Niš – Rukovodstvo grada na Nišavi, koje je na vlast došlo sredinom avgusta, obezbedilo je novac za neisplaćene zarade za više od 6.000 radnika nekadašnjih državnih preduzeća u Nišu, koji su radili tokom poslednje dve decenije prošlog i početkom ovog veka. Oni koji su godinama radili bez ličnog dohotka u nekada uspešnim, a potom ugašenim i propalim fabrikama i preduzećima, izborili su se da dobiju ono što im pripada – zaostale plate i zarade.
Posle brojnih sudskih ročišta, protesta i obećanja na neuspelim dogovorima, svoja prava konačno su ostvarili nekadašnji radnici Elektronske i Mašinske industrije, (kojima zarade nisu isplaćivane po tri, četiri i više godina) kao i industrije guma „Vulkan”, industrije aluminijumskih proizvoda „Đuro Salaj” (kasnije „Nisala”), fabrike pumpi „Jastrebac”, industrije tekstila „Niteks”…
Rukovodstvo grada Niša odlučilo je da se u četiri rate, od ove jeseni do sredine 2027, isplate 2,2 milijarde dinara i tako zauvek reši najveći problem koji je trajao predugo i bio veliki teret i gradu i građanima radničkog Niša.
Međutim, nije prošlo ni sedam dana od ove, u pravom smislu, istorijske odluke, a počeli su pokušaji da se ospori odluka gradskog rukovodstva. Dušebrižnici koji su uz radnike bili samo na protestima i pojavljivali se kao „drveni advokati” isključivo kada bi se ukazali nagoveštaji postizanja bilo kakvog rešenja – da bi odvraćali nezadovoljne od dogovora – i sada su pokušali da „miniraju” odluke u korist radnika.
Komentarišući postignuti dogovor o isplati zaostalih zarada kao „novu prevaru”, neprestano ponavljajući „da će većina nekada zaposlenih u niškoj privredi opet ostati praznih šaka”, javnosti su nametali stav da mesta zadovoljstvu nema. Uz to, ove „sveznalice opšte prakse”, podbunjivači iz prethodnih decenija, nabeđeni pravnici, ekonomisti i pripadnici opozicionih političkih organizacija, opet su nudili svoju „pomoć”. Ponovo su želeli da „edukuju” one koji treba da dobiju obeštećenje, da ih poduče „da ni na kakve sporazume sa gradom ne pristaju, niti bilo šta da potpisuju”, kao i da „ne odustaju od protesta sve dok ne vide novac”.
Kada je prošlog četvrtka na sednici Gradskog veća Niša usvojen rebalans budžeta za ovu godinu, i kada je, između ostalog, usvojena i odluka da se iz gradske kase odmah izdvoji pola milijarde dinara za isplatu prve rate duga prema oštećenim radnicima – svi ovi „junaci nikom ponikoše”. Zaćutali su, jer ni predstavnici nekadašnjih zaposlenih u niškoj privredi, koji su pregovarali sa gradskim rukovodstvom i prisustvovali donošenju odluke Gradskog veća, više nisu želeli da ih slušaju.