Kosovski politički analitičari ocenjuju da se ne očekuje napredak u narednim mesecima u dijalogu Beograda i Prištine jer će, kako kažu, uskoro biti održani izbori u EU, ali i u SAD. Oni su komentarisali i nedavni sastanak specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčaka sa pomoćnikom sekretara američkog Stejt departmenta Džimom O’Brajenom i specijalnim izaslanikom SAD za Balkan Gabrijelom Eskobarom. Stručnjak za politička pitanja Dritero Arifi ocenio je da neće biti strateškog pokreta u dijalogu.
„Prema izjavama saveznika (Prištine) u vezi sa koordinacijom strategije, kasno je bilo šta preduzimati, znajući da je dvojici protagonista, Lajčaku i Eskobaru, okončan mandat, a sa O’Brajenom se ne zna kako. Za ovu godinu ne može biti nikakvog strateškog pokreta osim ako se ne dogodi čudo da se uđe u Nato ili EU”, rekao je Arfi.
I analitičar Fidan Ukaj kaže da će ovo biti mirna godina u smislu međunarodnog pritiska u vezi sa sprovođenjem sporazuma.
Ipak, očekuje da će biti povećana dinamika nakon imenovanja novog posrednika i završetka izbora za EU i SAD. Za razliku od dvojice analitičara, Artan Muhadžiri kaže da postoji međunarodna volja za napredak u dijalogu, ali, kako kaže, mora biti političke hrabrosti obe strane. Prema rečima Muhadžirija, postizanje konačnog sporazuma i dijalog su temelji normalizacije Balkana.
On kaže da će uspeh saveznika zavisiti od kosovske i srpske vlade.
„Od nezavisnosti nije bilo većeg međunarodnog angažmana za Kosovo od ove poslednje dve-tri godine i to će se nastaviti. Dijalog Kosova i Srbije i postizanje konačnog sporazuma su temelji normalizacije Balkana i očekuje se da će se ova diplomatska politička ulaganja nastaviti. Njihov uspeh zavisiće i od saradnje Kosova i Srbije, postoji volja međunarodne zajednice da se pronađe način za rešavanje vekovnog sukoba, ali bez političke hrabrosti lidera dve zemlje ne može biti političkog razvoja”, zaključuje Muhadžiri.