Kosovska Mitrovica – Ni na trećem sastanku pregovarača Beograda i Prištine za manje od mesec dana, pod pokroviteljstvom EU u Briselu, predstavnici režima Albina Kurtija nisu dali nikakav nagoveštaj da će odustati ili bar ublažiti svoju jednostranu odluku o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji. Bez ikakvih efikasnih i konkretnih sankcija Zapada, Priština više od dva meseca neometano sprovodi ovu meru, čineći sve da život i opstanak Srba na severu Kosmeta učini nemogućim. Posledice zabrane dinara vidljive su na svakom koraku ovih dana, ali zato se uprkos svim javnim osudama najvažnijih pokrovitelja nezavisnosti tzv. Kosova ne vidi da bi moglo da dođe do bilo kakvog rešenja, pa ni na narednom sastanku u Briselu najavljenom za 18. april.
Tzv. centralna banka Kosova svoju uredbu donela je 1. februara, a Srbi su za sve ovo vreme pokazali da nemaju nameru da odustanu od svoje valute – dinara. Uprkos tome što je u Kosovskoj Mitrovici, i uopšte u četiri opštine na severu Kosmeta, moguće podići limitirani iznos, u zavisnosti od toga s koliko dinara banka raspolaže u datom momentu, a južno od Ibra dinara na bankomatima i šalterima uopšte nema u poslednja skoro dva meseca. U Ulici Vlade Ćetkovića u Kosovskoj Mitrovici, kao i u glavnoj ulici – Kralja Petra Prvog, bankomati ne rade, a gužve se očekuju ovih dana, kada sa isplatom krene Kliničko-bolnički centar u Kosovskoj Mitrovici, kada počne isplata penzija, plata prosvetnih radnika i zaposlenih u prosvetnim ustanovama, ali i kada krenu dinarske uplate – kosovski dodatak, kao i razna socijalna davanja koja isplaćuje država Srbija.
Ono što ipak teši brojne zaposlene u državnim ustanovama, penzionere, ali i korisnike socijalnih davanja je mogućnost podizanja dinara na bankomatima, kao i šalterima Poštanske štedionice u Rudnici, postavljenim na kilometar i po od administrativnog prelaza Jarinje, ali i u mestu Brnjak, na strane centralne Srbije u delu koji vodi ka Novom Pazaru (i dalje ka Crnoj Gori). Tako je kada je reč o severu Kosmeta, a ovi objekti postavljeni su i u blizini Merdara i Končulja za Srbe iz drugih delova KiM.
Nakon svega na udaru Prištine su najviše i dalje oni najugroženiji, koji nisu u mogućnosti, što zbog zdravstvenih problema, što zbog nemaštine da putuju, izdvoje novac i vreme kako bi otišli put, na primer, Rudnice ili Brnjaka, kada je reč o žiteljima severa Kosmeta. Takvi su i mnogi korisnici socijalnih davanja. Problem mogu da predstavljaju, ponekad i višesatna čekanja na administrativnim prelazima, a u poslednje vreme nema pravila da li su to dani vikenda ili neradni dani. Uredba o ukidanju dinara pogodila je i vlasnike radnji, lokala, ali i vlasnike privatnih apoteka, s obzirom na to da robu moraju da nabavljaju kod albanskih dobavljača i plaćaju je u evrima, dok je na snazi Kurtijeva blokada za ulazak proizvoda iz centralne Srbije.
„Radnja mi je skoro prazna, a osim osnovnih životnih namirnica, retko šta da drugo mogu da nabavim. Robu plaćam u evrima, a kada se preračunam, ostanem u minusu. Građani kupuju samo osnovne životne namirnice i sredstva za higijenu. Jer samom kupovinom od albanskih dobavljača, cene rastu, a beleži se da je čak 30 odsto kod nas skuplje nego u centralnoj Srbiji. Ovo je, pored ukidanja srpske robe, još jedan težak udarac za sve one koji platu, penzije, socijalna davanja primaju u dinarima, a takvih je korisnika skoro sto odsto na severu Kosova”, kaže za „Politiku” jedan od vlasnika radnji u Kosovskoj Mitrovici, koji je zabrinut da će „ubrzo da stavi katanac na radnju”, ali da ni to neće biti razlog da ga oteraju sa njegove zemlje.
Na poteškoće u funkcionisanju života Srba na Kosmetu zbog ove odluke Prištine ukazivali su mnogo puta i predstavnici Zapada, ali je Prištini očigledno dopušteno da sve te poruke ignoriše. Bilo je i poziva i pokušaja da se Beograd primora da isplate konvertuje u evre, ali je te pozive Srbija odlučno odbila, kao što to čine Srbi na Kosmetu, ne pokazujući nameru da odustanu od dinara.