Site icon Srbija Sever Info

Kurti javnim novcem kupuje glasove

Kurti javnim novcem kupuje glasove
Podelite vest
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Najava Aljbina Kurtija da će deca uzrasta do 16 godina, kao i svi penzioneri na KiM, do kraja godine dobiti po 100 evra od tzv. vlade, izazvala je kritike opozicionih političara, ali i stručnjaka, koji ne vide ekonomsku opravdanost za ovaj korak, već ga nazivaju „izbornom korupcijom“ i kupovinom glasova uoči izlaska na birališta 9. februara.

Ehat Miftaraj iz Kosovskog instituta za pravosuđe napisao je na Fejsbuku da se za „100 evra kupuju glasovi i obezbedi pristup budžetu od 12 do 15 milijardi za četiri godine vladavine“.

„Kada imate pristup 12 do 15 milijardi evra, imate neograničene mogućnosti da svoju braću, stričeve, rođake, prijatelje, devojke u medijima nagradite subvencijama od 100.000 evra, više puta, pozicijama u javnim institucijama… 100 evra za dete roditelja koji preživljava sa 200 evra mesečno, 100 evra za dete radnika sa platom od 300 do 500 evra,  100 evra sinu ministra, zamenika i ambasadora, 100 evra za sina milionera, 100 evra za sina oligarha i 100 evra za sina radnika u Trepči“, konstatovao je Miftaraj.

Odluku vlade kao „izbornu kurupciju“ vidi ekonomski stručnjak Šenol Muharemi, dodajući da je za nekoga poput Kurtija takva odluka „za žaljenje“, prenosi Gazeta blic.

„Ne bi nas iznenadilo da se neko iz starog establišmenta ponaša ovako, ali Kurti… Raspodela javnog novca bez ikakve odgovornosti, posebno tokom izbora, nije ništa drugo do zloupotreba moći za lične interese. To bi mogao biti glavni razlog zašto će se Samoopredeljenje i Kurti izgubiti“, naveo je Muharemi, prenosi Kosovo onlajn.

Istraživač Agron Demi, takođe, ovaj potez vidi kao „direktnu kupovinu glasova“.

„Ne treba nam vladavina ‘Robina Huda’ u državi koja tvrdi da je legalna. Ono što je vlada uradila je direktna kupovina glasova i trebalo je da bude zaustavljeno zakonom, jer nije etički činiti bilo šta po pitanju upravljanja“, naveo je Demi.

Ni u opozicionoj DSK nemaju razumevanja za ovu odluku, pa poslanik Berat Rukići kaže da je to „klasičan primer zloupotrebe javnih sredstava jer niti pomaže građanima, niti doprinosi razvoju Kosova“.

„Ništa novo. Uspaničena vlada nastavlja da koristi javni novac za kupovinu glasova. Ovo je očigledna zloupotreba javnog novca, koja niti pomaže niti se razvija. Isti novac će automatski ići na skupe račune za struju“, naveo je Rukići na Fejsbuku.

Sa njim je saglasna i njegova stranačka koleginica Hikmete Bajrami koja je napisala da je raspodela državnog budžeta tokom kampanje „šema javne korupcije“.

„Vlast koja je tokom svog mandata udvostručila račune za struju, porez na imovinu, ponižavala državne službenike, vređala sindikate, terala elitnu policijsku jedinicu na proteste, ostavila vojsku bez hleba, a policajce bez obuće, zlostavljala roditelje dve godine u redovima za kupovinu knjiga, u čijem su mandatu cene porasle kao nikada do sada, danas novcem poreskih obveznika pokušava da kupi glasove. U panici ste, ali ni ova šema vas ne može spasiti“, poručila je Bajrami i pozvala građane da 9. februara glasaju za promene.

I lider Socijaldemokratske partije Dardan Molićaj kritikuje ovakvu odluku.

„Poruka iza 100 evra: On daje, on uzima. Glasajte“, napisao je Molićaj na Fejsbuku.

Exit mobile version