Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da su sastanci i razgovori vlasti i opozicije, poput onog koji je danas održan u Skupštini Srbije, veoma važni i da se moraju nastaviti, iako je svestan da između dve strane postoje velike razlike.
Hil je u Skupštini Srbije, gde je zajedno sa šefom delegacije EU Emanueleom Žiofreom prisustvovao sastanku poslaničkih grupa o preporukama ODIHR-a o izbornim uslovima na koji je pozvala predsednica parlamenta Ana Brnabić, istakao da je on na sastanku bio samo posmatrač, i da ta pitanja Srbija treba da reši.
On je naveo i da međunarodna zajednica ne voli ideju eventualnog bojkota izbora, a da je interes njegove vlade da vidi implementaciju preporuka ODIHR-a.
“Zajedno sa još nekoliko diplomatskih kolega, ovde smo pozvani kao posmatrači, odnosno ne da učestvujemo, već kao posmatrači. Ja kao posmatrač mogu da kažem da mislim da su ovi dijalozi važni i to je moje mišljenje. Naše je mišljenje da ovaj dijalog treba da se nastavi. Ovaj dijalog takođe nije samo važan, već je često i težak, a dijalog ne znači da ćete postići dogovor oko tačaka, svakako ne na prvom sastanku”, ocenio je Hil.
On je dodao da ima mnogo takvih dijaloga i političkih procesa u SAD, i oni se ne završavaju uvek dobro, ali je istakao da mu je drago što je video da je, kako je rekao, dijalog bio dobar.
“Svestan da problemi i nesuglasice i dalje postoje, želim da jasno kažem da su to veoma teška politička pitanja i da su to teška politička pitanja sa kojima će Srbija i Srbi morati da se pozabave. Iz perspektive Vlade SAD, iz ugla drugih stranih vlada, imamo veliki interes za uspeh Srbije. Imamo veliki interes da Srbija može da reši ova pitanja. Imamo veliku želju da se preporuke ODIHR-a implementiraju. Sve to imamo, ali mi smo ovde samo posmatrači. Ovo je zaista za Srbiju i Srbe”, poručio je Hil.
Na pitanje novinara šta misli o eventualnom bojkotu izbora od strane opozicije, Hil je rekao da je međunarodna zajednica jasno stavila do znanja da ne voli bojkote.
“Mislimo da ljudi treba da pokušaju da reše probleme. Ali samo želim da razjasnim kako Srbija to rešava, kakve pristupe koriste, to će zaista zavisiti od Srbije i mislim da je ovaj dijalog dobro sredstvo za razmenu mišljenja, čak i ako imaju suprotstavljene stavove”, rekao je Hil.
On je dodao da takvi politički problemi nisu jedinstveni.
“Oni su teški i mislim da prvi korak mora da bude proces dijaloga. Tako da mislim da ćete imati o čemu da izveštavate u narednim danima i nedeljama”, zaključio je.