Pripadnici takozvane kosovske policije upali su juče u prostorije Privremenog organa opštine Srbica i zatvorili ih, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju. Kako se navodi, četvorica policajaca u civilu zapečatila su prostorije ove srpske institucije i iz nje isterali radnike koje su tamo zatekli, uz obrazloženje da se bave „nelegalnim i protivustavnim delovanjem”, preneo je Tanjug. Kancelarija ističe da je takav potez u direktnoj suprotnosti svim sporazumima i tekovinama dijaloga i pokazuje da jedino što premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti ume jeste da vodi politiku zatvaranja, blokada i gašenja. Ističe se da je to deseti Privremeni organ koji su vlasti u Prištini proizvoljno i protivpravno zatvorili, nakon gašenja privremenih organa u Štrpcu, Klini, Istoku, Goraždevcu, Gori, Kosovskoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
„Ovim je nastavljena institucionalna i politička represija nad srpskim narodom na KiM, a u režiji Albina Kurtija koji Srbe želi da ostavi bez osnovnih sredstava za život i time ih natera da napuste svoja vekovna ognjišta. Političarima u Prištini nije dovoljno što je Srbica tokom pogroma i sukoba već obesrbljena i etnički očišćen grad, već sada i na ovaj način žele da zatru sve srpsko što ima veze sa ovom opštinom i srpskim imenom”, navedeno je u saopštenju. Dodaje se da institucije, čije gašenje Kurti naređuje i sprovodi naočigled međunarodne zajednice, predstavljaju osnov za formiranje Zajednice srpskih opština i da njihovim zatvaranjem Kurti zapravo nedvosmisleno poručuje da nema nameru da ikada formira ZSO i ispuni svoje obaveze proistekle iz Briselskog sporazuma. „Međutim, vara se ako misli da će Beograd ikada odustati od zahteva za formiranjem ZSO i da će moći da pobegne od svojih preuzetih obaveza ili da će Beograd svoj narod ikada ostaviti bez pomoći i prinadležnosti koje im isplaćuje i koje će im isplaćivati”, navodi Kancelarija za KiM.
Istovremeno, osnovni sud u Prištini izrekao je juče kaznu zatvora od osam meseci Lazaru Dejanoviću (45) iz Zvečana i novčanu kaznu od 10.000 evra zbog događaja od 29. maja prošle godine u Zvečanu, kada je izbio incident između okupljenih Srba koji su tražili da se vrate na posao, specijalaca Prištine i pripadnika Kfora. Kako za „Politiku” kaže advokat Ljubomir Pantović, koji zastupa Dejanovića, „nakon postignutog sporazuma sa specijalnim tužilaštvom, okolnosti su bile takve da je odbrana morala da prihvati predlog tužilaštva” i da sklopi sporazum o priznanju krivice. „Sporazum je prihvaćen, a sud je za jedno delo izrekao kaznu od osam meseci zatvora, a za drugo novčanu kaznu u iznosu od 10.000 evra”, navodi Pantović. „Imajući u vidu okolnosti u vezi sa procesom koji se vode zbog zbivanja u Zvečanu, odbrana i Dejanović mogu da budu zadovoljni presudom. Proces će time za Dejanovića definitivno biti završen.”
Lazar Dejanović je uhapšen 19. juna na Bistričkom mostu, u delu koji pripada opštini Zvečan i gde su danonoćno prisutne jake snage specijalne jedinice tzv. kosovske policije, stacionirane tu od decembra 2022. godine. Dejanoviću će u kaznu biti uračunato vreme koje je proveo u zatvoru visokog rizika u selu Grdovac kraj Podujeva. Specijalno tužilaštvo Kosova, koje je dan ranije podiglo optužnicu „po osnovu sporazuma o Dejanovićevom priznanju krivice” ovog Zvečanca tereti za „napad na službeno lice i učešće u masi koja čini krivična dela i huliganstvo”.
Prošle godine u Zvečanu, 29. maja, došlo je do sukoba, nakon što je nelegitimni albanski „gradonačelnik” ušao u zgradu Opštine, posle lokalnih izbora koje su Srbi bojkotovali. Posle događaja u Zvečanu, usledila je serija hapšenja Srba od kosovske policije, a svi uhapšeni su sprovedeni u pritvorsku jedinicu u Podujevu.