Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i redovan član Svetske akademije umetnosti i nauke dr Dragan Đuričin rekao je da je osnovno ljudsko pravo – pravo na rad. Imperativ svake dobre ekonomske politike je, kako je naveo, visoka i održiva zaposlenost. U tom smislu, postignut je značajan napredak u Srbiji u periodu 2013–2023. pošto je nezaposlenost pala s više od 25 odsto na nešto više od devet odsto, istakao je Đuričin. Posebno se, navodi, smanjila nezaposlenost mladih ljudi.
To je, kako je kazao, rezultat fiskalne konsolidacije i nove ekonomske politike koja je, zajedno s ključnim makroekonomskim politikama (monetarnom i fiskalnom), počela snažnije da se oslanja na mere strukturnih politika (državne investicije u fizičku i digitalnu infrastrukturu) i mere podrške granama razmenljivih proizvoda. Srbija je u pomenutom periodu kreirala više od pola miliona novih radnih mesta što je dovelo do dupliranja društvenog proizvoda, naglašava Đuričin. Prethodno je, prema njegovim rečima, uticalo na rast fiskalnih prihoda i smanjenje nasleđenih makroekonomskih deficita.
Đuričin kaže da je popravljanje opšteg stanja ekonomije uticalo na intenziviranje priliva stranih direktnih investicija koje kritično deluju na makroekonomsku stabilnost, pre svega u monetarnoj sferi. „U celom periodu vlada je pokazala osećaj za održavanje standarda zaposlenih u uslovima inflacije koja je uglavnom posledica strukturnih neravnoteža u međunarodnoj ekonomiji, naročito njene militarizacije. Promenjeni kontekst menja sve, uključujući i učešće radnih dohodaka u raspodeli stvorenog proizvoda. Prethodni trendovi predstavljaju dobru osnovu ostvarivanje prava radnika na višem nivou”, zaključio je Đuričin.