Site icon Srbija Sever Info

Juronjuz: SAD i Srbija započinju strateški dijalog

Juronjuz: SAD i Srbija započinju strateški dijalog
Podelite vest

Sjedinjene Američke Države i Srbija započeće strateški dijalog koji bi trebalo da zvanično bude najavljen ovog vikenda, prilikom posete zamenika američkog državnog sekretara Ričarda Verme Beogradu, saznaje Juronjuz iz diplomatskih izvora.

Strateški dijalog između SAD i Srbije obuhvatiće nekoliko ključnih oblasti, uključujući ekonomiju, trgovinu i investicije, energetiku, životnu sredinu, tehnologiju, medije, kao i regionalna i evropska politička pitanja. Takođe, biće razmatrana saradnja u oblastima odbrane i bezbednosti, ljudskih prava i vladavine prava.

Među zemljama koje imaju strateški dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama su Poljska, Grčka, Egipat, Indija, Kipar, Uzbekistan i Oman. Taj oblik bilateralne saradnje pokazuje koliki značaj Sjedinjene države pridaju nekoj zemlji.

Zamenik američkog državnog sekretara Ričard R. Verma je već započeo posetu regionu, a nakon Albanije, dolazi u Prištinu i Beograd. Kako je najavljeno, tokom posete će posebno naglasiti značaj rastućeg strateškog partnerstva sa Srbijom u domenu energetike i ekonomskih pitanja. Istovremeno, ponudiće podršku procesu integracija u evropske institucije i normalizaciji odnosa sa Kosovom, kao i jačanju vladavine prava.

„Kada SAD otpočne neki dijalog sa državom partnerom, to je slanje poruke investitorima da je u tu zemlju poželjno da se investira. Za SAD je isto važno da ima dobre odnose sa Srbijom jer je ona najvažnija zemlja Zapadnog Balkana. Otvaranjem ovog dijaloga i Srbija i SAD će zadovoljiti svoje ciljeve, ali će Srbija ojačati svoju spoljnopolitičku poziciju“, navodi izvršni direktor Pupin inicijative za Kurir.

Na pitanje može li se govoriti da je ovaj dijalog korak napred u odnosima sa Zapadom, na uštrb onih sa istokom, Velebit kaže da strateški dijalog sa SAD znači balansiranje odnosa i sa Kinom i Rusijom.

„U kontekstu globalnih dešavanja ovo je važna poruka da je Srbiji stalo do razvijanja odnosa. Podsetiću vas da je u proteklih nekoliko godina Beograd zapostavljao odnose sa SAD, ali je i Vašington više gledao ka Sarajevu i Podgorici. Sada je to drugačije. Srećni smo zbog ovog strateškog dijaloga, predložili smo to u septembru i razgovarali sa američkim zvaničnicima. To je velika vest za građane jer će to olakšati i administrativne stvari“, kazao je Velebit.

U kontekstu priče o sankcijama NIS-u, Velebit ističe da ostaje da se vidi šta će se tu desiti.

„NIS jeste 2008. prodata po jako lošoj ceni i mislim da je to bilo loše po srpske nacionalne interese. Mislim da bi potencijalni povraćaj NIS-a u srpske ruke bio dobar po Srbiju i očuvanje naše energetske nezavisnosti. Energetika će biti jedna važna tema u okviru strateškog dijaloga. SAD su se jasno izjasnile da im je stalo do bakra i litijuma“, rekao je Velebit.

Dodao je da su odnosi SAD i Srbije išli uzlaznom putanjom tokom Bajdenove administracije i ne vidi nikakav razlog da se to ne nastavi i posle 20. januara.

„Predložili smo dolazak američkog predsednika u Beograd. Dolazak Trampa u Beograd ovekovečio bi pozitivne signale iz Beograda i Vašingtona kada je reč o produbljivanju odnosa. Na Srbiju se danas gleda pozitivnije i sada je pouzdan partner. To je veoma dobro za međunarodnu poziciju Srbije“, zaključio je Velebit.

Exit mobile version