Kosovska Mitrovica – Pripadnici kosovske policije i inspektori Prištine, uz nadgledanje Euleksa, upali su u više od 30 institucija Republike Srbije u sredinama južno od Ibra, a radnike isterali napolje. Tzv. kosovska policija, usred izborne kampanje Albina Kurtija i njegovog režima, zauzela je objekte privremenih organa u Gračanici, Lipljanu, Orahovcu, Vučitrnu, Ugljaru, Goraždevcu, selu Banje, zatvorena je Kancelarija za Kosovo i Metohiju u Gračanici, kao i Centar za socijalni rad u ovom mestu, a upad je izvršen i u 25 filijala „Pošte Srbije”. Ulazi u objekte su plombirani, a oko njih je postavljena žuta traka.
Direktor „Pošte Srbije” na Kosovu i Metohiji Ivan Milojević kaže za „Politiku” da je jučerašnji upad kosovskih policajaca „bez naloga tužilaštva smo ubiranje jeftinih poena u kampanji pred izbore 9. februara”. „Ovo je jeftina privatna politička kampanja Albina Kurtija, koji, kao i njegovi sledbenici, želi Kosovo i Metohiju bez Srba. Treba da shvati da će posle njega da dođe druga vlast i da će sve njegove aktivnosti koje su uperene ka ’istrebljenju’ Srba biti prošlost”, kaže Milojević i naglašava da nijedan radnik 34 filijale „Pošte Srbije” na Kosovu i Metohiji neće ostati bez posla i bez plate. Poručuje da „Kurti dobro zna da se u Briselu pregovara i o ovom pitanju, pa mu je namera da ’Poštu’ skine sa pregovarajućeg stola”, što će mu se „obiti o glavu”.
U septembru prošle godine pripadnici kosovske policije već su zatvorili i devet filijala na severu Kosmeta, pa je tako srpski i nealbanski živalj na celom Kosmetu primoran da po finansijska sledovanja odlazi u centralnu Srbiju. Osnovno tužilaštvo u Prištini u saopštenju je navelo da oni nisu izdali ovlašćenje „za kontrole i racije u deset opština” na Kosovu i Metohiji, naglašavajući da u „ovom slučaju nisu poštovane procedure odlučno definisane Zakonikom o krivičnom postupku”.
Osim jučerašnjeg upada u objekte, u ranim jutarnjim satima privedeni su, ali i ubrzo pušteni, predsednici privremenih organa opština Vučitrn i Lipljan, Milan Kostić i Milan Joksimović, a Nebojša Vlajić, advokat koji je prisustvovao ispitivanju Kostića, za „Politiku” kaže: „Kostić je posle informativnog razgovora u policijskoj stanici u Vučitrnu pušten.” Potvrdio je i da se Kostić nakon puštanja iz pritvora uputio svojoj kući, gde su ga dočekali supruga i dvoje maloletne dece. To nam je nešto kasnije potvrdio i Milan Kostić, čiji se stric duže od godinu dana nalazi u pritvorskoj jedinici u Podujevu, zbog navodnog ratnog zločina. On je inače poznat kao domaćin, bavi se privatnim poslom, a njegova familija Kostić jedna je od najpoštovanijih na teritoriji vučitrnske opštine.
Zatvaranje institucija Republike Srbije u svim sredinama koje su funkcionisale južno od Ibra oštro je osudio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, koji je juče boravio u Briselu. Ovi upadi Prištine desili su se u trenutku kada je trebalo da bude održana sednica Zajedničke komisije za nestala lica. Petković je napustio razgovore zbog najnovijeg institucionalnog nasilja Prištine nad Srbima, a u saopštenju dostavljenom „Politici” navodi se:
„Kurti je zatvaranjem institucija pokazao da ne želi dijalog, već nasilje i direktan obračun sa srpskim narodom na Kosovu i Metohiji. Država Srbija će nastaviti da plaća sve prinadležnosti zaposlenima u svim zatvorenim srpskim institucijama.” Ističe se da je samo u jučerašnjoj protivpravnoj akciji Kurti ukinuo pravo na rad 1.100 ljudi. Petković navodi i da „s obzirom na to da ima i veći broj pritvorenih, zatvorenih, mnogih na isleđivanju, Kurti očigledno koristi izbornu kampanju da bi se obračunao sa srpskim narodom na KiM”.
Podsetimo, Albin Kurti jučerašnjom akcijom finalizuje izgovoreno na prvom predizbornom skupu održanom u Đakovici, gde je rekao da „više neće biti države Srbije na Kosovu”, da bi potom u južnom delu Kosovske Mitrovice nastavio istim tonom, rekavši da „nema više barikada, vozila sa srpskim tablicama, ali ni srpskih paralelnih institucija”.
Zatvaranje srpskih institucija osudila je i ambasada SAD u Prištini, gde je u pisanoj izjavi za portal „Kosovo onlajn” portparol ambasade naveo da „ove akcije, protivno našim najboljim savetima, slabe poverenje u odnose i ograničavaju našu sposobnost da pomognemo Kosovu da obezbedi najbolju i najsvetliju budućnost za sve svoje ljude”. Portparol američke ambasade naveo je i da oni „prate situaciju”.
U srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji je prividno mirno, ali jako napeto, a Srbi i nealbanci su u strahu od daljih poteza Prištine. Na severu Kosmeta juče do popodnevnih časova nije bilo upada kosovske policije u objekte Republike Srbije, a krajem prošle i na samom početku ove godine zatvorene su tri institucije u Kosovskoj Mitrovici, od kojih je poslednja akcija bila plombiranje prostorija Uprave prihoda u samom centru grada.
Elek: Mogu da zatvore zgrade, ali ne i da spreče pomoć države Srbije
Priština sprovodi nezapamćeno institucionalno i fizičko nasilje kako bi proterala Srbe s Kosova i Metohije, a pobeda Srpske liste na predstojećim izborima zakazanim za 9. februar biće najbolji odgovor Albinu Kurtiju i njegovoj politici terora. Ovo je, između ostalog, rekao Zlatan Elek, predsednik Srpske liste, na konferenciji za štampu u Kosovskoj Mitrovici, najavljujući da će ova stranka nastaviti da se još odlučnije bori svim sredstvima u prljavoj kampanji kako bi pobedila i uspela da zaštiti Srbe. Dodao je da, nakon konsultacija s državom Srbijom i Kancelarijom za Kosovo i Metohiju, nijedan Srbin koji je juče ostao bez posla neće ostati bez primanja. Kazao je i da će se Srpska lista obratiti svim međunarodnim misijama i ambasadama i tražiti odgovor „zbog čega su podržali ovaj Kurtijev akt i zbog čega su i dalje nemi na sve Kurtijeve akcije, koje nesmetano sprovodi”. „Možda mogu privremeno da zatvore zgrade, ali ne mogu da spreče pomoć države Srbije, niti Srpsku listu da se brine o svom narodu i da učestvuje na ovim izborima”, rekao je Elek. Poručio je i da Kurti hoće da spreči Srpsku listu da učestvuje na izborima i da uplaši Srbe uoči glasanja.