BEBA koja je zbog velikog kašlja na respiratoru u Institutu za majku i dete “DR Vukan Čupić” ne predaje se, rekao je juče profesor dr Vladislav Vukomanović, dečji kardiolog i zamenik direktora Instituta, i sada “pokazuje stabilno stanje”.
Foto Tanjug
– Dete koje je sada na respiratoru pokazuje stabilno stanje s dobrom gasnom razmerom, cirkulacijom i nadamo se da će to blizanče pregurati pertusis i ozdraviti – rekao je Vukomanović.
Ta beba je devojčica Azra čiji brat blizanac je od posledica velikog kašlja preminuo u ponedeljak, 22. januara, a uz postavljenu dijagnozu pertusisa, imao je i koronu i rinovirusnu infekciju.
Blizanci su na pertusis testirani 19. januara, a dečak je ubrzo preminuo. On je jedna od pet beba koje su dosad preminule od posledica ove bolesti, koja nam se zbog smanjenog obuhvata vakcinacijom vraća, iako se mislilo da je skoro iskorenjena. Četiri bebe preminule su u Institutu za majku i dete, dve krajem prošle godine, a dve krajem januara, dok je peta beba preminula u Institutu za zaštitu dece i omladine u Novom Sadu u decembru prošle godine, što je “Novostima” ranije potvrdio dr Georgios Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije.
Od početka godine pertusis je prema podacima Instituta “Dr Milan Jovanović Batut”, potvrđen kod 253 osobe, uglavnom dece, a lane kod 1.342. Najveći broj slučajeva registrovan je u uzrasnim grupama dece od 10 do 14 godina, kao i kod osoba starijih od 20, dok je najveća uzrasno specifična stopa incidencije zabeležena u uzrasnoj grupi odojčadi mlađe od 12 meseci.
Vladislav Vukomanović, Foto Tanjug
Profesor Vukomanović kaže da su u najvećem riziku mala deca zbog nerazvijenog imunološkog sistema:
– Kod nas postoji namera da se uvede i ta vakcina posle završenog osmog razreda. Ide se i na to, na primer, u SAD, da se uvede vakcinacija trudnica, kako bi se zaštitila novorođena deca u prvim mesecima života, kada ne poseduju antitela kako bi se sama odbranila.