Kosovska Mitrovica – Od ukidanja prištinske zabrane na ulazak srpskih finalnih proizvoda preko administrativnog prelaza Merdare na Kosovo i Metohiju prošlo je više od nedelju dana, ali režim Albin Kurtija već uveliko primenjuje novi trik ne bi li onemogućio ili bar maksimalno usporio protok ove robe. Blokada je ukinuta daleko od severa pokrajine, tek na jednom prelazu između centralne Srbije i Kosmeta, a tamo se već od prošlog vikenda stvaraju kilometarske kolone šlepera koji bi da uđu na KiM. Osim kamiona koji treba da isporuče u sve delove Kosmeta – Kosovsko Pomoravlje, Metohiju, centralno Kosovo i sever KiM – u koloni su zaglavljeni i šleperi u tranzitu za koje su na administrativnom prelazu, sa obe strane Merdara, inače u redovnim okolnostima zadržavanja minimalna.
Dok svi trpe štetu, a Kurti javno izigrava zahtev međunarodnih pokrovitelja Prištine, odnosno Berlina, da omogući slobodan protok robe, i dok maltretira i auto-prevoznike i potrošače, koji posle godinu i četiri meseca iščekuju provereni kvalitet srpske robe, gruba procena je da tek dvadesetak kamiona dnevno uđe na teritoriju Kosmeta. Obrazloženje je da takozvani kosovski carinici više od dva sata ručno pregledaju robu i neophodne papire. Kada se sagleda bilans svega, zaključak je da je Kurti, koji se priprema za parlamentarne izbore na zimu i dodvorava svojim glasačima, smišljeno potegao ovaj potez. Najpre je Zapadu predstavio da navodno ispunjava zahtev za puštanje srpske robe i poštovanjem sporazuma Cefta ne narušavajući tržišne principe, ali je potom svima na Kosmetu, a naročito Albancima, slikama kilometarskih kolona jasno pokazao da svoju meru suštinski nije povukao.
Obećao je, doduše, da će i na ostalim prelazima dozvoliti prelazak srpskih gotovih proizvoda, ali kad njegova takozvana vlada bude nabavila skenere, odnosno kada bude imao para u budžetu i kada mu stignu donacije iz Evropske unije (EU). Postavlja se pitanje kada će privremena kosovska vlada imati para, ali je Kurti loptu prebacio i na teren EU zahtevajući da ona pokaže spremnost novom donacijom. U međuvremenu, očigledno je da Priština do iznemoglosti planira da iscrpi ne samo auto-prevoznike koji gladni i žedni i po 20 sati čekaju u koloni na kosovskom punktu na Merdaru, ali i građane, posebno Srbe, naviknute na robu sa srpskom deklaracijom.
Zato, kada je reč o severu Kosmeta, koji Kurti već dugo pokušava da stavi u potpuni obruč, u četiri opštine – Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku – i dalje nedostaju finalni proizvodi iz centralne Srbije. Bilo da je reč o osnovnim životnim namirnicama, ili da je reč o robi široke potrošnje. Utisak je faktički kao da nijedan kamion sa Merdara nije stigao na sever. U prodavnice, markete i dućane koji još uvek odolevaju opasnosti da ih prištinski inspektori zakatanče, roba i dalje dolazi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, ali i iz fabrika sa Kosmeta koje drže Albanci.
Ukoliko ovih dana na sever, recimo u Kosovsku Mitrovicu, i stigne neki šleper sa Merdara, ne treba prenebregnuti činjenicu da je od tog prelaza do grada na Ibru morao da prevaljuje više 70 kilometara, dok do Leposavića, ima još dodatnih 30. A u slučaju da je Jarinje otvoreno, prevozniku bi do Leposavića iz pravca Raške, trebalo nekih desetak kilometara, i do Mitrovice dodatnih 30. Ukoliko bi kamion ili šleper sa robom išao na Brnjak, na prelaz u Zubinom Potoku iz pravca Novog Pazara, do Kosovske Mitrovice bi morao da prevali nešto više od 40 kilometara, pa matematički gledano, to je skoro duplo manje nego kad se uputi iz pravca Merdara.
Možda je teško proceniti do kada će Kurti da se sa prevoznicima i osnovnim principima slobodnog tržišta igra mačke i miša, ali sudeći po reakciji albanskih potrošača koji se grabe za srpsku robu, pogođeni su njegovi sunarodnici. I njima je premijer privremenih institucija u Prištini ukinuo pravo na kupovinu po sopstvenom izboru, pokazujući im i na ovaj način da mu je izolacija Kosova preča od tekovina 21. veka.