Specijalno za „Politiku”
Budimpešta – Tokom jučerašnje zvanične posete Budimpešti predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao se najpre s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. O značaju koji obe strane pridaju odnosima Banjaluke i Budimpešte govori i činjenica da je ovo bio njihov deveti susret i šesti u poslednjih godinu dana. Orban je svog gosta primio u nekadašnjem karmelićanskom manastiru u Budimu, koji je nedavno preuređen i služi kao sedište predsednika vlade.
Sagovornici posle ovog susreta nisu izneli pojedinosti razgovora, ali je Bertalan Havaši, zamenik državnog sekretara zadužen za kontakte premijera s medijima, rekao da su se Orban i Dodik „saglasili da se političke tenzije na Balkanu ne smeju zaboraviti ni u senci rusko-ukrajinskog rata”.
„Mađarska je zainteresovana za miran razvoj regiona, pa su se dogovorili da dodatno jačaju političku i ekonomsku saradnju Mađarske i Republike Srpske”, dodao je Havaši.
Nakon toga, Dodik je razgovarao i s ministrom spoljnih poslova Peterom Sijartom, a na konferenciji za medije posle ovog susreta mađarski šef diplomatije je poručio da će njegova zemlja glasati protiv rezolucije o Srebrenici. Istakao je da ta rezolucija namerno ili nenamerno demonizuje ceo srpski narod za tragediju u Srebrenici. „BiH je napravila ozbiljne iskorake na putu evropske integracije. U martu je odlučeno da se započne pregovarački proces o pridruživanju EU. Važno je da svi entiteti i narodi u BiH daju svoj doprinos. Ta harmonija koja se stvorila u BiH i dovela do saglasnosti u vezi s tim pitanjem razbijena je jednostranim delovanjem nelegitimnog visokog predstavnika, koji je na svoju ruku izmenio izborni zakon. Tu stabilnu situaciju i razumevanje u BiH može da poljulja i donošenje rezolucije o Srebrenici u UN, što bi dovelo do demoralizacije srpskog naroda. Mislimo da treba prestati s jačanjem tenzija i tim namerama”, poručio je Sijarto.
Ocenio je da je sredstvo za smirivanje tenzija pridruženje Balkana EU. „Svedoci smo da odluke EU dovode ne toliko do smirenja situacije već i do povećanja tenzija na zapadnom Balkanu. Smatramo i da međunarodni politički učesnici treba da završe svoje delovanje u BiH i da prestanu s pretnjama sankcijama i s mešanjem u unutrašnje poslove BiH”, poručio je Sijarto.
Milorad Dodik je zahvalio Mađarskoj na razumevanju u vezi s pitanjima koja su od ključnog značaja za Banjaluku, posebno istakavši zahvalnost što će Mađarska glasati protiv rezolucije o Srebrenici. Po njegovom mišljenju, posebno je sporno što je Nemačka „sponzor te rezolucije”.
„Predsedništvo BiH nije donelo nikakvu odluku u vezi sa Srebrenicom. To je jednostrano urađeno od strane bošnjačkih predstavnika. A da bi se nešto pojavilo u Ujedinjenim nacijama mora se doneti odluka u zemlji. To ovde nije slučaj”, rekao je Dodik.
Da su ekonomske teme ovog puta prevladavale u razgovorima s Orbanom i Sijartom, potvrdio je i Milorad Dodik na konferenciji za novinare. Istakao je da će krajem maja početi pregovori s mađarskim kompanijama koje će učestvovati u projektu gradnje vetroelektrane „Hrgud”, kao i kanalizacionog sistema u Gradiški, a pomenuo je i nekoliko poljoprivrednih projekata, ukupne vrednosti blizu 150 miliona evra. Prema njegovim rečima, za oblast poljoprivrede dodatno je apliciralo još 360 subjekata, što je oko 4,5 miliona evra, pa je dogovoreno da svi budu obuhvaćeni programom.
Spomenuo je da je na sastancima bilo reči i o električnoj energiji i dodao da Republika Srpska želi da s Mađarskom razvija najbolje odnose. Ujedno je podsetio da je, uz Srbiju, ta zemlja najvažniji privredni partner Srpske i istakao kako veruje da će mađarsko predsedavanje Evropskoj uniji od 1. jula biti prilika za „sagledavanje mogućnosti realnog pristupa evropskom putu BiH”.
Pre nego što se sastao sa svojim gostom, Peter Sijarto, koji je poznat i po tome što je često prisutan na društvenoj mreži „Fejsbuk”, napisao je u svojoj objavi da su mir i stabilnost Balkana preduslovi za mir i stabilnost Evrope.
„Nažalost, u poslednjih nekoliko sedmica doneto je nekoliko zapadnoevropskih odluka i mera kojima se pojačavaju tenzije na zapadnom Balkanu i koje uzrokuju bezbednosne rizike. Vreme je da se prekinu spoljne intervencije, pretnje sankcijama i demonizacija srpskog naroda”, naveo je šef mađarske diplomatije.
Sijarto i Dodik su potpisali memorandum o razumevanju između Srpske i Mađarske u oblasti primene savremene tehnologije u zdravstvu. Na zajedničkoj konferenciji za novinare Sijarto je, govoreći o evropskom putu Bosne i Hercegovine, rekao da je ta zemlja načinila ozbiljne iskorake u tom pravcu i podsetio da je u martu odlučeno da se započne pregovarački proces o pridruživanju EU.