Kosovska Mitrovica – To što je Izborni panel za žalbe i predstavke (IPŽP) u Prištini poništio odluku Centralne izborne komisije (CIK), koja u ponedeljak nije odobrila učešće Srpske liste na predstojećim parlamentarnim izborima za 9. februar sledeće godine, ne znači da će Albin Kurti odustati od pokušaja da najuticajnijoj srpskoj političkoj stranci na Kosmetu zabrani učešće u ovom procesu. Najpre CIK može na ovu odluku da se žali tzv. vrhovnom sudu, za šta rok ističe danas, kasno popodne, međutim. Da li će CIK ispoštovati zakonsku proceduru i najaviti žalbu, da li će odustati od žalbe i samim tim priznati grešku i sertifikovati učešće Srpske liste, ili će članovi komisije iz redova Kurtijevog Samoopredeljenja u ime svog pokreta samostalno uložiti žalbu, ostaje da se vidi.
Sve su to pitanja koja bi danas trebalo da budu na stolu CIK-a, odnosno da budu rešena od strane Centralne izborne komisije koja ima 11 članova. IPŽP dao joj je „pravni savet”, odnosno „zakonsku” mogućnost, a to je žalba vrhovnom sudu. Odgovor bi mogao da se „otegne” do posle Nove godine, a možda i duže. Kako za „Politiku” kaže izvor dobro upoznat sa problematikom izbornog procesa, ali i svim zavrzlamama koje se tiču sabotaže Srpske liste, „biće ovo proces koji će da traje”. Razlog je taj što je „CIK već prekršio zakon i sopstvene propise”, a sve to „pod direktnim političkim pritiskom u Prištini”.
„Ako je po zakonu, s obzirom na to da je žalba Srpske liste usvojena, CIK bi odmah trebao da sertifikuje učešće ove političke grupacije. Iako je panel za žalbe dao pravno uputstvo u kojem komisija ima pravo žalbe, postoji mogućnost da do žalbe ne dođe. Ali postoji i mogućnost da se na ovu odluku žale članovi komisije iz redova Samoopredeljenja, koji su bili protiv da se ovoj srpskoj partiji da sertifikat”, kaže naš izvor. Na naše pitanje, ukoliko bi došlo do žalbe vrhovnom sudu, kada bi odgovor mogao da se očekuje, odgovara da je to pitanje na koje „odgovor zna samo Albin Kurti”. „On odlučuje ko će da učestvuje na izborima, ko ne, koja srpska partija će da dobije sertifikat, a koja neće. Najmanje su tu pitaju članovi CIK-a, ali i sud, koji je, kako je već viđeno, odluke donosi kako Kurti naloži”, navodi naš izvor.
Na našu konstataciju da je dan izbora „pred pragom”, pa samim tim bi sud trebalo da rešava „po hitnosti postupka”, naš sagovornik kaže: „Opšte je poznato kako se rešavaju pitanja srpskih pritvorenika po ’hitnosti postupka’. Rešavaju se tako da se proces odugovlači, pa se pitanje žalbe rešava posle nekoliko nedelja ili posle nekoliko meseci. Ovde je jako kratak rok do 9. februara, pa bi samim tim i eventualna žalba od strane CIK-a ili članova komisije trebalo što pre da se reši.”
Uporedo sa sabotažom uperenom protiv Srpske liste, režim u Prištini je juče naložio svojim specijalcima da upadnu u zgradu gde se nalaze preduzeća koja funkcionišu u sistemu Vlade Srbije i skinu srpsku trobojku sa objekta u delu koji vodi ka multietničkom selu Suvi Do. Specijalne jedinice tzv. kosovske policije naoružane dugim cevima, potpomognute agentima u civilu i prištinskim inspektorima, upali su u zgradu Javno-komunalnog preduzeća i Direkcije za gradsko građevinsko zemljište, blokirali ulaz i isterali iz objekta 70 srpskih radnika.
U samo dva sata razlike, specijalci Prištine su upali i u zgradu opštine Gračanica, koja funkcioniše u srpskom sistemu, i u odeljenje katastra. Priveli su, kako je kazala Ljiljana Šubarić, predsednica opštine Gračanica, dva službenika – Zorana Mandića i Vladimira Stankovića. „Ono što je dobro jeste da sa ovom istragom i privođenjem nije doveden u pitanje rad opštinskog rukovodstva, niti rukovodstva Odeljenja katastra. U pitanju je samoinicijativni rad pojedinih službenika. Oni su privedeni, biće istrage i ne bismo da spekulišemo o daljem postupku”, rekla je Šubarićeva, prenosi „Kosovo onlajn”.
Zamenik regionalnog komandira kosovske policije sever Veton Eljšani je kazao da „policija istražuje slučaj falsifikovanja dokumenata”, kao i da je „na zahtev severne opštine, sada sve u rukama tužioca”. Upad u prostorije koje funkcionišu u srpskom sistemu oštro je osudila Kancelarija za Kosovo i Metohiju, gde se u saopštenju dostavljenom „Politici” između ostalog navodi da se „na drastičan i brutalan način nastavlja teror Prištine nad Srbima i njihovim institucijama na severu pokrajine”.
„Reč je o nastavku brutalne i protivpravne otimačine srpske imovine na severu KiM, koje je suprotno svim važećim dogovorima i sporazumima. Oko 70 radnika ovih institucija je legitimisano i naloženo im je da napuste prostorije, jer tamo, kako im je rečeno nemaju šta da traže”, stoji u saopštenju, gde se kaže i da se ove direkcije nalaze u stambenoj zgradi, što je uznemirilo i stanare te zgrade, kao i okolnih zgrada, jer su naoružani specijalci svuda okolo. Dodaje se da „Kurti po svaku cenu nastoji da dodatno uoči izbora destabilizuje situaciju na severu AP KiM i trudi se da od Srba iznudi reakciju koja bi mu poslužila kao izgovor da spreči Srpsku listu da učestvuje na izborima za parlament privremenih institucija samouprave u Prištini”. Kancelarija je pozvala Srbe da „sačuvaju prisebnost i ne nasedaju na provokacije”, a „međunarodno prisustvo na KiM da preduzme hitne mere kako bi Kurti bio obuzdan i sprečen u naumu da izazove sukobe”.
Povodom upada u objekte u Kosovskoj Mitrovici Srpska lista navela je da „zatvaranjem ovih institucija Kurti hoće da nadomesti svoj neuspeh u pokušaju da zabrani njihovo učešće na izborima”.