Analitičari na KiM smatraju da se tzv. kosovski premijer Albin Kurti svesno oglušuje o zahteve međunarodne zajednice, a da kasnije, kada pristane na kompromis, to predstavlja kao lični podvig.
Analitičar Afrim Kasoli smatra da Kurtijeva taktika samo nanosi štetu tzv. Kosovu, prenosi Kosovo onlajn.
“Ova logika je izazvala tenzije sa Nemačkom i pretnju Berlina da će tzv. Kosovo biti isključeno i iz Cefte i iz Berlinskog procesa, ako Vlada ne suspenduje odluku o zabrani robe iz Srbije na tržištu Kosova*. A kada je Kurti ispunio ovaj uslov, svi su osetili olakšanje što je izbegnuto najgore”, rekao je Kasoli za Albanian post.
Kako ocenjuje Kurti se služi “taktičkim igrama” kako bi ostavrio kratkoročnu dobit, ne mareći što izostaju strateški rezultati i pozitivni efekti.
Smatra da Kurti ima jedini motiv da se eksponira kao lider, koji je drugačiji od od svojih predhodnika, koji su, kako tvrdi, “prihvatili sve od međunarodne zajednice”.
Ovom strategijom Kurti, ukazuje Kasoli, želi da u javnom mnjenju stvori utisak da ne pravi kompromise, pa čak i ako ih napravi, to radi kako bi “zaštitio građane”.
“I na ovaj način želi da obezbedi simpatije javnosti dok se ‘bori’ za njihove interese. Dakle, kao usamljeni vitez, on se bori do kraja u odbrani državnih interesa, za razliku od svojih prethodnika koji su se predali sa prvim pritiskom”, pojašnjava Kasoli.
Na taj način je, napominje, Kurti opravdao svoju odluku o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani.
“Posle ove odluke on je objasnio da je kao takva ova odluka ‘bila teška, ali neizbežna’. Dakle, za razliku od bivših političkih lidera koji su kompromise pravili voljom, ovaj to radi iz nedostatka drugih opcija”, ukazuje analitičar.
Zahvaljujući Kurtijevim odlukama, ocenjuje, međunarodna zajednica ima uvid da tzv. Kosovo sarađuje samo pod ucenama, pretnjama i pritiscima.
“A ne kao zemlju koja je do sada zajedno sa partnerskim državama unapredila svoje državne i diplomatske interese”, dodaje on.