Premijer Miloš Vučević naglasio je da on ne bi potcenjivao konstantne pretnje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i naveo da postoji serija napada gde se praktično poziva, ne na političku smenu već na fizičku likvidaciju predsednika države i njegove porodice. „Kada kažemo da se to dešava, onda oni kažu da je to napad na nezavisne medije, na opoziciju, na intelektualce. Klasična zamena teza”, kazao je Vučević. Prema njegovim rečima, svakoga dana se od političkih protivnika čuje da decidno kažu da ne mogu da Vučića politički pobede i da bi onda trebalo da ga proteraju, ubiju, vešaju. „Govore da je i Čaušesku leteo helikopterom pred kraj. Ističu sve aluzije na one koji su pogubljeni, ubijeni i proterani, oterani u kazamate. I kada to postavite kao činjenične dokaze, oni kažu: e, ovo je sad autokratija, ovo je ugrožavanje slobode medija ili govora”, naveo je Vučević.
Ocenio je da se nad Aleksandrom Vučićem konstantno sprovodi dehumanizacija, delegitimizacija i kriminalizacija i dodao da je reč o precizno osmišljenoj kampanji. Kako je rekao, isto tako se mislilo da ne može u Slovačkoj da se puca na premijera, Tramp je mislio da nije ugrožen i slično. „To su mnogo ozbiljne stvari da bi im se olako pristupalo. Ali imam pitanje, zašto neko iz druge države finansira politički aktivizam u drugoj suverenoj državi”, dodao je Vučević.
Izjavio je da su u Hrvatskoj osuđeni pevači grupe „Jandrino jato” jer su pevali srpske patriotske pesme, čime se, kako kaže, direktno krše elementarna i osnovna ljudska prava Srba u toj zemlji. Vučević je tako odgovorio na pitanje kako komentariše to što je iz Hrvatske stigla još jedna presuda – za pevače grupe „Jandrino jato”, koji su osuđeni jer su pevali pesmu „Marširala kralja Petra garda”, kao i nedavni slučaj hapšenja srpskog advokata Berića, kao i na pitanje kakve nam to poruke šalju komšije, kada, s druge strane, već godinama u Hrvatskoj nema nikakvih kazni za one koji konstantno veličaju ustaštvo.
„Šalju nam signal da čudna pravila i vrednosti važe u EU. I čini mi se potpuno suprotno od onoga kako mi razumemo pravile i vrednosti EU. Ovo je direktno kršenje elementarnih ljudskih prava, ali to traje u kontinuitetu. Nažalost, u Srbiji se više kuka za Severinom nego za jednim Srbinom koji je uhapšen ili stradao. Ovde će vam mnoge nevladine organizacije mnogo više žaliti za jednom grančicom, a nikada nećete čuti da osuđuju teror nad Srbima na Kosovu i Metohiji, nikada”, ocenio je premijer. Dodao je da je „to valjda van opisa njihovog rada ili van obaveza prema onima koji ih finansiraju”, preneo je Tanjug.
„A što se tiče ’Jandrinog jata’, mnogi moji prijatelji Krajišnici vole tu grupu, a ja lično baš volim pesmu ’Marširala kralja Petra garda’, to je jedna slobodarska pesma. A da nas sve podsetim, a i ove koji proganjaju one koji pevaju tu pesmu, da je taj kralj Petar baš doneo slobodu i ovima koji danas hapse zbog te pesme. Da nije bilo kralja Petra Prvog i njegovog sina kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, da li bi oni danas imali države i ne bi se oslobodili od onih monarhija koje su ih kontrolisale vekovima. Verovatno je to vid zahvalnosti”, poručio je Vučević. Pozvao je sve da na društvenim mrežama i „Jutjubu” nađu „kako je to demokratski bilo pre neki dan u Imotskom”. „Da vidite kakav je to festival ljudskih prava i kakve se ’lepe’ pesme pevaju u Imotskom”, dodao je premijer. „A to je valjda normalno, kad se te pesme pevaju – koga će Drina nositi i ko će stradati i kad se veliča ustaštvo u najtvrđem onom obliku ili najpunijem, to je normalno i tu niko ne odgovara”, kazao je Vučević.
„Ali da li neko sluša Baju Malog Knindžu ili ’Jandrino jato’ pesmu ’Marširala kralja Petra garda’. Prosto nisam mogao da verujem da je istinita informacija, nažalost jeste. Tako da, razumeli smo kakva je demokratija, ne bismo želeli da išta slično vlada u Srbiji ikada, odnosno ono što oni rade”, rekao je Vučević.
Vlada će nastaviti dijalog sa NVO, one treba da imaju transparentno finansiranje
Premijer je rekao da će vlada da nastavi dijalog s nevladinim organizacijama, da članstvo u EU ostaje strateški cilj Srbije, ali da kao premijer i predsednik najveće stranke u zemlji insistira na tome da nevladine organizacije imaju transparentno finansiranje. Odgovarajući na novinarsko pitanje da se odredi prema otvorenom pismu Nacionalnog konventa EU upućenom njemu i predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić, a u kojem se tvrdi da su se uključili u kampanju visokih državnih zvaničnika protiv civilnog sektora, kao i kako vidi saradnju sa civilnim sektorom, Vučević je odgovorio da nema nikakav problem da sve institucije države imaju komunikaciju s nevladinim organizacijama.
Poručio je da se raduje nastavku saradnje s Nacionalnim konventom i da veruje da će imati produktivne zajedničke rezultate. „Ostaje ono što ja ne mogu nikome da objasnim, pa ni sebi, zašto neka država finansira nevladine organizacije u drugoj državi. To je pitanje koje će ostati večno, ali Srbija je dovoljno demokratska država da je sve dozvoljeno. Ja samo insistiram kao predsednik vlade, a i predsednik najveće stranke, da kao što političke stranke moraju da imaju transparentno finansiranje, da to isto važi i za nevladine organizacije”, rekao je Vučević. Dodao je da to ne znači da je bilo kom ugroženo funkcionisanje, jer se onda može postaviti obrnuto pitanje.
„Ako se insistira na javnom i transparentnom prikazu finansiranja političkih stranaka, da li to znači da se ugrožava i rad političkih stranaka? A zašto se drugačije posmatra kada govorimo o nevladinim organizacijama? A zamislite sada da Srbija odluči da finansira neke nevladine organizacije u drugim državama. Da li bi neko rekao da se mešamo u unutrašnje stvari te države? Da se mi malo bavimo unutrašnjim dešavanjima nekih država, pa što nađemo nekoga ko ima neki stav pa ga finansiramo?”, rekao je Vučević.