Mirjana Čekerevac
Predstavila sam konkretne mere, ali opozicija nije želela da razgovara o njima, rekla je juče predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić posle sastanka na kojem se razgovaralo o primeni preporuka ODIHR-a za unapređenje izbornog procesa. Istakla je: „To je bio pokušaj dijaloga, dijalog ovako ne izgleda, ali me to neće sprečiti da pokušavam.” Brnabićeva je rekla i da nema pregovora o datumu izbora u Beogradu: „Oni su, u skladu sa zakonom, raspisani za 2. jun i tada će biti održani”. Predstavnici „Srbije protiv nasilja” su napustili sastanak jer, kako su rekli, treba prvo odložiti beogradske izbore, pa može da se razgovara.
Brnabićeva je rekla da je predstavnicima opozicionih poslaničkih grupa predložila izmene više zakona, čijim usvajanjem bi se ispunilo sedam preporuka ODIHR-a. Istakla je: „Nisam ih birala, želim da primenim sve preporuke ODIHR-a. Svi su pre sastanka dobili nacrte izmena tih zakona, ali sam treći put dobila – ne od koalicije SPN.”
Navela je da jučerašnji dijalog može da sumira u sedam tačaka, među kojima je „činjenica da je Marinika Tepić došla s unapred pripremljenim govorom koji je pročitala, a onda prosledila medijima koji podržavaju opoziciju”. Istakla je: „To je bio jedan politički performans, a govor nije ni imao veze s temom. Sve vreme su se vraćali na datum održavanja lokalnih izbora. Na četvrtom sastanku, koji je trebalo da bude dijalog i razgovor koji se završava kompromisima, ponovo su postavili ultimatum – ili ćemo mi izaći u susret njihovom zahtevu, da prekršimo zakon kako bi izbori bili istovremeno, sada više ne znam da li 2. juna ili u oktobru, jer je to sad ostalo otvoreno, kad god se steknu uslovi. Od tog ultimatuma nisu želeli da odustanu, napustili su sastanak. Ozbiljni ljudi su ustali i napustili sastanak kad su izgovorili šta su imali i nisu se udostojili da čuju koji su zaključci, predlozi. Još jednom su pokazali da ih preporuke ODIHR-a ne zanimaju.” Brnabićeva je rekla da se vlast i pozicija slažu u tome da treba primeniti preporuke ODIHR-a i zapitala zašto opozicija ne želi da radi na primeni tih preporuka i unapređenju izbornih uslova u Srbiji već insistira samo na bojkotu beogradskih izbora 2. juna.
Na pitanje novinara čemu dijalog sa opozicijom o primeni preporuka ODIHR-a ako neće biti ispunjen zahtev za spajanje izbora, Brnabićeva je odgovorila: „Oni kažu da misle da je to važno da bi se dodatno poboljšali izborni uslovi i mi mislimo da je to važno. Zašto onda danas ne radimo na implementaciji preporuka ODIHR-a? Vaša politička odluka je hoćete li da bojkotujete izbore 2. juna ili nećete. Mi ćemo poštovati vašu odluku. Ali, recite mi, i kad prođe taj 2. jun, zar preporuke ODIHR-a ne ostaju jednako važne? Zar ne želite da se poboljšaju izborni uslovi? Zar ne želite uvid u birački spisak? Zašto danas ne radimo na tome? Kakve to veze ima s datumom izbora? I kakve veze ima s bojkotom? Ja insistiram na stvarima oko kojih se slažu vlast i opozicija, a koje su važne za Srbiju i za sve njene građane, a oni na jednom od tri zahteva, koji je pritom protivzakonit, kako bi obesmislili dijalog koji pokušavamo da imamo. I nastaviću da pozivam, zato što ćemo mi za četiri godine ponovno imati parlamentarne izbore. I to sam takođe danas pitala. Hoćete li ponovo da pričate građanima kako ne postoje uslovi za izbore, da nije transparentan birački spisak? Iako vam je bilo ponuđeno, rekla bih, s moje strane, moljenje na kolenima da se uključimo zajedno u primenu preporuka ODIHR-a.”
Predsednica parlamenta je rekla da nema pregovora oko datuma beogradskih izbora i istakla: „Ja sam izbore raspisala za 2. jun i oni će tada biti održani. Ako žele da razgovaraju o lokalnim izborima, neka kažu odmah. Neka ne čekaju da se približi datum raspisivanja izbora. Opozicija je do pre šest meseci govorila da je osnovna demokratska praksa razdvajanje izbora, a sada je to njihovo spajanje.”
Odgovarajući na novinarsko pitanje o prisustvu stranih ambasadora na sastanku, Brnabićeva je rekla da ih je ona pozvala da čuju sve šta će ko reći, a ne da im se prenosi kako se kome sviđa. Navela je i da su oni bili tu, ali da im nije dala reč i upitala, kako to opoziciji koja je „obišla evropske prestonice žaleći se na svoju zemlju, učestvovala u pisanju rezolucije Evropskog parlamenta”, sada smeta prisustvo stranaca. Kazala je i da su neki „danas u Bundestagu na sastanku s Josipom Juratovićem, to im je važnije nego da budu u svom parlamentu na dijalogu, to govori o njihovom odnosu”. Brnabićeva je zahvalila Zeleno-levom frontu zato što se njihova predstavnica, kako kaže, osvrtala na preporuke ODIHR-a, za razliku od nekih drugih. Zahvalila je Crti, Cesidu i Transparentnosti na korektnom pristupu i konkretnim predlozima.
Opozicija treba da dostavi predloge danas do 12
Predsednica parlamenta Ana Brnabić iznela je plan u četiri tačke za dalje korake u implementaciji preporuka ODIHR-a, a prva tačka, kako je navela, jeste zahtev opoziciji okupljenoj oko liste „Srbija protiv nasilja” da joj do danas u 12 časova dostavi predlog kako dalje raditi na primeni preporuka, s jasnim prioritetima. Istakla je: „Da se ne bismo više igrali mačke i miša, pa za šta god se mi uhvatimo, oni žele da rade nešto drugo. Usvojiću svaki njihov predlog kako raditi dalje.” Navela je da je zamolila službu Narodne skupštine da te četiri tačke pošalje delu opozicije okupljene oko SPN, zato što, kako je istakla, nisu želeli da sačekaju kraj sastanka, „jer je njihova vizija dijaloga da se sastanak napusti”.
Aleksić bi se u drugoj zemlji sam diskvalifikovao iz politike
Da neko iz opozicije u bilo kojoj drugoj zemlji optuži predsednika države i ljude iz prvog kruga obezbeđenja da su kriminalci, kao što je to uradio Miroslav Aleksić, taj čovek bi sam sebe diskvalifikovao iz politike, rekla je Ana Brnabić, odgovarajući na novinarsko pitanje o Aleksićevoj objavi da se u centrali SNS-a pored predsednika Aleksandra Vučića našao kum Darka Šarića, a zapravo je bio pripadnik „Kobri” Ninoslav Dimitrijević. Istakla je da bi takav čovek mogao samo da ode i kaže „izvinite, pogrešio sam”. Dodala je: „Ta greška je toliko brutalna da ne bi mogao da se bavi politikom. Vi elitnu jedinicu terate da objašnjava. E, to je ta neozbiljnost i neodgovornost, a to je urađeno samo zarad jednog jeftinog političkog poena. Hajde, ljudi, prestanite.”
Hil: Ne volimo ideju eventualnog bojkota
Naše je mišljenje da ovaj dijalog treba da se nastavi, dijalozi su važni, a ovaj nije samo važan, već je često i težak, ali dijalog ne znači da ćete postići dogovor oko tačaka, svakako ne na prvom sastanku, rekao je juče američki ambasador Kristofer Hil novinarima, posle razgovora vlasti i opozicije kojima je, zajedno sa šefom delegacije EU u našoj zemlji Emanuelom Žiofreom, prisustvovao kao posmatrač. Hil je kazao da je on, kao i nekoliko diplomatskih predstavnika, pozvan kao posmatrač, a ne kao učesnik dijaloga, a da ova pitanja treba da reši Srbija. Dodao je da međunarodna zajednica ne voli ideju eventualnog bojkota izbora, a da je interes njegove vlade da vidi implementaciju preporuka ODIHR-a. Istakao je: „Iz perspektive Vlade SAD, iz ugla drugih stranih vlada, imamo veliki interes za uspeh Srbije. Imamo veliki interes da Srbija može da reši ova pitanja. Imamo veliku želju da se preporuke ODIHR-a implementiraju. Sve to imamo, ali mi smo ovde samo posmatrači. Ovo je zaista za Srbiju i Srbe.”
Tepićeva (SSP): Prvo odlaganje izbora
Napustili smo sastanak jer se pretvorio u farsu, mi želimo da učestvujemo u sprovođenju preporuka ODIHR-a, ali tek pošto se izbori u Beogradu odlože, rekla je novinarima šefica poslaničke grupe SSP-a Marinika Tepić. Istakla je da je vlast sve odbila, „izgovarajući se tobožnjim kršenjem Ustava i zakona, oni ovaj dijalog vide kao mogućnost da se dogovorimo da bude kako oni žele, a mi na to ne možemo da pristanemo”. Tepićeva je rekla da je opozicija izašla s jasnim stavom da je nemoguće sprovoditi izmene zakona u uslovima u kojima su ti izbori već raspisani i u kojima je vladajuća stranka predala izbornu listu i sprovodi kampanju. Naglasila je: „To je nemoguće, jer je to farsa. Ne možemo da učestvujemo u primenama preporuka ODIHR-a dok se izbori ne odlože. Prvo da se primene sve preporuke pa tek onda da se raspišu izbori”.
Jovanov (SNS): Predstavnici SPN došli samo da bi otišli
Predstavnici „Srbije protiv nasilja” došli su na razgovore samo da bi napustili sastanak, nisu želeli da razgovaraju ni o sopstvenim predlozima, rekao je novinarima šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov. Dodao je: „Mi smo i dalje raspoloženi za razgovor, da na neki način spustimo tenzije u društvu i pronađemo rešenja koja će unaprediti izborni proces, ali teško je voditi dijalog ako drugoj strani nije stalo do dijaloga. Tražili su da prihvatimo sve zahteve ili neće da učestvuju u razgovorima, a posle kažu da to nije ultimatum.”