Ana Brnabić: Ivanki Popović nije smetao „radikalski šljam“ dok je bila rektor i tražila novi mandat
Podelite vest
Танјуг/Раде Прелић

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić reagovala je na izjave Ivanke Popović iz Proglasa koja je SNS nazvala „radikalski šljam“.

Ana Brnabić je podsetila da je Ivanka Popović bila rektor Beogradskog univerziteta kao i da je, u više navrata, sedela zajedno sa funkcionerima vlasti, tražeći još jedan mandat na toj poziciji.

– Kaže gospođa Ivanka Popović iz ProGlasa da smo „radikalski šljam“. Nije joj smetalo da bude rektor Univerziteta u Beogradu u vreme tog „radikalskog šljama“ i da, nakon prvog mandata, traži još jedan mandat.

Gospođo Popović, „radikalski šljam“ je osnovao Fond za nauku – nije ga osnovao ni Đilas, ni Pajtić, ni Ješić, ni Marinika Tepić, ni Srđan Milivojević, ni Miloš Jovanović, ni bilo ko drugi za 10 godina vlasti bivšeg DOS-a. Nije im na pamet palo.

Do danas, od 2019. godine, kroz taj isti Fond za nauku, „radikalski šljam“ je uložio 106,5 miliona evra u finansiranje naučnoistraživačkih projekata – dakle, studenata, njihovih profesora i mentora, fakulteta. Ovo je mimo svih uobičajenih budžetskih davanja za visokoškolske ustanove u Srbiji. Ovo je samo za nauku.

Zahvaljujući tom „radikalskom šljamu“, Srbija je, prvi put nakon Tita i SFRJ, dobila nove naučne institute, i to tri – Institut za razvoj veštačke inteligencije, sa sedištem u Novom Sadu, BioSens institut za digitalnu poljoprivredu, takođe sa sedištem u Novom Sadu, i Institut za informacione tehnologije u Kragujevcu. Srbija je morala da sačeka „radikalski šljam“ da bi dobila nove naučne institute. Toliko koliko su Đilas, Ješić, Pajtić, Tepić, Milivojević, Jovanović i ostali verovali u naše studente i fakultete dok su bili vlast.

Poslednje nove zgrade, kako bi se unapredili uslovi studiranja u Srbiji i povećali kapaciteti za upis na fakultete su takođe, nakon Tita, morale da sačekaju „radikalski šljam“ – i nova zgrada FON-a u Beogradu, FTN-a u Novom Sadu, Elektronskog fakulteta u Nišu, nove laboratorije ETF-a u Beogradu, i mnoge druge.

Da ne pričam da je tek „radikalski šljam“ morao da dođe na vlast da bi, konačno, nekome smetalo da studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu, usred centra Beograda, koriste „čučavce“ u 21. veku. Svi su toliko brinuli o njima i toliko im je bilo stalo do tih studenata da je svima, osim „radikalskom šljamu“, to bilo prihvatljivo i u tome nisu videli problem. 

„Radikalski šljam“ je inicirao uvođenje preko 20 novih modernih master programa – od gejminga, preko veštačke inteligencije, do biotehnologije, da Srbija ne bi zaostajala, već da bi pokazala da i u ovim oblastima može da bude lider.

„Radikalski šljam“ je izgradio 4 naučno-tehnološka parka koji su danas motori razvoja Srbije, a u kojima su predominantno startap kompanije mladih ljudi od kojih su neki i dalje studenti. Gradimo sada još dva.

Ja sam ponosna što sam, kako biste Vi to kulturno i demokratski definisali, „radikalski šljam“. – napisala je Brnabićeva na društvenoj mreži Iks.