Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je danas da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao hrabar govor u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN), navodeći da je Srbija jedina zadržala svoje stavove i nije dozvolila uticaj Zapada.
On je na predavanju “Rusko-srpski bilateralni odnosi u aktuelnim geopolitičkim okolnostima” u Institutu za međunarodnu politiku i privredu, rekao da se u tom govoru izdvojio stav Srbije od niza država koje su, kako je naveo, ponavljale ono što Zapad zajednički kaže.
Naveo je da Srbija ostaje pri svojim čvrstim i doslednim stavovima i po pitanju odnosa i saradnje sa Rusijom i istakao da je to njegovo lično mišljenje, mimo zvanične ocene šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova.
Bocan-Harčenko je dodao da zna koliko je za Srbiju teško da brani svoje stavove zbog pritisaka Zapada, posebno stav o Autonomnoj pokrajini Kosovu i Metohiji.
Istakao je da će Rusija, kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), zadržati svoj stav prema AP KiM, navodeći da SB UN ostaje osnovni teren rasprava o južnoj srpskoj pokrajini.
“Kriza nije rešena, kriza ostaje veoma opasna za region Balkana”, naveo je Bocan-Harčenko.
On je dodao da Zapad krši Rezoluciju 1244 SB UN još od 1999. godine, dok će sa druge strane Rusija nastaviti da štiti nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije.
Bocan-Harčenko je naveo i da je Republika Srpska jedna od kriznih tačaka u regionu, navodeći da će Rusiji da štiti Dejtonski sporazum jer, kako je ocenio, samo na tom osnovu BiH može da opstaje.
Ostatak govora na tom predavanju, ruski ambasador u Beogradu posvetio je aktuelnoj situaciji u Ukrajini i podvukao da će iskorisiti to predavanje da objasni odluku Rusije da započne sukob u Ukrajini, navodeći da je Rusija morala da odgovori jer je “nemoguće da poštuje ugovor kad je on jednostrano poništen”.
Dodao je da je Rusija odmah odustala od strateških ugovora, ali da u praksi još razvija vojni potencijal.
Bocan-Harčenko je rekao da Zapad iznosi stavove koje im nameće Vašington, te da to “nije savezništvo u pravom smislu te reči”.