DEO međunarodne postavke “Pomorski dijalozi: veze između mora i luke”, koja će od 18. aprila do 2. maja, u italijanskom gradu Imperija, nadomak Sanrema, predstaviti jedanaest odabranih dela savremenih autora iz svih krajeva sveta je i slika “Morska pena” naše likovne umetnice Eleni Regulus.

Privatna arhiva
Ova postavka u tamošnjem Pomorskom muzeju, uključuje različite discipline: od slikarstva do skulptura, od fotografije do video-umetnosti, od digitalnog slikarstva do performansa. Ona je i svojevrsni dijalog između morskog sveta i lučkog okruženja, dotičući teme kao što su morski ekosistemi, plava ekonomija, lučki prostori, ali i njihova povezanost sa umetnošću.
– Tema izložbe, koja je u svojoj biti ekološka i istražuje vezu između kopna i mora, poklapa se sa motivom te moje gotovo apstraktne kompozicije – kaže za “Novosti” Eleni Regulus, koju su kustosi italijanske postavke, doslovno, bez veza i protekcije, pronašli na internetu, gde je na svom sajtu predstavila dosadašnji opus, i poslali joj poziv za učešće na izložbi. – Na toj slici je prikazano živo more. Bura. A u prvom planu je zato morska pena, koja nosi tu ljudsku potrebu za iskazivanjem emocija. Istovremeno, pena je nešto što se pojavljuje u onom trenutku kada more počinje samo sebe da čisti. To je prirodni proces, nastao zbog biljnog i životinjskog sveta koji tu obitava. Ali, more se, istovremeno, čisti i od onog čime ga je čovek zagadio.
Foto promo
Slika je, kako objašnjava autorka rađena različitim materijalima: prirodnim peskom (koji je donela sa jednog letovanja na Mediteranu), kamenčićima, sitnim delovima stiropora, koji su neka vrsta imitacije kamena i akrilnim bojama. Kompozicija ima i tri školjke, izlivene od gipsa (broj tri za umetnicu ima posebno značenje). Svojom strukturom ona izlazi u prostor, a u svom umetničkom radu umetnica se pre slikarstva bavila vajanjem, u čijem centru je bilo ljudsko, prevashodno žensko telo:
– Mi nismo satkani samo od fizičkog tela, već i od emotivnog, mentalnog, energetskog – objašnjava Eleni Regulus. – Preko fizičkog tela, određenim tehnikama, čak i bez dodira, možete doći do ljudske duše. Preko oblika možete da osetite ljudsku dušu iznutra. Neverovatno je koliko su ljudi čisti iznutra, a da toga nisu ni svesni.
Privatna arhiva
Stvaralaštvo, smatra sagovornica, potiče iz podsvesnog dela našeg bića, tako da je teško nekad definisati odakle dolaze ti sadržaji:
– Čak i kada su slike apstraktne, one nisu bez značenja. Nekada se desi da nešto započnem, što me povede u nešto sasvim drugačije. To je fastastičan proces. I uvek se naše mentalno stanje odražava na naše fizičko stanje. Svako na različit način popunjava te svoje “emotivne rupe”.
Svet se kaže okean
SLIKA “Morska pena” prikazuje prasak pene i talasa, divlju i veličanstvenu snagu mora, kovitlac i kompoziciju neba, vode i svetlosti – piše, između ostalog, u tekstu “Svet se kaže okean”, istoričarka umetnosti Ljiljana Lj. Đorđević. – Kovitlac mora na ovoj slici je i kovitlac naših emocija, naših samih života i sudbina prepuštenih bogovima… Kao i mi, more je snažno, večno, sposobno za duboki bes i duboko smirenje. Ali je isto tako i krhko, osetljivo, posebno u pogledu svojih stanovnika, zavisnih od njegove čistoće, dubine i tišine. Prikaz mora u ovoj slici, uz dodatak realnih prirodnih elemenata poput peska i školjki, može se tumačiti i kao podsećanje na važnost očuvanja morskih ekosistema… Ova slika nas podseća na iskonsku težnju i čežnju čoveka – pogled na talase budi želju za istraživanjem, dok prisustvo peska i školjki sugeriše trenutke odmora, spokoja i refleksije.
Prema rečima istoričarke umetnosti Ljiljane Lj. Đorđević, za one koji je poznaju, ime i prezime Eleni Regulus moglo bi da glasi: Budi Hrabra!
– To je ono što nam Eleni svakodnevno poručuje i pokazuje u svom životu: hrabrost da se krene ka novom, u svetu i u sebi, da se prepoznaju i na najbolji način iskoriste svoje vlastite sposobnosti – dodaje Đorđevićeva. – Ljudska bića nisu jednodimenzionalna, a Elenina ličnost i raznovrsne delatnosti preko kojih se iskazuje upravo to dokazuju; Eleni je majka troje dece, supruga, bajkerka, planinarka, instruktorka joge, terapeut ajurveda medicine, umetnica koja se izražava u slikarstvu i skulpturi. U pitanju je osoba koju zanima čovek odnosno ljudsko telo i ljudska duša. U svim delatnostima kojima se bavila i bavi, Eleni radi na upoznavanju ljudskog bića na telesnoj, emotivnoj i psihološkoj ravni, uvidu u unutrašnje, otkrivanju, zaceljenju.