima.