Srbija na svetskoj sceni više nije nemi posmatrač
Podelite vest
U BEOGRADU OTVORENA AMBASADORSKA KONFERENCIJA
Vi ste ti koji možete i morate da prenosite poruku koliko je naša zemlja napredovala u poslednjih 10 godina, poručila je Ana Brnabić u obraćanju ambasadorima
(Фото Танјуг/Н. Јовановић)

Dvodnevna Ambasadorska konferencija u kojoj učestvuju ambasadori, generalni konzuli i šefovi misija Srbije pri međunarodnim organizacijama, otvorena je juče u Beogradu. Na početku ovog skupa, koji organizuje Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da sledeća godina donosi mnogo izazova za našu zemlju i region, jer će biti obeleženo nekoliko važnih jubileja koji podsećaju na političke procese koji su oblikovali našu sadašnjost, ali i da naša diplomatija mora da bude efikasna i mudra kako bismo nastavili sa izgradnjom bolje budućnosti. „Na vama leži odgovornost da Srbija kroz te izazove ojača”, rekla je Brnabićeva diplomatama.

Prema njenim rečima, glavni spoljnopolitički cilj Srbije jeste da postane deo evropske porodice, odnosno da nastavi da ispunjava kriterijume za članstvo u Evropskoj uniji. „Predsednik Srbije Aleksandar Vučić postavio je pred čitav državni aparat Srbije cilj da se sa svim unutrašnjim reformama završi do kraja 2026. godine, a u tome parlament ima važnu ulogu. To je izazov koji je pred nama, pri čemu moramo da očuvamo naše nacionalne interese. Srbija je izabrala srpski put koji je svakako najteži, ali predstavlja najbolju opciju za naše građane”, rekla je Brnabićeva. Dodala je da Srbija, pored evropskog puta, teži ka jačanju odnosa sa svojim tradicionalnim prijateljima i stvaranju jačih veza sa zemljama koje će biti ključne za budućnost.

„Pre svega mislim na afrički kontinent”, navela je Brnabićeva, prenosi Tanjug. Ona je podsetila da je Srbija u 2024. godini zaključila sporazume o slobodnoj trgovini sa Kinom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom, kao i da su u toku pregovori sa Južnom Korejom. „Moramo da gradimo sve bolje i jače političke i trgovinske veze sa Azijom”, istakla je Ana Brnabić. Poručila je da su ambasadori srpsko lice u svetu, čija je odgovornost da zemlju predstavljaju dostojanstveno i profesionalno. „Vi ste ti koji možete i morate da prenosite poruku koliko se Srbija promenila u poslednjih 10 godina, koliko je napredovala”, kazala je Brnabićeva.

To da Srbija više nije nemi posmatrač u svetskoj politici potpuno je, kako je rekla, očigledno iz više stvari. „Za mene, ukoliko pogledate frekventnost i nivo poseta stranih zvaničnika, najvažnijih svetskih zvaničnika Srbiji u poslednjih deset godina, posebno u ovoj 2024, kada su Srbiju, između ostalih, posetili i kineski predsednik i to drugi put u poslednjih deset godina, francuski predsednik, takođe drugi put u poslednjoj deceniji, nemački kancelar, takođe drugi put, prvo kancelarka Merkel, onda kancelar Olaf Šolc, predsednica Evropske komisije, ako se ne varam, treći put u svom mandatu, predsednik UAE, takođe, ukoliko se ne varam, treći put u poslednjih deset godina, predsednik Turske, drugi put, i mnogi drugi, među kojima predsednik Indonezije, Azerbejdžana, predsednik Kazahstana i mnogih drugih sve uticajnijih zemalja u svetu”, navela je ona.

Naglasila je da imajući sve to u vidu diplomatska mreža Srbije mora da se prilagodi izazovima koji su pred nama, ali i promenjenoj ulozi Srbije. „I drago mi je što je ministar Đurić upravo o tome pričao i o svim planovima koje Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije ima, da se modernizuje, da se unapredi i da se ojača naša diplomatska mreža”, naglasila je Brnabićeva, a podsetila je i da se ova konferencija održava prvi put posle 12 godina.

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je na otvaranju konferencije da će Srbija biti najčvršći bedem međunarodnog prava, kao i da će srpska diplomatija nastaviti da se razvija u izazovnom vremenu koje dolazi. „Naše Ministarstvo spoljnih poslova mora da bude glavni nosilac i stub spoljnopolitičkog odgovora Srbije i glavna podrška svim državnim institucijama u vođenju spoljne politike, u vremenu koje od nas zahteva da budemo fleksibilni, prilagodljivi, spremni da prigrlimo nove tehnologije, nove društvene političke okolnosti i da na njih damo najbolji mogući odgovor”, rekao je Đurić.

Dodao je da je uveren da su pred Srbijom i veliki novi horizonti saradnje. „Uveren sam u to da ćemo i sa novom administracijom u Sjedinim Državama, sa kojima ostvarujemo izvanrednu i svakodnevnu komunikaciju, uspeti da damo novi doprinos ostvarivanju mira i stabilnosti u našem regionu. Da ćemo sačuvati i jačati naša tradicionalna prijateljstva i da ćemo unaprediti odnose i sa Narodnom Republikom Kinom, da nećemo izgubiti naše odnose ni sa Rusijom, ni sa bilo kojom drugom zemljom sveta”, istakao je Đurić i dodao da će se Srbija sve vreme držati principa uklesanih u Povelju UN.

Naveo je da Srbija nastavlja da vodi nacionalno odgovornu spoljnu politiku pružene ruke, koja ima cilj da podrži, kako je naveo, viziju predsednika Srbije Aleksandra Vučića koju je izneo u svom obraćanju u septembru 2019, u kome je definisao ključne nacionalne prioritete. Podsećajući da je počasni gost na otvaranju konferencije ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov, Đurić je rekao da je za Srbiju velika inspiracija način na koji je Azerbejdžan uspeo da stvori mrežu prijateljstava zemalja širom sveta, bez obzira na njihovu veličinu, ekonomsku, vojnu i drugu moć i snagu. Đurić je naveo da se intenzivno radi na reformi i modernizaciji MSP i da će ono u narednim godinama primiti u svoje redove veliki broj novih, talentovanih, mladih, visokostručnih kadrova. „Već narednih nedelja mi ćemo započeti kampanju ’Budi srpski diplomata’ sa ciljem da privučemo ljude koji poseduju moderne veštine, koji poseduju najviši nivo znanja i kvalifikacija, koji govore besprekorno strane jezike i vladaju savremenim IT tehnologijama, imaju lične kontakte, veštine, karakteristike koje će im omogućiti da budu zaista u profesionalnom smislu ključni nosioci srpske diplomatije u narednom periodu”, rekao je Đurić.

Podsetio je da je MSP osnovao Centar za analitiku i instruktažu, kao i Centar za zaštitu teritorijalnog integriteta, sa ciljem da se pruži podrška srpskim institucijama kada je reč o srpskim pozicijama u AP Kosovo i Metohija. „Želimo da svaka naša ambasada i svaki naš generalni konzulat bude istovremeno i kancelarija za Kosovo i Metohiju, koja će našim domaćinima i sagovornicima u zemljama prijema u realnom vremenu pružati informacije, argumente, kontakte i sve što im je potrebno da na objektivan i nepristrasan način formiraju svoje mišljenje o ovoj ključnoj državnoj i nacionalnoj temi za nas”, rekao je Đurić.

Najavio je da je 2025. ta u kojoj će se slaviti vrednosti Povelje UN i poručio da će Srbija, zajedno sa svojim saveznicima u međunarodnoj zajednici biti najčvršći bedem međunarodnog prava i najčvršći bedem borbe za to da sve države treba da budu jednake u tretmanu u međunarodnoj zajednici i da sve države treba da se drže principa poštovanja teritorijalnog integriteta, suvereniteta, ravnopravnosti i jednakosti u međunarodnim odnosima. Đurić je rekao da članstvo Srbije u EU ostaje apsolutni strateški prioritet srpske diplomatske mreže, kao i da je ponosan na činjenicu da Srbija vodi multivektorsku spoljnu politiku.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je da je Srbija, određujući 2026. kao ciljanu godinu kada treba da dođe do nivoa usklađenosti sa pravom EU, definisala ubrzanje svog procesa evropskih integracija, a ne procesa pregovora. „Mi ne možemo biti ti koji definišu brzinu koraka u tom pregovaračkom procesu. To zavisi od stava svake pojedinačne članice EU”, rekla je Miščevićeva na panelu u okviru konferencije. Ona je dodala i da je odlukama koje su donete prošle nedelje i time što pojedine države članice EU nisu dale zeleno svetlo za otvaranje klastera 3 sa Srbijom, došlo do pokretanja proces pregovora nanovo.

Vučević: Budite agiliniji i hrabrije zastupajte interese naše zemlje

Premijer Miloš Vučević poručio je sinoć šefovima diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije da budu još agilniji i da hrabrije zastupaju interese države. Obraćajući se na Ambasadorskoj konferenciji, Vučević je izrazio zadovoljstvo što je Ministarstvo spoljnih poslova vratilo ovaj vid komunikacije i razmene mišljenja koja, kako je rekao, nije postojala jedno vreme iz raznih razloga. „To je nešto što ohrabruje i pokazuje da će Srbija mnogo ozbiljnije i detaljnije pripremati funkcionisanje diplomatsko-konzularnih predstavništava i zaštitu pozicije Srbije po svim pitanjima koja se nalaze u agendi i koja su najvažnija za nacionalno i državno jedinstvo”, rekao je Vučević.

Ocenio je da se situacija dodatno komplikuje i na KiM i u regionu, pre svega u BiH, i da postaje složenija, dodajući da je mnogo teških dana iza nas, ali i da ne može da kaže da dolaze laki dani. Upozorio je i da postoji pokušaj unutrašnje destabilizacije, kao i da sve vreme traju pritisci na srpsku zajednicu na Kosmetu. Ukazao je da zabrinjavaju i dešavanja u BiH, dodajući da se sve to reflektuje na Srbiju koja je potpisnik Dejtonskog sporazuma. „Od vas očekujemo da još agilnije i hrabrije zastupate interese države Srbije, ali mislim da nas čeka još više posla jer ćemo morati biti prisutni na svakom događaju da kažemo šta je pozicija Srbije po svim pitanjima. Ono što ostaje spoljnopolitička agenda jeste integracija u EU, taj put nije sporan u smislu političkog opredeljenja, ali jeste pun prepreka i za ceo Balkan, a posebno što imate uslove za Srbiju koji dodatno komplikuju naš put”, rekao je Vučević.

„Videćemo kad Poljska preuzme predsedavanje da li će se nešto ubrzati. Nekom nije odgovaralo da se otvori klaster 3 dok predsedava Mađarska”, naveo je Vučević. „Kada je reč o klasteru 3, videćemo da li ćemo otvoriti u januaru-fabruaru, ima onih koji kažu da do juna nije realno, ali na nama je da nastavimo da radimo.” Zamolio je predstavnike DKP u onim zemljama koje su nepriznavači tzv. Kosova, kao što su Grčka, Kina i druge da budu agilniji i ofanzivniji, jer, kako je rekao, druga strana ne spava i pokušava da dođe do sagovornika. Vučević je kazao i da je na Srbiji, kada je reč o EU, da završi unutrašnje reforme do 2026, dodajući da je to politički program vlade. „A onda imate i one okolnosti koje ne zavise od naše države”, rekao je Vučević. Istovremeno, nastavljajući put ka Briselu, kako je dodao, treba čuvati i negovati odnose sa zemljama koje nisu članice EU i da se posebno radi na azijskom i afričkom kontinentu.