Karijerni diplomata Zoran Milivojević ocenio je danas da rezolucija o Srebrenici sasvim sigurno neće proizvesti ciljeve koji se kriju u u njenoj pozadini zato što otpor Beograda i Banjaluke neće prestati bez obzira na ishod, istakavši da će argumentacija koja se sada koristi protiv rezolucije biti na snazi i u budućem postupanju na terenu politike i diplomatije.
On je u izjavi za Tanjug rekao da dva odlaganja glasanja o rezoluciji pokazuju da njeni sponzori imaju ozbiljne poteškoće da proizvedu one efekte rezolucije koji su zamišljeni na početku, ocenivši da je tu suština u kredibilitetu rezolucije i političkih ciljeva zbog čega im je potrebna značajna većina u Generalnoj skupštini UN koja je ozbiljno načeta otporom Srbije i delovanjem Beograda i Banjaluke.
„Očigledno je da tamo predstoji podela koja dovodi u pitanje kredibilitet rezolucije i onih političkih ciljeva sa rezolucijom. Ukoliko Rusija, Kina budu glasale protiv, ukoliko Indija budu uzdržana to već značajno dovodi u pitanje efekte same rezolucije i njene strateške ciljeve. Bez obzira na ishod, iako prođe, proćiće sa defektom, bez mogućnosti da se oni strateški ciljevi realizuju i pokazaće jednu podelu i kvalitet našeg otpora”, izjavio je Milivojević.
Odgovarajući na pitanje da li Srbija može da se izbori sa pritiskom velikih sila kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, ali i situaciji na Kosovu i Metohiji i eventualnog članstva Kosova u Savet Evrope, Milivojević je rekao da se Srbija već bori i da će se izboriti tako što neće priznati Kosovo, ocenivši da se efekti srpske borbe na političkom, diplomatskom i svakom drugom planu već vide i osećaju pogotovo u slučaju rezolucije o Srebrenici sa dva odlaganja.
„Oko Saveta Evrope je ista priča, nemogućnost da to prođe lako i glatko i da proizvede one efekte koji su bili zamišljeni da se na silu potvrđuje kosovska državnost očiglendo ne ide. Borba se nastavlja, ovo pismo pokazuje da ta borba ima efekta. U prvi plan moram da stavim posetu Vučića Parizu i angažman Francuske, ali pre svega argumente Srbije jer guranje nečega na silu dovodi u pitanje mnoge strateške interese na ovim prostorima”, poručio je on.
Prema njegovim rečima, očigledno je da dolaze do izražaja neki geostrateški interesi u regionu, argumenti koji dovode u pitanje i pravnu i političku osnovanost ovakvog pokušaja ali i argumenti koji dovode u pitanje neke strateške ciljeve zapadnih centara moći.