Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da bi Beograd voleo da vidi energičniju reakciju međunarodne zajednice na terenu.
On je za televiziju Pink rekao da je lepo reći da smo protiv jednostranih mira, ali i da Evropska unija, Euleks, Kfor, imaju jasno ovlašćenje i da ako premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ide dalje u neslušanju onoga što im govori međunarodna zajednica, u kršenju kolektivnih ljudskih prava, onda je neophodno da i Kfor i Eulex i ostali iskoriste svoje ovlašćenje.
“Smatram da je veoma značajno za ukupnu političku klimu da se to desi. Kurtijevo ekstremno delovanje je nešto što ima šire konsekvence”, rekao je Đurić.
On je istakao da Beograd želi sjajne odnose između Srba i Albanaca, kako na teritoriji Srbije, tako i u celom regionu.
On je najavio posetu pacifičkim zemljama, odnosno prisustvo na samitu pacifičkih zemalja, koji će se desiti u državi Tonga.
“To je jedno od najudaljenijih mesta na svetu. Treba mi 38 sati leta iz Beograda u jednom pravcu, dakle sa presedanjima, i to je najkraća konekcija. Ali, velika mi je čast što ću predstavljati Srbiju tamo i kao, mislim, prvi srpski ministar spoljnih poslova koji će otići na to konkretno ostrvo, zato što mi želimo da uspostavimo diplomatske odnose sa nizom tih država sa kojima još uvek nemamo čak ni diplomatske odnose, a koje su nama veoma važni partneri i u Ujedinjenim nacijama, ne zbog naših problema, ali i zbog toga što delimo određene vrednosti, određene principe”, rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima očekuje da će uspostaviti diplomatske odnose sa najmanje šest pacifičkih zemalja sa kojima Srbija nije imala nikakvu komunikaciju i saradnju do sada.
“Dakle, nastavljamo na svim stranama sveta da gradimo našu mrežu prijateljstva. A u narednom periodu ćemo proširivati i našu diplomatsko-konzularnu mrežu, naravno na ekonomskim osnovama, i u saradnji sa nekim drugim državama, evropskim, ćemo otvarati naša predstavništva u rastućim tržištima Afrike i Azije, gde do sada nismo imali naša predstavništva”, rekao je on.
Govoreći o Izraelu Đurić je rekao da je Izrael strateški važna zemlja za Srbiju, kao i da su srpski i jevrejski narod povezani zajedničkim stradanjem kroz vekove.
“Mi smo uvek bili zajedno u stradanju. Srbi i Jevreje veže mnogo toga kroz istoriju. Za nas je važno da to prijateljstvo, koje ne zavisi ni od jednog političkog lidera, ni od jedne političke generacije. Uticaj jevrejske zajednice u Sjedinjenim Američkim Državama je ogroman. Ja sam radio na tome da se povežem sa ključnim jevrejskim organizacijama u Sjedinjenim Američkim Državama i sa AIPAC-om, to je Američko-izraelski politički akcioni komitet, i sa Američkim Jevrejskim kongresom i sa drugima, i da kod njih produbim razumevanje o težini položaja sa kojim se, na primer, naši ljudi na Kosovu i Metohiji suočavaju, da produbim razumevanje za našu nezavisnu spoljnu politiku na koju smo mi veoma ponosni i kakva je korist i za Izrael to da Srbija bude jaka ekonomski, da bude jaka i samostalna, i slobodna politički, i mi smo nastavili na tome da radimo na izgradnji ovih odnosa i nastavićemo i u budućnosti”, rekao je Đurić, prenosi Tanjug.