Poslanička grupa „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” daje sto potpisa, potrebno je da opozicija da 67 potpisa i da pokrenemo raspisivanje savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku republike, rekla je juče predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Istakla je da je to prilika opoziciji da demokratski ispuni svoj cilj i skloni Aleksandra Vučića s tog mesta i dodala da, „ukoliko ne podnesu inicijativu za savetodavni referendum, to znači da ni sami ne veruju u istraživanje Crte i da im je cilj destabilizacija zemlje”. Opozicionari su odbacili predlog i ponovo zatražili Vučićevu ostavku i prelaznu vladu.
Brnabićeva je novinarima u skupštini rekla da se čeka 67 potpisa opozicije i da do tog trenutka, do 10.15 sati, nije stigao nijedan. Navela je da bi pitanje na referendumu glasilo: „Da li ste za pokretanje postupka za razrešenje predsednika?” Predsednik će, dodala je, kao što je i sam rekao, istog trenutka podneti ostavku, ukoliko bi se na referendumu 50 odsto građana plus jedan glas od izašlih izjasnilo da nema poverenja u njega. Istakla je: „To je naš odgovor na istraživanje organizacije Crta obavljeno u periodu od 20. do 28. decembra 2024. godine na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.030 osoba, metodom lice u lice, koje je pokazalo da bi u ovom trenutku 52 odsto građana na referendumu uskratilo poverenje predsedniku, a 34 ukazalo. Lopta je u našem dvorištu. Mi sad moramo da uradimo naš deo posla i time potvrdimo ili odbacimo rezultate istraživanja. Izvolite, građani, 100 potpisa narodnih poslanika najveće poslaničke grupe, izvolite, poštovani građani, potpise kojima se podržava inicijativa koja će, pretpostavljam, doći od poslanika opozicije, a na osnovu istraživanja koje su sami naručili i platili – ako nisu oni, onda je neko drugi. Izvolite da proverimo.”
Kazala je: „Ne moraju više da nam prete, da nas jure po ulicama, ne moramo da plivamo Savom i Dunavom, kao što su nam obećavali. Ne moraju više da zloupotrebljavaju svaku tragediju koja se dogodi u našoj zemlji, da kreiraju tenzije i maltretiraju sve građane Srbije time što im sprečavaju slobodu kretanja gde i kad im se prohte. Savetodavni referendum je demokratsko rešenje, lako i jednostavno. Nadam se da Crta i oni koji su naručili istraživanje nisu to uradili samo kao puki vid pritiska i još jedan način za stvaranje dodatnih tenzija i obmanu domaće i međunarodne javnosti.”
Brnabićeva je rekla: „Oni će ovo koristiti na različitim konferencijama, u različitim obraćanjima i na različitim stranama sveta, da pokažu kako u Srbiji nema demokratije. Ima demokratije, ako demokratiju želite. Ali naša opozicija je već rekla da želi sve, osim demokratije, da žele da maltretiraju, da prete, da blokiraju i pozivaju na generalni štrajk kako bi Srbija stala. Srbija ima jedinstvenu opoziciju na svetu, koja kaže da ih neće prevariti i da neće izbore, u svetu ne postoji opozicija koja tako govori, već obično poziva na izbore. Opoziciji je, verovatno, problem što ne veruje istraživanju ili zna da Aleksandar Vučić uživa apsolutno većinsko poverenje građana Srbije. Jedino što žele je prelazna vlada, znači vlast bez izbora, bez legitimiteta, bez konsultacije s građanima.”
Na pitanje zbog čega poslanička grupa vladajuće stranke nije postupila po Ustavu, koji, kako se tvrdi, predviđa da se predsedniku završava mandat podnošenjem ostavke i razrešenjem, Brnabićeva je rekla da ne vidi zašto bi na osnovu istraživanja jedne nevladine organizacije Vučić podneo ostavku. Istakla je: „Pitamo građane, konsultujemo se. Lako, brzo, jednostavno, demokratski. Sve po Ustavu.” Detaljno je izložila postupak po Ustavu. Podsetila je da su predstavnici opozicije, sat vremena posle obraćanja predsednika, rekli – „ni ludi ne idemo na referendum, ni ludi da pitamo građane, nećete nas navući na to” i konstatovala: „Oni prvi ne veruju u ovo istraživanje.”
Upitana za komentar izjave Miroslava Aleksića (NPS) da Vučića treba uhapsiti, rekla je da i ovo govori o tome da je opozicija za sve, samo nije za demokratiju i da se pitaju građani. Istakla je: „Oni su za preki sud, za jurenje po ulicama, da plivamo Savom i Dunavom, da uhapse i ubiju Vučića, to je ’Čaušesku scenario’. Preki sud, ništa narod. Oni bi, nakon nedemokratskog dolaska na vlast, ukinuli pravo glasa penzionerima i članovima SNS-a i zabranili im kretanje, o čemu je govorio akademik Dušan Teodorović, a Srbima iz Republike Srpske bi ukinuli državljanstvo Srbije, koje imaju po Ustavu, uskratili im pravo glasa i postavili granicu na Drini. E, takva će biti demokratija kad Srđan Milivojević, Dragan Đilas, Marinika Tepić i ostali njihovi junaci na čelu s Milošem Jovanovićem dođu na vlast.”
Jovanov: Žele da se izvuku i dođu do prelazne vlade
Poslanička grupa „AV – SNS” predala je 111 potpisa za podršku inicijativi za održavanje savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku republike, a opozicija, umesto da preda svojih 67 potpisa, želi da se izvuče iz ove situacije i da dođe do prelazne vlade, rekao je šef ove poslaničke grupe Milenko Jovanov.
Kazao je da su od trenutka kad je predsednik objavio svoj predlog, razgovarali s poslanicima ove grupe i da je od 113 poslanika 111 potpisalo inicijativu. Prema njegovim rečima, dva potpisa nisu tu, zato „što nismo uspeli da stupimo u kontakt s dvoje ljudi”. Dodao je: „Opet vidite razliku, mi nismo sami potpisivali, niti falsifikovali, nego razgovarali s ljudima i svi čiji se potpisi ovde nalaze znaju da im se potpisi tu nalaze, tako da nećemo imati one vratolomije koje smo imali s opozicionim inicijativama. Opozicija, umesto da krene u realizaciju onoga što je sama kvalifikovala u javnosti kao temu i dostavi 67 potpisa, pokušava da se nekako izvuče iz situacije koju je sama stvorila.”
Kazao je da, iako je stav sa savetodavnog referenduma nebitan, predsednik je najavio da će podneti ostavku ukoliko se pokaže da ne uživa poverenje građana i dodao: „Da ih odobrovoljim da podnesu potpise, a naša poslanička grupa će glasati za to da su rezultati savetodavnog referenduma apsolutno obavezujući. Tako da ne mogu više na to da se izvlače. Glasaćemo za to da bude obavezno. Iako nije potrebno, jer će predsednik podneti ostavku i o tome je govorio.”
Dodao je da niko od ljudi čija su imena na spisku poslaničke grupe „AV – SNS”, pa i ova dva čoveka s kojima nisu stupili u kontakt, neće podržati i neće glasati ni za kakvu prelaznu vladu. „Iako je jasno da predsednik Vučić nikad neće dati mandat za sastavljanje takve vlade, sve nekim čudom da se i desi, nemaju podršku u parlamentu da to izvedu, bar ne naše poslaničke grupe. Bacili su rukavicu u lice, prihvaćena je, hajde da proverimo legitimitet, da čujemo šta narod kaže – ima li predsednik republike legitimitet ili nema”, rekao je Jovanov. Dodao je da je juče očekivao sastanak s predsednicom skupštine i o tome kada će biti kolegijum da se dogovori sednica o referendumu, „međutim, za sada taj razgovor ostaje neodržan”.
Milivojević: DS neće učestvovati u mafijaškom igrokazu
Predsednik DS-a Srđan Milivojević obratio se novinarima odmah pošto su Brnabićeva i Jovanov ponudili potpise za savetodavni referendum i rekao da „DS neće učestvovati u mafijaškom igrokazu, a duboko sam ubeđen da to neće uraditi nijedna opoziciona stranka”. Kazao je: „Nećemo učestvovati u falsifikovanju političkog života koji predlažu. Zašto nisu predali 100 potpisa svojih poslanika za formiranje prelazne vlade, što je jedini način izlaska iz ove krize, koja bi omogućila fer uslove za izbore? Vučić je video referendum na Slaviji, gde su se građani nedavno okupili na poziv studenata i sad je u panici pa zato nudi neustavna rešenja kroz savetodavni referendum.”
Odgovarajući na pitanje o izjavama Brnabićeve, rekao je da će „opozicija štititi život Vučiću kako bi mogao da odgovara kad institucije bude radile”. Na konferenciji je pitanje postavila i novinarka TV „Pink” Gordana Uzelac, a njeno obraćanje je pokušao da prekine poslanik Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković, koji je bio u holu parlamenta. Kad je Uzelac pokušala da postavi dodatno pitanje Milivojeviću, Stanković joj je prišao i pokušao da joj otme mikrofon.
Vulin: NATO opozicionari da budu pažljivi, može da im se ostvari
Predsednik svih Srba Aleksandar Vučić još jednom je ponudio da se Srbija izjasni o njemu, vlast je podržala, građani će izaći na referendum kad ih Srbija pozove, a jedini ko je protiv toga su političke partije, koje su više opozicija Srbiji nego opozicija u Srbiji, poručio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin. „Tražili ste da se građani izjasne – dobili ste referendum, budite pažljivi vi iz NATO opozicije sa onim što želite, može da vam se ostvari”, rekao je Vulin.
P. R.