Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se juče sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom, koji je rekao da se razgovaralo o uspostavljanju strateškog dijaloga koji će podići na viši nivo odnose naše dve zemlje. Verma je podvukao da sankcije NIS-u nisu usmerene protiv Srbije, već protiv Rusije, a predsednik Vučić je naglasio da iako Srbija nije meta, sankcije su svakako loša vest. Druga loša vest je da više ne možemo da računamo na gas iz Azerbejdžana.
„Zahvalan sam gospodinu Ričardu Vermi na poseti Beogradu i Srbiji. Razgovarali smo o širokom krugu pitanja. Razume se i o sankcijama koje su usmerene protiv ruskih entiteta širom sveta. Negde oko 30 zemalja je po prvoj računici na različite načine pogođeno ovim sankcijama ili entitetima iz tih zemalja, ali svuda je reč o ruskoj imovini ili ruskom kapitalu ili ruskim interesima. Za ljude u Srbiji i, kako je to rekao gospodin Verma, nismo mi bili meta, iako će nam to biti slaba uteha”, naglasio je Vučić.
Predsednik je izjavio da je dobio obaveštenje iz Azerbejdžana da u narednom periodu zbog problema koje imaju neće moći da isporučuju Srbiji svakog dana 1,7 miliona kubnih metara gasa. „To znači da ćemo od danas početi mnogo više i ozbiljnije da trošimo naše rezerve. Sada se ispostavilo da je pametno što smo i pre dve godine i pre godinu popunjavali naše rezerve i trošili pare na rezerve”, kazao je Vučić. Dodao je da se nada da će Azerbejdžanci za mesec, dva uspeti to da poprave i ukazao da će, ako se to ne desi u naredna četiri meseca, po dva, tri miliona dnevno morati da se dodaje. „Sada trošimo mnogo više u zimskom periodu. Taman će nam biti dovoljno da sve rezerve potrošimo, ali neće biti nestašice gasa”, istakao je predsednik.
Govoreći o sankcijama NIS-u, on je objasnio da se u narednih sedam do 10 dana mora razgovarati sa Amerikancima kako bi se preciziralo šta sve podrazumeva paket sankcija NIS-u da bi posle toga moglo da se razgovara sa Rusima i pronađe rešenje.
Vučić je rekao da je Verma spomenuo reč „remove” (ukloniti) kada je reč o ruskom vlasništvu u NIS-u, dok se u jednoj rečenici navodi „reduce”(smanjiti). „Za nas to stvara nejasnoće. To stvara nejasnoće i za Ruse. Danas smo dobili neke odgovore i verujem da to u narednom periodu možemo da čujemo šta je tačno, kako je tačno, jer zamislite da mi sad krenemo u pregovore sa Rusima i kažemo: evo, kupićemo sedam odsto vašeg vlasništva. Time, idete ukupno zajedno sa svojom drugom kompanijom ispod 50 odsto. I mi završimo to posle teških pregovora. Platimo sve, a onda OFAC i US Treasury kažu pa to nije dovoljno, to nismo tražili, imate sankcije. Šta smo radili, osim što smo izgubili vreme i potrošili pare”, naveo je Vučić.
Govoreći o mogućnosti da nova američka administracija ukine sankcije, on je kazao da je problem i što deo ne može da se ukine bez kongresa. „U svakom slučaju, komplikovano. Znajući ko je u tome učestvovao, to su majstori da naprave da budu komplikovane za ukidanje. Znam ljude, znam ih mnogo godina, tako da neće nam biti lako, neće nam biti jednostavno. U svakom slučaju, ono što je za ljude najvažnije, biće nafte, biće benzina, biće svih derivata”, kazao je Vučić.
Dodao je da Srbija mora dodatno da razgovara i sa Hrvatima i sa svima drugima, ali pre svega sa Amerikancima da raščisti stvari kako bi se znalo šta je realno učiniti, a šta ne. „Moramo da donosimo racionalna rešenja u interesu građana Srbije, a da istovremeno poštujemo norme i međunarodnog privatnog prava i naše i međunarodne zakone”, ukazao je on.
Vučić je opet istakao da Srbija neće otimati ničiju imovinu. „Mi nismo otimači, i ja to ponavljam i pred Amerikancima. Mi da otimamo nečiju imovinu, u ovom slučaju rusku imovinu, nećemo. Ako budemo morali da platimo cenu, platićemo cenu, ali da otimamo nešto, ne pada nam na pamet”, naglasio je Vučić.
Predsednik Srbije dodao je da ako bude potrebno da od Rusa kupimo deo NIS-a, to ćemo i uraditi i da nije važno da li je u pitanju jedan ili sedam odsto ili svih 56 odsto, već da se postavlja pitanje gde se to plaća.
On je takođe posle sastanka rekao da je ovim pokrenut strateški dijalog između dve zemlje u šest oblasti i istakao da to otvara velike mogućnosti. Vučić je istakao da je u razgovoru sa Vermom molio da nam rokovi, kada je reč o sankcijama NIS-u, budu nešto duži i izrazio uverenje da ćemo tu imati razumevanje. Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Predsedništvu, Vučić je napomenuo da smo mi za SAD mala zemlja, ali da to što su prvi put pokazali interes da otvore strateški dijalog sa Srbijom govori o tome da su se nekakvi odnosi između dve zemlje promenili na bolje. „Mi smo izdvojili šest sfera koje su za nas veoma važne u tim razgovorima – od međuljudskih veza, podrške proširenju kulturnih, obrazovnih, profesionalnih razmena, regionalnih inicijativa, trgovine, investicija, bilateralne saradnje, dobrog upravljanja, vladavine prava, energetike”, rekao je Vučić. Dodao je da je tu i pitanje odbrane i bezbednosti, što je sve od najvećeg značaja, a da su takođe govorili o miru i stabilnosti. Predsednik Srbije je preneo da su razgovarali o srpsko-američkim odnosima „I ja želim na kraju mandata američke administracije, uprkos brojnim poteškoćama koje smo imali u međusobnim razgovorima da zahvalim svim ljudima sa kojima smo naporno radili na tome što su uvek bili dostupni za nas. Da se zahvalim i Džimu O’ Brajanu, koji nam je mnogo pomagao i u vezi sa Otvorenim Balkanom. Znate mi, Srbi, bar neki od Srba, a ja verujem da je to većina našeg naroda, za razliku od drugih, ne govorimo loše o nekome kada mislimo da neće imati onakav politički uticaj u budućnosti kakav je imao do danas. Naprotiv, mi tada pokazujemo svoju zahvalnost i pokazujemo koliko smo više fer nego drugi. Zahvalan sam na tome što ste u teškim danima i noćima koje smo imali, a mnogo je kriza bilo, uvek bili dostupni da razgovaramo i da probleme rešavamo, poručio je Vučić.
Istakao je da smo na kraju krajeva uspeli da sačuvamo mir i stabilnost celog regiona.