Darko Pejović
Na grobnom polju „Košute” u Spomen-području Donja Gradina juče su održani parastos i pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama ubijenim u ustaškom logoru Jasenovac, u okviru obeležavanja Dana sećanja na žrtve genocida u NDH. Parastos je služio vladika banjalučki Jefrem, jevrejsku molitvu čitao je vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel, a romsku predsednik Svetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković.
Okupljenima su se obratili istoričar Gideon Grajf, svetski priznati stručnjak za Holokaust, Andrija Mandić, predsednik Skupštine Crne Gore, Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije i Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, a pismo izraelskog predsednika Isaka Hercoga pročitala je ambasadorka te zemlje u BiH Galit Peleg. Na skupu je govorila i Dobrila Kukolj, zatočenica logora Jasenovac, koja je istakla da je zadatak bivših logoraša i njihovih potomaka da čuvaju sećanje na nevine žrtve, kao i da se deci u školama mora pričati o prošlosti koju ne smemo zaboraviti.
Premijer Srbije Miloš Vučević, koji je komemorativnoj ceremoniji u Donjoj Gradini prisustvovao kao izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, poručio je da narod koji je prošao kroz stradanja u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj ne može biti narod dželata, nego narod žrtva.
„Na srpskom narodu je da veruje u nebesku pravdu i božju milost, da će oni koji nas za genocid optužuju doći u ovu dolinu plača da se poklone i izvine. Prostor na kome su se desili zločini je najveće srpsko polje smrti. Ko to ne shvati, nastavljač je dela onih koji ovo počiniše. Pod našim nogama nalaze se čitavi gradovi, naša deca i budućnost koju nije trebalo da dočekamo, a božjom milošću dočekasmo je. Ovde odajemo poštu, nemi od bola za našim rodom i pokolenjima. Stotine hiljada onih koji su ovde i svi su stradali kao da nisu ljudi. Klani, kuvani, davljeni, odrani, spaljeni, silovani, mučeni i živi sahranjivani. Sećanje na ove stradalnike naš je identitet i naš koren”, rekao je Vučević.
Dodao je da su razmere zločina i genocida tolike da deluju nestvarno i da stvaraju dva efekta – prvi da niko ne veruje da postoji mesto na svetu gde se od dece leševa pravio sapun, a drugi, kako je istakao, da ta rana toliko boli i toliko je velika i duboka da čovek u očaju ne želi da o tome razmišlja i da na to misli.
„Ljudski mozak takvo zlo ne može da percipira i zato ga odbacuje, ono što se desilo može samo Bog da razume. A to je možda i najvažnije. Da Gospod razume. Ali nama mora biti jasno da je ovo Jerusalim naš. Da je ovo Sveta zemlja. Da je ovde naš okean suza i krvi. Da smo odavde raspeti i da smo pobednički vaskrsli do današnjeg dana jer nas Gospod u svojoj ljubavi ponovo na noge postavi i ojača mišice naše i dade snagu da ne odvraćamo pogled sa ovog mesta”, naveo je Vučević i poručio da je na srpskom narodu da veruje, da se moli, da se politički bori i da radi na tome da među sobom ima slogu i jedinstvo.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da srpski narod nije zaboravio zločine ustaša u logoru Jasenovac, gde je, kako je rekao, ubijeno više od 700.000 ljudi, od čega više od pola miliona Srba.
„Nismo zaboravili zlo i znamo šta je NDH. Znali smo za planove ustaškog režima da jednu trećinu pobiju, jednu rasele, a jednu pokatoliče”, rekao je Dodik na obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida u NDH.
On je ocenio da je stradanje u Jasenovcu bilo jedinstveno u istoriji, istakavši da je Jasenovac najveći podzemni grad koji Srbi imaju, u kojem su ljudi „ubijani na 57 načina koji su sinonim za mučenje”.
„Ovde smo da poručimo našim precima da smo svesni njihovog mučeničkog stradanja. Da iskažemo sve ono što je bilo kao ovde, kroz molitve i našu veru”, rekao je Dodik, dodajući da Republika Srpska, zajedno sa Vladom Srbije, a na predlog predsednika Aleksandra Vučića, počinje sa izgradnjom monumentalnog spomenika ukupnih srpskih stradanja. Naveo je da će sledeće godine, na obeležavanju osam decenija od proboja logora Jasenovac, biti upriličena još veća manifestacija.
„Uveren sam da ćemo tada biti svi na okupu ponovo. Mi iz Republike Srpske, predsednik Vučić i njegov tim, a zamolićemo i predsednika Izraela da dođe”, rekao je Dodik.
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić istakao je da je u Donju Gradinu došao da se u ime svih naroda i svakog čoveka u Crnoj Gori pokloni žrtvama genocida na mestu koje se može porediti sa Aušvicom.
„Dugo je ovo mesto skrivano od javnosti, ali evo već nekoliko godina postalo je mesto gde se okupljamo svi mi koji mislimo da je važno da se ono kroz kulturu sećanja čuva i neguje za srpski narod, a naravno i za sve one koji žele da budu zajedno sa nama, koji su bili zajedno s nama kada smo stradali, i Jevreji i Romi i antifašisti”, rekao je Mandić.
Govoreći o aktuelnim političkim temama, Mandić je naveo da se poslednjih dana vrši pritisak na premijera Spajića i Vladu Crne Gore da odustanu od najavljene odluke da u Ujedinjenim nacijama u Generalnoj skupštini podrže rezoluciju koja je uperena protiv srpskog naroda, koja je uperena protiv Republike Srpske i Srbije.
„I nastavićemo to da radimo”, poručio je Mandić.
Obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida u NDH prisustvovali su i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, ministri u vladama Srpske i Srbije, predsednik Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić, predstavnici diplomatskog kora, Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, gradova i opština u Srpskoj, kao i delegacije nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i brojni građani.
Pre centralne komemorativne ceremonije, venci i cveće su položeni na grobnom polju „Topole”. Dan ranije, u Kozarskoj Dubici održana je memorijalna akademija „Tuga koja traje ceo život”, a juče ujutro služena je liturgija u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla.