INĐIJA – Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković posetila je danas Udruženje „Etnodom Gorocvet” u Inđiji. Tom prilikom istakla da je to Udruženje s pravom dobilo priznanje „Najbolje iz Vojvodine” krajem prošle godine jer rukotvorine članica prikazuju kakvo bogatstvo postoji u Vojvodini.
Kako je saopštila Pokrajinska vlada, predsednica Gojković je ocenila da je postojanje ovakvih udruženja izuzetno važno zbog očuvanja kulturnog nasleđa, kao i da nam njihove rukotvorine i posebne kreacije koje stvaraju, omogućavaju da budemo posebni.
„Država u poslednje vreme sve više obraća pažnju i pruža podršku svima koji se bave očuvanjem kulturnog nasleđa i njegovom primenom u modernom dobu. Važno je da pomažemo očuvanju tradicije.
Vojvodina je bogata srpskim kulturnim nasleđem, ali i nasleđima svih manjina koje ovde žive sa nama. Ova poseta šalje važnu poruku i usmerenje Pokrajinske vlade”, istakla je predsednica Gojković.
Kako se navodi u saopštenju, Gojković je rekla i da je u pružanje podrške radu ovakvih udruženja, pored Ministarstva kulture, Pokrajinske vlade i Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, koji kupovinom protokolarnih poklona i preko svojih konkursa podržavaju njihov rad, važno da se uključe svi koji su u prilici, kako bi kupujući njihove rukotvorine obezbedili sigurnost u radu tih udruženja.
Predsednik Opštine Inđije Marko Gašić izjavio je da je lokalna samouprava preko nekoliko konkursa podržalo rad Udruženja „Etnodom Gorocvet”. „Mnogo nam znači kada Sekretarijat i Pokrajinska vlada prepoznaju značaj i uvrste ovakvo udruženje iz naše opštine u Najbolje iz Vojvodine. To je velika čast”, poručio je Gašić. Predsednica Udruženja „Etnodom Gorocvet” Jovanka Šovljanski rekla je da je Udruženje uvek imalo podršku lokalne samouprave, pokrajinskih i republičkih institucija, poručivši da je priznanje došlo na obeležavanje 18 godina rada, te da to pokazuje da su njihov trud i rad prepoznati.
„Etnodom Gorocvet” okuplja oko dvadeset aktivnih članova koji se bave očuvanjem i negovanjem starih zanata kao što su tkanje, zlatovez, pustovanje i kaligrafija.
Kako se navodi, njihovi radovi nose motive našeg kulturnog nasleđa, uključujući ćirilično pismo, narodne nošnje i običaje.
U saopštenju se navodi da Udruženje predano radi na poboljšanju rodne ravnopravnosti i angažovanju žena i mladih u društvu, kao i na uključivanju dece sa posebnim potrebama i drugih marginalizovanih grupa u svoje aktivnosti, prenosi Tanjug.