Učešće žena u političkom životu pitanje je kojim se bavi nekoliko poslednjih saziva vlade, i ne samo da se njime bavi i ispunjava one zakonske okvire i norme, već istinski nastoji da u procesu donošenja političkih odluka bude još više žena i da se njihov glas još jače čuje. Ovu ocenu za „Politiku” ističe ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura. Kaže kako je – ako imamo u vidu da je u prethodna tri saziva na čelu vlade bila žena, da je danas na čelu najviše zakonodavne institucije žena, da imamo guvernerku Narodne banke, predsednicu Ustavnog suda, prvi put i predsednicu Pokrajinske vlade, ali da i jedini u regionu i šire imamo ministarku koja se direktno bavi pitanjima rodne ravnopravnosti – više nego jasno kakvo je opredeljenje donosilaca odluka u našoj zemlji.
Upravo pitanje uloge i uticaja žena u procesu donošenja odluka u politici predstavlja jedan od ključnih aspekata savremenih demokratija. Tokom poslednjih decenija u Srbiji je znatno povećano prisustvo žena u političkim institucijama, zahvaljujući, pre svega, zakonskim kvotama i naporima za unapređenje rodne ravnopravnosti. U Vladi Srbije koja je imala mandat od 2008. do 2012. godine, primera radi, bilo je pet žena, dok u vladi izabranoj ove godine, koju predvodi premijer Miloš Vučević, žene zauzimaju 10 ministarskih pozicija. Vode resore kao što su pravda, prosveta, evropske integracije… Predstavljaju oko trećine ukupnog broja ministara u vladi. U trenutnom sazivu Narodne skupštine Republike Srbije je 91 poslanica, što je više od 37 odsto u odnosu na ukupan broj poslanika. Te činjenice ukazuju da broj žena u parlamentu raste, ali da i dalje postoji potreba za dodatnim radom na njihovom uključivanju u najviše političke i izvršne funkcije države.
Kad je reč o mestima odlučivanja u lokalnim samoupravama situacija je mnogo nepovoljnija, a postoje razni izazovi i prepreke koje treba prevazići da bi moglo da se govori o ravnopravnom političkom delovanju žena. Iako njihov uticaj u procesima odlučivanja u politici beleži uzlaznu liniju, još nije ni blizu proporcionalan njihovom broju u društvu. Nekadašnja britanska premijerka Margaret Tačer, poznata i kao Čelična Ledi, izjavila je da „u politici, ako hoćeš da se nešto kaže, pitaj muškarca, a ako hoćeš da se nešto uradi, pitaj ženu”. Možda baš na ovu izjavu muškarci treba da obrate veću pažnju i prihvate da su žene njihovi ravnopravni partneri u političkom procesu. Takođe, i same žene treba da pokažu snagu i volju i više se uključuju u te procese.
Govoreći o tome koliki je u Srbiji uticaj žena u procesima odlučivanja, da li one mogu istinski da donose bitne odluke u tom procesu, ministarka Macura ukazuje da je poslednjih godina naša zemlja usmerena ka tome da dodatno osnaži žene da učestvuju u političkim procesima ističući da se to vidi i u parlamentu i u sazivu vlade. Gotovo 40 odsto tima koji predvodi Miloš Vučević čine žene, u Narodnoj skupštini danas sedi 91 poslanica, dok je u lokalnim parlamentima situacija nešto nepovoljnija, jer žene na lokalu češće odustaju od učešća u političkom životu, kaže Macura.
„Svakako je jasno da neophodni minimum od 40 odsto žena na izbornim listama ispunjavaju svi akteri, ali nije cilj da postoji puko ispunjavanje kvota, već da žene i nakon kandidovanja ostanu u političkom životu i u njemu aktivno učestvuju”, naglašava naša sagovornica. Zastupljenost žena i na lokalnom i na republičkom nivou danas je svakako mnogo bolja nego ranije, a Macura kaže da su se brojevi u poslednjih deceniju, dve na ovom polju znatno promenili nabolje. Od jednocifrenih procenata stigli smo do većih dvocifrenih. Prema dostupnim podacima, više od 35 odsto žena su odbornice u skupštinama opština, ali je samo njih 14 odsto na rukovodećim pozicijama u lokalnim samoupravama. „Ohrabrivanje i osnaživanje žena u manjim sredinama da uzmu učešće u kreiranju lokalnih politika i donošenju odluka jeste jedan od ciljeva kabineta koji vodim, ali i cele Vlade Republike Srbije”, kaže Macura.
Podseća da je Srbija postepeno usklađivala svoje propise s propisima EU. Danas smo, kako ocenjuje, na visokom nivou usaglašenosti kad se i ako se poredimo s najrazvijenijim državama Evrope. „U poslednje dve decenije konstantno beležimo rast, ali to svakako ne znači da ćemo se zadovoljiti. S ljudima iz mog kabineta razgovaram sa ženama širom naše zemlje i na različite načine ih ohrabrujem i podstičem da aktivnije učestvuju u političkom životu i da ne odustaju”, poručuje Macura. Sa žaljenjem konstatuje da je i dalje veliki broj žena koje se, nakon što se kandiduju i dobiju mandat da predstavljaju građanke i građane, povuku s funkcije i prepuste je drugom, najčešće muškom kandidatu.
Na pitanje koje probleme i prepreke treba otkloniti da bi se povećala moć žena u politici u Srbiji, odgovara da je „Srbija, kao što je poznato, nešto konzervativnije društvo i samim tim žene nailaze na brojne izazove u ostvarivanju svojih ambicija – stereotipi, strah, usklađivanje poslovnog, političkog i privatnog života, nasilje (posebno digitalno), kojem su žene u većoj meri izložene…” Ona kaže da je, iako se situacija znatno popravila u poslednjoj deceniji, proces uticaja žena na društveno-politički kontekst dugotrajan i da je pred nama još mnogo posla. „Pre svega, dobri procenti treba da nas ohrabre i daju vetar u leđa da nastavimo s aktivnijim uključivanjem žena u politiku. Da bi se to desilo, mi moramo da promenimo način razmišljanja i da odluku o tome kako će izgledati predizborne liste uskladimo sa stvarnim potrebama društva, a ne samo zato što to tako piše u zakonu, odnosno da težimo ka tome da oba pola budu jednako zastupljena, kao i sve kategorije našeg društva (osobe s invaliditetom, starije osobe, mladi, predstavnici drugih manjinskih zajednica)”, navodi Macura.
Tu, kako kaže, dolazimo do onog momenta kada treba da razmišljamo u pravcu prosperiteta, a ne nužno tradicije i istorije, jer je, ne tako davno, procenat žena u političkom životu bio jednocifren, a njihov uticaj bio je minimalan. Istakla je da, iako je danas situacija znatno bolja, i dalje smo opterećeni stereotipima, a kada taj problem prevaziđemo moći ćemo i mnogo više nego danas. Stvaran uticaj žena u politici danas je značajniji, ali nije dovoljan, ocenila je Macura. „Trud koji ulažemo u osnaživanje žena je vidljiv, ali dok god bude velika razlika u procentu žena koje učestvuju u politici i onih koje se nalaze na pozicijama odlučivanja, mi nećemo moći da kažemo da smo ostvarili svoj cilj”, poručila je Macura i zaključila da idemo ka cilju, svesni da će taj proces trajati.
Naša zemlja u prednosti nad regionom i mnogim državama EU
Ministarka Tatjana Macura, na pitanje gde se nalazi Srbija u odnosu na evropske zemlje po učešću žena u obavljanju najviših državnih funkcija, u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti i na drugim važnim pozicijama, odgovara da bi bila neiskrena kad bi rekla da nije zadovoljna onim što je urađeno u Srbiji i onim što se radi i dalje kad je reč o imenovanju žena na najznačajnije državne funkcije. Srbija je, smatra, svakako u prednosti u odnosu na zemlje u regionu, uključujući i mnoge države članice EU. „Imali smo premijerku u poslednja tri mandata, predsednice našeg nacionalnog parlamenta u više mandata bile su žene, i danas je žena na čelu nacionalnog parlamenta, imamo i guvernerku Narodne banke, predsednicu Ustavnog suda i predsednicu Vrhovnog suda”, navodi Macura.
Dodala je da Republika Srbija objavljuje i Indeks rodne ravnopravnosti i da je u 2021. godini iznosio 58 procentnih poena, dok je za EU za 2022. godinu iznosio 68,6 poena. „Broj žena u parlamentu, broj žena u vladi takođe je iznad proseka”, ističe Macura. Prema njenim rečima, najveći napredak postignut je u delu koji se odnosi na političko osnaživanje žena, uvođenjem obaveznih kvota za učešće manje zastupljenog pola, na svim nivoima skupština. Većina zaposlenih u pravosuđu i državnoj upravi su žene, navodi ministarka.