Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je opozicija u Skupštini, tokom rasprave o predlogu izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, doživela debakl i da na kraju čak ni svi poslanici opozicije koji su potpisali taj predlog zakona nisu glasali za njega.
“Niko od njih se ni jednom jedinom reču nije pozvao na taj predlog zakona, već su pričali neke druge stvari. Na kraju, nakon četiri dana rasprave u Skupštini, čak i oni narodni poslanici opozicije koji su potpisali taj predlog zakona, nisu svi glasali za taj predlog zakona. Dakle, potpuni debakl”, rekla je Brnabić za TV Hepi odgovarajući na pitanja o najavljenim protestima nakon što u parlamentu nje usvojen predlog izmena Zakona o rudarstvu.
Ona je dodala da su građani imali prilike da vide da opozicija, kojoj je, kako su sami rekli, ovaj zakon bio goruće pitanje, ni jedan od četiri dana skupštinskog zasedanja nije mogla da se pojavi u Skupštini i da skupi kvorum.
“Svaki put su poslaničke grupe vladajuće koalicije, pre svega Srpske napredne stranke davali kvorum, četiri dana za tu raspravu”, rekla je Brnabić.
Istakla je da je opozicija tražila da se o litijumu priča o Skupštini i da im je to dozvoljeno, da su tražili da to bude jedina tačka na dnevnom redu, da oni budu ovlašćeni predlagači i to im je bilo omogućeno, ali da su po svaku cenu želeli da izbegnu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Skupštini, što, kako je istakla, pokazuje da ne veruju u svoje argumente i ne smeju da se suoče sa Aleksandrom Vučićem.
“Mi u Srbiji imamo samo jednog čoveka koji je direktno izabran od strane građana imenom i prezivom, to je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji nosi najveći legitimitet”, istakla je Brnabić.
Ukazala je da je predsednik Vučić jedini bio čak tri puta da razgovara sa ljudima iz lokalne zajednice i razgovarao sa svima, i onima koji su za projekat iskopavanja litijuma i onima koji su oštro protiv projekta.
“Ako je to zaista za njih goruće pitanje u Srbiji, prvo su trebali da kažu ‘e neka dođe ovde i predsednik Srbije Aleksandar Vučić da popričamo i sa njim’ kao što je on njih pozvao da dođu, niko od njih nije došao”, rekla je Brnabić.
Dodala je da tada nisu došli, već su tražili da Vučić dođe u skupštinu, pa su onda i tu odluku promenili.
“A onda kako je počela sednica, četiri dana su udarali po Aleksandru Vučiću, a jedino njega nisu želeli da vide tamo i nisu smeli da se suoče sa njim”, rekla je Brnabić.
Dodala je da je opozicija odlučila da “borbu nastavi na ulici” i istakla da svi građani imaju pravo na protest, ali da pravo na protest u skladu sa ustavom i zakonom Srbije znači da ne mogu biti uskraćena neka druga prava drugim građanima, jer svi imamo jednaka prava.
Brnabić je rekla da niko ne može građanima da uskrati neko drugo njihovo pravo, da idu na posao, da provedu mirno vreme sa porodicom, da odvedu dete u školu ili da odu od mesta A do mesta B.
Dodala je da su se, nakon što predlog zakona nije usvojen u parlamentu, u pojedinim medijima pojavili naslovi “Litijumski rat se nastavlja na ulicama” i postavila pitanje kakav rat i zbog čega, kad su sve institucije otvorene.
Brnabić je istakla da mi nismo predpolitičko društvo i da se građanski rat neće desiti.
“Mi imamo zemlju sa demokratski izraženom voljom građana na izborima. U odnosu na tu demokratski izraženu volju građana na izborima mi imamo institucije, imamo većinu u parlamentu, ta većina je izabrala vladu. Imamo ustav, imamo zakone”, istakla je Brnabić.