Dejan Spalović
Beogradski izbori zakazani su za 2. jun, i dok se vladajuća koalicija uveliko sprema za njih, deo parlamentarne opozicije kaže da ih neće. Srpska napredna stranka i Socijalistička partija Srbije sa koalicionim partnerima prikupile su više od 20.000 glasova i izborna lista „Aleksandar Vučić – Beograd sutra” već je proglašena. Ostatak opozicije čeka da joj bude ispunjen i poslednji zahtev – da svi lokalni izbori budu održani istog dana – i ako im ne budu ispunjeni uslovi najavljuju akciju. Kakvu? Za sada ne otkrivaju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je opozicija svesna da joj je sad teže da pobedi u Beogradu i zbog toga opozicionari ispostavljaju zahteve u vezi s izborima, ponašaju se kao cirkus, a bojkot će im, iako u donekle uvijenoj formi, podržati samo jedna strana sila i neki „dokoni” iz Evropske unije. Navodi da nema problema s tim to što je opozicija najavila da će bojkotovati izbore. „To je njihova stvar. Ako žele sopstveno političko uništenje, to je njihova stvar i ja nemam problem sa tim”, rekao je Vučić novinarima u Francuskoj. Dodaje da je u avgustu opozicija u Beogradu stajala bolje, a manje je zaostajala na republičkom nivou. Kako je istakao, opozicija zna da joj je sad teže da pobedi u Beogradu, jer je prednost koju SNS ima još više uvećana.
A stav predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa i predsednika Nove Demokratske stranke Srbije (NDSS) Miloša Jovanovića je da na ponovljene beogradske izbore 2. juna „prava opozicija” neće izaći. Govoreći o ponovljenim beogradskim izborima, lider SSP-a, koji je deo koalicije „Srbija protiv nasilja”, ističe da „nema takvih izbora”, jer, kako navodi, nisu promenjeni izborni uslovi. „Mi smo sve pokušali, razgovarali smo iako su nam neki zamerali, podneli smo žalbu Ustavnom sudu. U preporukama ODIHR-a piše da inicijative za promene, kako bi izbori bili koliko-toliko fer, treba da budu dovoljno unapred i u istoj rečenici piše da treba da budu na osnovu šireg političkog konsenzusa. Da li ima konsenzusa? Nema”, rekao je Đilas u „Utisku nedelje”.
Lider NDSS-a Miloš Jovanović ide korak dalje i kaže da „nećemo imati izbore 2. juna”, jer, kako navodi, to što vlast želi da organizuje, to nisu izbori, to je simulacija. „Greška je to nazivati izborima. Igrajte se sami, a mi imamo plan”, ocenio je on. A jedan od planova koji se pominju u javnosti je da će na dan izbora ovaj deo opozicije sprečavati glasače da dođu do biračkih mesta, što može da bude tretirano kao ozbiljno krivično delo. Tim povodom, predsednica Skupštine Srbije i potpredsednica SNS-a Ana Brnabić izjavila je da su najave opozicije da će sprečiti održavanje beogradskih izbora u stvari pokušaj internacionalizacije krize.
„Ja sam im potpuno otvoreno na sastanku rekla da mislim da je to potpuno pogrešan put. Tu gde ste krenuli, to je jedan ćorsokak i treba da razmislite. Zato što nema drugog načina nego da se vratite nazad i da imamo dijalog i da odlučimo šta ćemo u skladu s Ustavom i zakonima Republike Srbije”, rekla je Brnabićeva za TV Pink. Poručila je predstavnicima opozicije da je, ako im se ne sviđaju zakoni, Narodna skupština pravo mesto da se razgovara o zakonima i ako žele da u skupštini menjaju zakone o zaštiti podataka o ličnosti ili neki izborni zakon. Istakla je da nije demokratski da skratite mandat nekom ko ne želi da daje ostavku.
A lider SPS-a Ivica Dačić kaže da kada jedna stranka procenjuje da ima izglede na izborima, onda ih ne bojkotuje ili sprečava, a kada to čini – znači da nema kapacitet da pobedi. To je, kako je naveo, slučaj sa sadašnjom opozicijom u Srbiji. Kaže da najvažnije državne i nacionalne stranke nisu nikada bojkotovale izbore, a uvek je bila politička greška bojkotovati izbore. „Slušajte, oni nemaju snage da izaberu predstavnike biračkih odbora širom Srbije, a kamoli da organizuju aktivno sprečavanje izbora”, naveo je Dačić i dodao da nikome nije cilj da sada neko ne učestvuje na izborima, već da treba da učestvuju kako sutra ne bi rekli da su izgubili zato što nisu učestvovali. Podsetio je da DOS nije pominjao nikakve uslove kad je rušio Miloševića, a da sadašnja opozicija nema nikakve šanse na izborima.
Predsednik Dosta je bilo (DJB) Saša Radulović izjavio je da će ta stranka izaći na predstojeće beogradske izbore raspisane za 2. jun. Dodao je da na izbore „mora da se izlazi”. „DJB ne bojkotuje izbore, nismo bojkotovali one 2020. godine, pa nećemo ni ove. Mi smo spremni za izbore, ali kako ćemo izaći, moramo sačekati da vidimo kako će to da ide oko ostalih lokalnih izbora”, rekao je Radulović. Kazao je da je DJB „u odličnim odnosima” sa Socijaldemokratskom strankom Borisa Tadića, s kojom je izašao na beogradske izbore u decembru prošle godine, ali i dodao da i jedni i drugi procenjuju koji je najbolji način za izlazak na izbore. Ocenio je da su najave dela opozicije o mogućem bojkotu beogradskih izbora „potpuno promašena politika”. „Pogledajte efekte bojkota iz 2020. godine, to je jako loše i za opoziciju i za celu državu. Ne razumem te autogolove opozicije”, kazao je lider DJB.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković, pak, sumnja da će opozicija bojkotovati beogradske izbore, jer, kako navodi, ne postoji jedinstvo u vezi s tim pitanjem u okviru koalicije Srbija protiv nasilja, niti bi bojkot bio racionalan potez. Za „Politiku” kaže da uvek na početku postoji neki moralni entuzijazam i aktivizam i lideri teže da neku svoju političku ideju proglase za krucijalne principe pa da ih isteruju tako što će se baviti kontraškom logikom. „Imamo iskustvo već, primere bojkota i okolnosti koje vam jasno govore da ti bojkoti nisu proizveli gotovo nikakav učinak. U slučaju bojkota, njihove glasače će dobiti možda neke druge stranke koje su u opoziciji, a koje kritikuju sadašnju vlast, i možda čekaju svoju šansu. Veliko je pitanje da li su svi oni unutar tog bloka jedinstveni, treće pitanje je šta oni dobijaju. Svojim stavom su na neki način doveli u pitanje dogovore po one druge dve tačke, koje su bile predmet prvog sastanka”, kaže Stanković.
Kao primere je naveo bojkote opozicije 1997. i 2020. godine i dodao da greši svako ko misli da političku borbu pretvori u nasilan oblik političkog delovanja. Kako je naveo, opozicija je najpre tražila odvojene lokalne i gradske izbore, a sada bi da ih spoji. „Oni hoće da sad spoje izbore za ove gradske opštine, u stvari lokalne izbore nekih 66 opština i gradske izbore, ne znam iz kojeg razloga. Imaju potpuni uvid u birački spisak, što onda dovodi u pitanje navodnu migraciju birača, pošto se zna ko gde glasa. To što oni neće na izbore može da odgovara doktoru Nestoroviću, potencijalno Savi Manojloviću ili eventualno još nekome u opoziciji izvan koalicije ’Srbija protiv nasilja’. Time se otvaraju perspektive za neke druge koji hoće. Niko neće mnogo patiti zato što neće biti Đilasa i Jovanovića na izborima”, kazao je Vuk Stanković.