Site icon Srbija Sever Info

Borba za bolji standard prosvetara ili nešto drugo – Ko stoji iza sindikata koji poziva na štrajk

Borba za bolji standard prosvetara ili nešto drugo - Ko stoji iza sindikata koji poziva na štrajk
Podelite vest
Predsednik NSPRS Dušan Kokot je pre sindikalne karijere koja je počela u junu prošle godine bio na čelu nevladine organizacije Građanski preokret
Принтскрин

Nastava u većini škola u Srbiji je nastavljena, makar skraćeno, a samo u četiri odsto su otkazani časovi. Najbučniji u pozivima na generalni štrajk je nereprezentativni Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije. O kakvom sindikatu je reč i njihovim vezama sa organizacijom Građanski preokret i američkom vladom piše ruski sajt Russia Today.

Dok su se četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika saglasila da nastave pregovore sa Vladom Srbije i za to vreme suspenduju štrajk, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije pozvao je na obustavu rada. Ovaj nereprezentativni sindikat organizovao je skup na platou ispred Filozofskog fakulteta na dan kada je u Srbiji trebalo da počne drugo polugodište.

O kakvom sindikatu je reč i zašto ne prihvata pregovore sa vlašću?

Sakriveno finansiranje i broj članova

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najpre je bio NSPR Vojvodine, da bi pre deset godina bio proširen na teritoriju cele zemlje. Iako formalno obuhvata celu zemlju, ovaj sindikat ima kancelarije mahom u Vojvodini: u Zrenjaninu, Somboru i Novom Sadu.

Važno je napomenuti da ovaj sindikat, kojem se toliko pažnje poklanja u antivladinim medijima, nije reprezentativan. Iako ne postoji javno dostupna informacija o broju članova sindikata, to što nije reprezentativan znači da ne okuplja ni 10 odsto zaposlenih na teritoriji ili grani oblasti na koju se odnosi.

Dakle, ni 10 odsto zaposlenih u prosveti nije član Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, iako se ovoj organizaciji u medijama daje veliki prostor i njihove aktivnosti svakodnevno prenose.

Imajući u vidu ovaj mali broj članova, postavlja se pitanje na koji način se sindikat finansira, jer je pretpostavka da od članarina onih koje okuplja teško može da plaća tri kancelarije i pravnu pomoć koju nudi onima koji se obrate sindikatu.

Na sajtu NSPRS nemoguće je pronaći bilo kakvu informaciju o izvoru prihoda. Štaviše, čak je i vlasnik domena ovog sajta sakriven. Na pitanja koliko članova okuplja i na koji način se finansira, nije dobijen odgovor od Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. Odgovor na pitanje odakle se finansira ovaj sindikat možda je moguće pronaći na drugom mestu, u zaštitnom licu ove organizacije i njenom predsedniku Dušanu Kokotu.

Predsednik NSPRS Dušan Kokot je završio Učiteljski fakultet u Užicu i u svojoj biografiji navodi da je profesor razredne nastave. Pre sindikalne karijere koja je počela u junu prošle godine, Kokot je od 2019. bio na čelu nevladine organizacije Građanski preokret. Zanimljivo da je Kokot i dalje pravni zastupnik ove NVO iz Zrenjanina.

– Ima u Srbiji mnogih koji nisu čuli za Građanski preokret. A ‘čuo’ je američki Stejt department koji nas pominje u svom godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava u Srbiji. Čitaće to i saznati mnogi u svetu – pohvalio se Građanski preokret na društvenim mrežama.

Ovo zapravo nije bilo prvo izražavanje naklonosti Vašingtona ovoj NVO u Srbiji. Još 2020. godine Građanski preokret pisao je američkoj ambasadi u Beogradu žaleći se na “proboj (kineske) kompanije Linglong na evropsko tlo pod privilegovanim uslovima”.

– Izražena je nada da će SAD kao vodeći svetski zagovarač vladavine prava, demokratije i slobodnog tržišta iskoristiti svoj autoritet i uticaj da se otklone negativni trendovi povezani s investicijom kompanije Linglong u Srbiji – saopštio je tada Građanski preokret.

Ne zna se da li je i šta američka ambasada odgovorila ovoj NVO, ali to što ju je Stejt department kasnije uvrstio u svoj izveštaj govori dovoljno.

Na zasedanju kongresa Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije na kojem je Kokot izabran za predsednika, gost je bio njegov dugogodišnji saradnik, izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović.

Kakve veze sa prosvetom ima ovaj sociolog koji se bavi istraživanjima javnog mnjenja a inače kaže da “sve čini da očuva duh jugoslovenstva i antifašizma” kod sebe?

Kokot i Gavrilović, kroz Građanski preokret i BIRODI sarađuju, pa su tako 2023. godine tražili da Ministarstvo informisanja izradi “Antibot zakon” protiv naloga na društvenim mrežama koji zastupaju stavove Srpske napredne stranke.

Nije tajna da je Kokot pre faze sindikalnog prosvetarenja bio gost na tribinama Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i to na forumu “Građani imaju moć” koji je direktno finansirala američka Agencija za razvoj (USAID). Takođe, gost je tribina Proglasa.

Tek što je osnovan, Građanski preokret bio je član Građanskog fronta koji je okupljao 13 NVO širom Srbije. Zanimljivo da je jedna od članica tog udruženja dobila i svoje političke predstavnike u Skupštini Beograda i Skupštini Srbije – Ne davimo Beograd.

Plenum i generalni štrajk

Na jučerašnjem skupu na platou Filozofskog fakulteta u Beogradu, na kojem je govorio i Jovo Bakić, okupljeni koji su sebe proglasili za plenum doneli su odluku o generalnom štrajku.

Kokot, nekadašnji NVO aktivista, sada u liku sindikalnog prosvetara, sa mikrofona je poručio premijeru Milošu Vučeviću da je dobio otkaz i dodao da “povede i Slavicu”, odnosno ministarku prosvete Slavicu Đukić Dejanović.

Sindikat je potom objavio na svom sajtu obrazac o presonalizovanoj odluci o stupanju u štrajk.

“Odluku o povratku na rad doneću nakon sagledavanja ispunjenosti uslova koji su do obustave rada doveli”, navodi se u blanko odluci na kojoj su mesto za ime radnika, mesto, datum i potpis ostavljeni prazni. Na prosvetaru je da potpiše i sačeka kakvu će odluku doneti ovaj nereprezentativni sindikat za koji je upitno čije interese zastupa.

Exit mobile version