ODLAZAK LJUBOMIRKE KRKLJUŠ : Upokojila se čuvena profesorka Pravnog fakulteta i saradnik Matice srpske
NA samom kraju prošle godine, 27.decembra, ugasio se život prof.dr Ljubomirke Krkljuš.Tiho i nenametljivo kako je i živela, otišla je čuvena i cenjena profesorka i nekadašnji dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu, potpredsednik Matice srpske i izvanredni poznavalac pravne istorije, autonomije i statusa Vojvodine.
Rođena je u Šajkašu 1940. godine. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1964, magistarsku tezu odbranila na istom fakultetu 1972, a doktorsku 1978.godine. Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu bila je asistent 1965, a penzionisana je kao redovni profesor 2008. godine.
Narod mali a podele brojne
Neumorno je prof Krkljuš ukazivala na nepravilnosti u korišćenju srpskog jezika, naročito u medijima i uporno naglašavala da smo malobrojan narod i da , pored svih naših podela,ne treba da se delimo i na – Srbijance, prekodrinske, kosovske, hrvatske, bosanske,crnogorske Srbe… „jer Srbi su Srbi gde god da žive“.
Predavala je Istoriju država i prava naroda Jugoslavije, Istoriju država i prava naroda Srbije i Crne Gore i Pravnu istoriju srpskog naroda, a pored toga i opcioni predmet – Istorija političkih i pravnih institucija Vojvodine. Pravnu istoriju tri godine predavala je i na Pravnom fakultetu u Istočnom Sarajevu.Na Pravnom fakultetu bila je prodekan i dekan Fakulteta i prorektor Univerziteta u Novom Sadu.
Dragocen saradnik Novosti
Povodom sto godina od prisajedinjenja oblasti Srema,Bačke,Baranje i Banata – Kraljevini Srbiji,prof.dr Krkljuš 2018.godine,zajedno sa akademikom Vasilijem Krestićem, bila je dragoceni saradnik „Novosti“ u specijalnim dodacima o Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima i Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu.
Birana je i za potpredsednika Matice srpske i sekretara Matičinog Odeljenja za društvene nauke i Odbora za izvore srpskog prava SANU.Bila je i član član Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj Republike Srbije.
U naučnom radu bavila se pretežno pravnom istorijom Vojvodine, pitanjem autonomije i statusa Vojvodine, a naročito istorijom Srpskog narodnog pokreta 1848–1849. godine, vremenom stvaranja zajedničke jugoslovenske države 1918. godine, kao i drugim temama pravne istorije XIX veka.
Budućim generacijama istoričara ostavila je više od 90 naučnih radova i knjiga „ Središni organi vlasti u Srpskoj Vojvodovini“Središni organi vlasti u Srpskoj Vojvodovini 1848 -1849“, „Konstantin Bogdanović (1811‒1854)” i druge, ali i nenadmašni udžbenik „Pravna istorija srpskog naroda“ namenjen studentima prve godine pravnih fakulteta.
Za izuzetne zasluge u oblasti javne i prosvetne delatnosti prof. dr Ljubomirka Krkljuš odlikovana je na Dan državnosti Republike Srbije 2022.godine.