Mirjana Čekerevac
Odbor za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope odbacio je sve amandmane koje je podnela naša delegacija, kao i amandmane koje su predložili članovi italijanske delegacije i jedan član delegacije Mađarske, rekla je juče šefica srpske delegacije Biljana Pantić Pilja uoči glasanja u PS SE o inicijativi za prijem takozvanog Kosova u Savet Evrope. Najavila je da će uložiti prigovor. Po podne oko 18.30 počela je plenarna sednica PS SE, a izvestilac Dora Bakojani je u svom izlaganju pozvala da se preporuči prijem takozvanog Kosova.
Biljana Pantić Pilja kazala je za Tanjug da su amandmani odbijeni velikom većinom pa se, samim tim, neće razmatrati na plenarnoj sednici PS SE, osim ukoliko se ne uloži prigovor. Naša delegacija podnela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem takozvanog Kosova u Savet Evrope, a njima se, između ostalog, tražilo odlaganje odluke o zahtevu Prištine za članstvo, kao i da formiranje Zajednice srpskih opština bude pretpristupni uslov. Članovi italijanske delegacije i jedan član delegacije Mađarske podneli su amandman kojim se traži da članstvo tzv. Kosova bude uslovljeno formiranjem ZSO.
Rasprava o prijemu Prištine na plenarnoj sednici PS SE počela je juče oko 18.30 časova, a izvestilac Dora Bakojani je pozvala je PS SE da prihvati njen izveštaj o prijemu Prištine. Bakojanijeva je rekla da uprkos zabrinjavajućem pogoršanju situacije s ljudskim pravima na Kosovu, pogotovo kad je reč o pravima manjina, izražava uverenje da su vlasti u Prištini spremne da nastave sa suštinskim reformama kako bi se efikasno zaštitili svi građani Kosova. Istakla je da se u njenom izveštaju ne zauzima nikakav stav o statusu tzv. Kosova i dodala da je to traženo od nje ona ne bi preuzela funkciju izvestioca i svoje mišljenje uskladila bi sa zvaničnim stavom Grčke.
Bakojanijeva je kazala da postoje tri ključna problema koja se moraju rešiti – implementacija odluke ustavnog suda tzv. Kosova o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani, problem nelegalne eksproprijacije imovine Srba s KiM i uspostavljanje Zajednice srpskih opština. Ocenila je da sprovođenje odluke tzv. ustavnog suda Kosova, koje je čekalo na izvršenje od 2016. godine, a kojom je vraćena imovina manastiru Visoki Dečani, predstavlja veliku pobedu vladavine prava. Ona je za govornicom PS SE rekla da PS SE obavezuje tzv. Kosovo da obezbedi da se eksproprijacija sprovodi uz najstrože poštovanje zakona – „zbog toga smo obavezali Kosovo da obezbedi da se eksproprijacija sprovodi uz najstrože poštovanje zakona”.
Bakojanijeva je navela da je osnivanje Zajednice srpskih opština najvažnije otvoreno pitanje o pravima manjina na Kosovu, ali da se ono nije moglo rešiti jer je od 2013. godine osnivanje ZSO kamen temeljac dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Dodala je da je ZSO trenutno nedostižna, a da Komitet ministara to pitanje treba da uzme u obzir. Ona je u izveštaju preporučila prijem tzv. Kosova iako je Priština ispunila samo jedan od tri uslova koja je ona prvobitno navela, a to je sprovođenje odluke ustavnog suda tzv. Kosova o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani. Druga dva uslova – formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama na severu KiM s većinski srpskim stanovništvom Priština nije sprovela.
Parlamentarna skupština SE treba da usvoji predlog dvotrećinskom većinom, a ukoliko ga izglasa, onda PSSE upućuje preporuku za prijem Prištine Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno telo Saveta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i prisutni su u trenutku glasanja. Komitet ministara trebalo bi da bude održan 16. i 17. maja. Ukoliko odluka bude pozitivna za Prištinu, to bi bilo prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvek bio slučaj u Savetu Evrope, osnovanom posle Drugog svetskog rata da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države. Takođe, bilo bi prvi put da u SE bude primljena teritorijalna jedinica koja nije članica Ujedinjenih nacija, nije priznata kao država od svih članica Saveta Evrope i koja je samoproglasila otcepljenje od države koja jeste članica Saveta Evrope, odnosno od Srbije, u ovom slučaju.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, posle odbijanja naših amandmana, rekla je novinarima da ne očekuje nikakva iznenađenja, da je Srbiji manevarski prostor mali, ali da ćemo se boriti. Istakla je: „Mislim da će oni to progurati, zato što su veliki i silni to tako rekli, bez obzira na preduslove, bez obzira na pravdu i istinu, tako im se može, a mi ćemo se boriti dalje. Teško je da pobedimo u toj borbi, ali uz nas su pravda i istina.”
Brnabićeva je kazala: „Sasvim je jasno da su tri preduslova bila formiranje ZSO, prestanak ilegalne eksproprijacije na severu KiM i vraćanje zemljišta manastiru Visoki Dečani. Hvala onima koji su jasno rekli da ovo urušava kredibilitet SE, da nakon ovoga i ako se ovo progura – više ništa i ne znači SE. Savet Evrope je zaštitnik ljudskih prava i vladavine prava. Koja ljudska prava postoje za Srbe i druge nealbance na KiM? Nemaju čak ni pravo glasa, ni pravo da prime penzije u dinarima, ni pravo na pravnu pomoć kad ih neko nelegalno privede. Nemaju pravo na pravično suđenje, ni pravo da njihova deca imaju bezbednost. Ništa od toga ne postoji na KiM, koje je trenutno pod upravom privremenih institucija.”
Dodala je: „Sada se ozbiljno priča da tzv. Kosovo, kao takvo, uđe u SE. Sve i da su međunarodno priznata zemlja, a nikad neće biti, sa ovakvim standardima u oblasti ljudskih prava i vladavine prava oni ne bi mogli da postanu deo SE. Verujem da mnogi od njih osećaju sramotu zbog ovoga što sad rade. I oni koji su predstavnici u SE i kad moraju da glasaju za to i da daju svoju podršku znaju da to duboko nije u skladu s pravilima i procedurama SE.”