Bivši predsednik Privredne komore Kosova i Metohije Safet Grdžaljiu kazao je da zabrinjava činjenica da su kosovske institucije, kada je u pitanju privreda, orijentisane da svi budu jednaki u siromaštvu, a ne u razvoju i stabilnosti. Grdžaljiu dodaje da je veoma zabrinjavajući transfer investicija i kapitala sa Kosova u države regiona, prenosi Ekonomija onlajn.
Za to je Grdžaljiu zatražio institucionalne mere.
„A ta druga briga koju niko ne primećuje je tihi let kapitala kosovskih preduzeća u zemlje regiona i šire. Ako odete u Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i Sloveniju i druge evropske zemlje, bićete iznenađeni brojem investitora sa Kosova koji ulažu u kapital tih zemalja i to bi trebalo da bude najveća briga”, kazao je.
Ukazuje da ne treba uvek računati koliko investitora napusti Kosovo, već šta institucije čine da ih motivišu da ostanu na Kosovu.
Kako dodaje, odlazak radne snage i visoke bankarske kamate su neki od problema koji „guše” privatni sektor na Kosovu.
„Izazovi privatnog sektora su svakim danom sve veći. Ne bavimo se samo bežanjem radne snage, bavimo se rasporedom izvoza, pasivizacijom ekonomske diplomatije, visokim bankarskim kamatama i sve to svakim danom sve više guši kosovsko poslovno okruženje, bekstvo radne snage je zaista zabrinjavajuće”, navodi.
Grdžaljiu je takođe spomenuo barijere i poteškoće u poslovanju u zemlji. Kaže da Kosovu preti opasnost da se pretvori u levičarsku politiku.
„Definitivno jedan od glavnih razloga je ekonomska stabilnost koja nedostaje Kosovu. U drugom redu imamo ispolitizovanu birokratiju, a u trećem institucionalni pristup je mnogo više ka levičarskoj nego desnoj ekonomiji i inicijativa da se posao kažnjava, a ne da je podržan, dodatni je razlog kada se na sve ovo doda činjenica da ne postoji istinski javno-privatni dijalog”, rekao je Grdžaljiu.