Kurtijev pravni vakuum za blokadu Srpske liste
Podelite vest
Albin Kurti u nama vidi najvećeg političkog protivnika i uradiće sve kako bi nas sprečio da učestvujemo na predstojećim izborima, upozorava dr Zlatan Elek za „Politiku”
Фото Косово Он лајн

Kosovska Mitrovica – Ukoliko predstavnici međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji ne pritisnu premijera privremenih institucija u Prištini Albina Kurtija, on će nastaviti igru oko pokušaja zabrane Srpske liste, najsnažnije političke organizacije Srba u pokrajini, na predstojećim kosovskim izborima 9. februara ove godine. Da Kurti „u Srpskoj listi vidi svog najvećeg političkog protivnika, jer u njoj nema svoje podobne Srbe i ne može njom da manipuliše”, upozorava za „Politiku” i predsednik Srpske liste dr Zlatan Elek. „Kurti će uraditi sve kako bi nas sprečio da učestvujemo na predstojećim parlamentarnim izborima”, naglašava.

O tome na koje sve načine čelnik režima u Prištini i njegov pokret Samoopredeljenje pokušavaju da opstruišu kandidaturu ove srpske stranke, svedoči i činjenica da ne odustaju od žalbi na odluku da joj se odobri učešće na izborima. Kako za naš list kaže izvor dobro upućen u izborni proces na Kosovu i Metohiji, iako je Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini „zvanično, mejlom obavestila Srpsku listu da joj je odobren sertifikat, a samim tim i odobreno učešće na izborima”, jer je Vrhovni sud odbio žalbu Samoopredeljenja, ovaj politički pokret je 2. januara ponovo podneo žalbu Izbornom panelu za žalbe i predstavke (IPŽP). Rok od 48 sati za odgovor ističe danas.

Naime, Samoopredeljenje tvrdi da je „odluka komisije suprotna Zakonu o opštim izborima da svaka odluka komisije mora da bude predmet glasanja članova tog tela”, uprkos tome što je dobro poznato da je dvoje članova Samoopredeljenja, od ukupno 11 koliko broji CIK, u prvom glasanju bilo protiv. Dakle, ispostavilo bi se da bi i novo glasanje bilo identično, a samim tim bi uključivalo i ponovnu žalbu IPŽP. Time se nastavlja „igra mačke i miša”, a ukoliko IPŽP ponovo odbije žalbu Samoopredeljenja kao neosnovanu, kao što je to uradio i krajem prošle godine, naš izvor kaže da će se „Kurti ponovo žaliti Vrhovnom sudu”.

Na naše pitanje da li postoji neki zakonski rok, ili neka zakonska klauzula koja bi onemogućila Kurtija da i dalje sprovodi samovolju, ali i podsećanje da je za 6. januar zakazano žrebanje političkih subjekata koji su dobili sertifikat CIK-a, naš izvor odgovara: „Ne postoji nikakva zakonska mogućnost da se Kurti spreči u naumu da onemogući učešće Srpske liste. U delu zakona koji se tiče političkih subjekata postoji pravni vakuum, koji je smišljeno odrađen. Sve je to Kurti smišljeno radio, kao što smišljeno sprovodi teror nad srpskim narodom. Zar nije cinično i to što su žrebanje političkih subjekata najavili baš za 6. januar, za Badnji dan?”

A dr Zlatan Elek, govoreći o 48 kandidata Srpske liste, kaže da su među njima „intelektualci, ali i Dragica Gašić, jedina srpska povratnica u Đakovicu, koja je primer kako se hrabrošću i istrajnošću bori za svoj prag na Kosovu i Metohiji”. „Srpskoj listi je cilj da osvoji svih deset mandata, pa se iz tog razloga Kurti boji, jer bi time sprečili usvajanje pravnih akata i onemogućili ga da dalje maltretira srpsku zajednicu”, navodi za naš list Elek, dodajući da će i „promene na međunarodnom planu, izbor Donalda Trampa za predsednika SAD, ali i slabljenje Kurtija, uz svih deset mandata Srpske liste dovesti do toga da akti ne budu na štetu ni srpskog naroda, ni Srpske pravoslavne crkve”.

Predsednik Srpske liste kaže i da je od dolaska Kurtija na čelo privremene kosovske vlade na Kosovu i Metohiji bilo 500 etničkih napada, a i „ova godina je počela terorom nad Srbima, pa je tako porodici Đokić zapaljen pomoćni deo i uništen deo imanja”. „Svaki santimetar severnog Kosova i Metohije je pokriven dugim cevima, narod je okupiran. Srbi na severu žive u getu. Ali i svi Srbi na Kosovu i Metohiji. Kurti je ukinuo dinar, zatvorio je pošte, banke, a svakodnevno smo suočeni s upadom u institucije koje funkcionišu u sistemu Republike Srbije. Ljudi su primorani da po plate, penzije i socijalna davanja, ali i za sve prinadležnosti Republike Srbije, putuju po nekoliko sati, što iziskuje i trošak i vreme. Kurti zaboravlja da među onima koji podižu dinare ima starih, bolesnih i nemoćnih, ali i da je među korisnicima i nekoliko hiljada Albanaca”, kaže Elek, uz naglasak da „Kurtijev cinizam ide dotle da je zabranio i beogradsku štampu”, koja u pokrajinu ne stiže već 18 meseci.

Mitrovički KBC dva puta na meti, nije isključen ni novi upad

Doktor Zlatan Elek podseća i na dva upada do zuba naoružanih specijalaca u Kliničko-bolnički centar (KBC) u Kosovskoj Mitrovici, a na naše pitanje da li postoji bojazan od upada, odnosno zauzimanja mitrovičke bolnice i domova zdravlja koji na severu funkcionišu pod okriljem KBC, odnosno Ministarstva zdravlja Republike Srbije, kao i šta je povodom pređašnjih upada učinila međunarodna zajednica kojoj su se zaposleni u KBC Kosovska Mitrovica, ali i Srpska lista obraćali, odgovara:

„Ne bi me iznenadio upad u prostorije KBC, s obzirom na to da su dva puta upadali u bolnički krug, ali i prostorije bolnice, i to naočigled pacijenata. U kotlarnici i vešeraju su napravili pravu premetačinu, ostavili su za sobom polomljena vrata, prozore, a sve navodno u potrazi za oružjem. I Kurti dobro zna da su Briselskim sporazumom zdravstvo i prosveta pod sistemom Republike Srbije, ali i da nije za svoga mandata želeo da formira Zajednicu srpskih opština i da je to perfidno izbegavao. A što se tiče međunarodne zajednice, poznato je da ona samo deklarativno, forme radi, osuđuje i na tome se završava sva priča koja se odnosi na nju.”