Delegacija Instituta za srpsku kulturu Priština – Leposavić, koju su činili direktor prof. dr Dragan Tančić, dr Sena Mihailović Milošević i dr Olja Arsenijević, boravila je u Rumuniji od 26. septembra do 2. oktobra, u okviru manifestacije Dani kulture Srba u Bukureštu. Prvog dana boravka, na prijemu u Ambasadi Republike Srbije u Rumuniji, Stefan Tomašević, ambasador, upoznao se sa radom Instituta, izdavačkom delatnošću i aktuelnim projektima, ali i sa problemima sa kojima se Institut suočava. Pružio je, kako je navedeno u saopštenju Instituta, apsolutnu podršku budućim oblicima saradnje sa rumunskim institucijama i razvijanju bilateralnih odnosa naših naučnih zajednica.
U okviru Dana kulture Srba u Rumuniji 27. i 28. septembra organizovana je i međunarodna konferencija „75. godišnjica srpske filologije“, pod pokroviteljstvom Univerziteta u Bukureštu, Fakulteta za strane jezike i književnosti, Departmana za rusku filologiju i Saveza Srba u Rumuniji. Naučni saradnici Instituta, dr Olja Arsenijević i dr Sena Mihailović Milošević, predstavile su se radom „Digitalizacija ćirilskih rukopisa u Republici Srbiji“, s osvrtom na status srpskih ćirilskih rukopisa pohranjenih u biblioteci Akademije Rumunije.
Tokom boravka upriličeni su i važni sastanci, najpre na Institutu za istoriju i teoriju književnosti „Đorđe Kalinesku“ Rumunske akademije, gde je sa direktorom Lučijanom Kišuom i zamenicom direktora Oanom Soare dogovorena organizacija međunarodnog naučnog skupa o srpsko-rumunskim vezama u književnosti, istoriji, politici i kulturi, a u okviru sporazuma o saradnji koji imamo sa ovom značajnom naučnom institucijom. Takođe, otvoreni su i pozivi za objavljivanje radova u našem časopisu Baština i Sintezama, časopisu koji od 1974. godine objavljuje institut „Đorđe Kalinesku“.
U saopštenju se ističe da je delegacija Instituta posebno ponosna na srdačnom prijemu i više nego prijateljskom razgovoru sa potpredsednikom Rumunske akademije, akademikom Mirčom Dumitruom, koji je podržao zajedničke ideje o budućim projektima. Kako se navodi, u toku sledeće nedelje očekuje se potpisivanje posebnog protokola, kojim će istraživačima Instituta biti obezbeđeno neometano korišćenje celokupnog fonda Rumunske akademije. Takva vrsta protokola prva je takvog tipa koju Rumunska akademija potpisuje sa nekom inostranom institucijom koja nije pod ingerencijom akademije nauka, na čemu je Institut posebno zahvalan.
Delegacija Instituta za srpsku kulturu po pozivu akademika Dumitruoa prisustvovala je otvaranju izložbe povodom 400 godina od rođenja mitropolita Dosofteja, prvog značajnog pesnika na rumunskom jeziku i prvog prevodioca epova, istorijskih dela i verskih spisa na rumunski jezik (ćiriličnim pismom). Boravak delegacije Instituta za srpsku kulturu Priština – Leposavić u Bukureštu uskoro će rezultirati aktivnom bilateralnom saradnjom, a u planu su i multilateralni međunarodni evropski projekti, navodi se u saopštenju.