Kakve farmerke, patike i odela nosi predsednik države, ko je, dok je bio na vlasti, zaradio 619 miliona evra, ko je i kako brinuo i brine za građane, ko je koliko studirao, a ko kupovao diplome, samo su neke od tema o kojima su vrlo oštro, uz mnogo vike i uvreda, juče polemisali lider SSP-a Dragan Đilas, ministri i poslanici vladajuće koalicije, u završnici načelne rasprave o rebalansu budžeta u Skupštini Srbije.
Polemiku, u kojoj nisu birane reči, inicirao je Dragan Đilas, koji je prvo najavio da će SSP podržati izmene Zakona o podršci porodicama sa decom, jer je „dodatno izdvajanje za porodice sa decom dobro”. Naveo je da je, dok je on bio gradonačelnik, „u Beogradu povećan broj novorođenčadi merama koje su imale finansijski deo, pun iznos za trudničko bolovanje, bebi pakete, izgradnju obdaništa”. Potom je obrazložio zašto neće podržati rebalans: „U rebalansu nema povećanja plata prosvetnim radnicima na 120.000 dinara, lekarima na 180.000, nema besplatnih udžbenika za đake, ulaganja u poljoprivredu, energetiku, ni 200 miliona evra za podršku domaćim, a ne stranim preduzećima. Niko normalan ne može da spori povećanje plata i penzija, ali su porasle i cene, Srbija je po platama na začelju u Evropi.”
Đilas je rekao da je nepristojno da političari govore kako žive građani, te da je „sigurno članovima SNS-a mnogo bolje”. Dodao je: „Predsednik Srbije kaže da ima patike od 1.000 evra iz fundusa, jaknu od nekoliko hiljada evra, nije ih kupio od svojih para, kupila ih država. Tražim od Siniše Malog da kaže gde se u budžetu nalazi i koliki je razdeo za predsednika i fundus, a ako ne ume – znači da predsednik laže. Predsednik je iz fundusa uzeo farmerke ’stefano riči’ koje koštaju 1.800 dolara, oko 200.000 dinara… Da li je moralno da predsednik nosi farmerke koje koštaju kao dve nastavničke plate? Predsednik nema garderobu, a kad ne bude predsednik imaće odelo, smeštaj i hranu u jednoj ustanovi, kao i većina vas.”
U sali je nastala velika galama, reagovalo je više poslanika, a Milenko Jovanov (SNS), kazao je da ne razume „fascinaciju garderobom predsednika republike” i dodao: „Razumeo bih da nam predavanje o poštenju i korupciji drži neko ko nije 11. jula 2004. godine postao direktor Narodne kancelarije, a u septembru osnovao kompaniju ’Multikom’, koja je, dok je bio vlast, zaradila 619 miliona evra, što je sam rekao i čime se ponosi. I tu nije kraj, ta kompanija je kupila firmu ’Big print’, koja je pružala usluge Skupštini Beograda, gradskoj opštini Novi Beograd, većini beogradskih pozorišta, Turističkoj organizaciji Beograda, Biblioteci Beograda, Kulturnom centru Beograda, Domu zdravlja Rakovica… Pa ima li neko kome gradonačelnik nije poslao svoju firmu da radi s njom? I sad nam oni pričaju o poštenju i ko će da odgovara.”
Ministar Đorđe Milićević rekao je: „Kad kažete – zahtevamo da plate budu 120.000 u prosveti, onda treba da kažete kako da dođemo do tih 120.000 i da imate na umu intenzivan odgovor. Kad nemate o čemu da govorite, onda uglavnom svodite raspravu na kritiku zarad kritike zbog jeftinih političkih poena.”
Potpredsednik vlade Aleksandar Vulin kazao je: „Kada su opozicija bili osnivači DS-a Koštunica, Đinđić, profesor Mićunović, šta god mislio o DS-u, a mislim najgore, morali smo da se spremimo za sučeljavanje, a sada slušamo besmislice. O rebalansu nismo čuli ništa, a zanimljivo je da gospodin Đilas nije merio predsednikovu kravatu dok je bio predsednik KSS-a, već je dodeljivao Vučiću diplome, zahvaljujući mu što je, kako je pričao, spasao srpsku košarku. Tad mu nije bilo važno šta Vučić oblači. Jel’ stvarno treba da dođemo do toga da utvrđujemo koliko košta odelo Dragana Đilasa? A 619 miliona evra je zaradio u vreme kad je bio na vlasti. Predsednica Saveta za korupciju Verica Barać označila je Đilasa kao nosioca korupcije i medijske kontrole, sad njega slušamo kako priča da se bori protiv korupcije. Ali, ipak imam simpatiju za gospodina Đilasa, on je uništio DS i uništava opoziciju svaki dan, zato budite blagi prema njemu.”
Ministar finansija Siniša Mali kazao je da je Đilas govorio licemerno, navodeći da će sada jednokratna pomoć za prvo dete biti 500.000 dinara, „dok je u vreme bivše vlasti u Beogradu iznosila 32.000. Pa zašto, majstore, to nisi uradio dok si 12 godina bio na apsolutnoj vlasti?” Dodao je: „Dok je uvaženi poslanik bio gradonačelnik Beograda, isplate porodiljama i trudnicama kasnile su 11 meseci, toliko o brizi. Bivša beogradska vlast je naplaćivala građanima vrtić za decu više od propisanog, zbog čega su roditelji podnosili tužbe i grad je morao da isplati 45 miliona evra. Sada su vrtići u Beogradu besplatni. Đilas je vodio Nacionalni investicioni plan. Sećate li se efekata tog plana, osim što su oni zaradili i uzeli novac? U vreme bivše vlasti investicije u infrastrukturu su bile minimalne, zakatančene fabrike, pustoš, dok su se pojedinci bogatili. Danas imate Srbiju koja je stabilna, koja je jaka, koja investira nikada više, koja ima rekordan broj zaposlenih, rekordno nisku stopu nezaposlenosti, koja se potpuno promenila kad su strane i direktne investicije u pitanju.”
Đilas je odvratio da je govorio o tome „odakle čoveku koji ima platu sto i nešto hiljada da kupi farmerke od 200.000 i da je to dokaz da je lopov”. Dodao je: „Gospodine Vulin, vidim da je kod vas prestala da deluje injekcija, pa pominjete da je Vučić bio gradonačelnik, spasao košarku… Kupili ste diplomu u Kragujevcu, ništa ne znate. Što se gospodina Malog tiče, stoti put je ponovio laži, imam 150 presuda za to što ste lagali o meni, a biće ih još. Niste mi odgovorili od kojih para je predsednik kupio farmerke od 1.800 dolara, a lagali ste o kašnjenju trudnicama.”
Milenko Jovanov kazao je da su građani mogli sve da vide: „Mi usvajamo rebalans, Zakon o pomoći porodicama s decom, konkretne stvari koje će dovesti do povećanja plata, penzija, investicija… a s druge strane vam se nudi da trkeljišete po ormarima i da gledate šta je ko obukao.” Kazao je: „Pokušavaju građanima, kolokvijalno rečeno, da prodaju istu foru – vas zabavljaju pričom o markama pantalona, veša, čega god, a za to vreme će njihove kompanije da rade, oni će da koriste to što su na vlasti i da se bogate – vi nećete dobiti ništa. Nema u ovoj zemlji, niti je bilo, niti će biti, da privatna kompanija čoveka na vlasti zaradi 619 miliona evra i da vi dobijete put, školu, bolnicu…”
Ministar Mali je odgovorio da je sve što je rekao „apsolutna istina, 11 meseci ste kasnili s isplatama naknada za porodilje i trudnice, vrtiće ste naplaćivali više od zakonom propisanog, grad Beograd je nakon vašeg mandata morao da isplati roditeljima 45 miliona evra kazni, a vrtići su u Beogradu danas besplatni”. Dodao je: „Oteli ste deci Pionirski grad i tu doveli rijaliti ’Veliki brat’, to je vaša briga o deci. Dok ste bili na javnoj funkciji vaša firma je prihodovala 619 miliona evra i vi dobacujete nekome – odakle pare. Kako vas nije sramota? Što se tiče sudskih sporova s vama, ni u jednom još nisam pravosnažno osuđen, a pravosnažno sam pobedio u sporu gde je sud rekao da ste lopov. Šta mogu, sud je rekao da ste lopov.” Ova polemika, uz mnogo vike iz klupa, dobacivanja i reklamiranja poslovnika, potrajala je skoro dva sata, a ni ostatak rasprave nije prošao u mnogo boljoj atmosferi.
Ideali, zatvor i diplome
Lider SSP-a Dragan Đilas optužio je potpredsednika vlade Aleksandra Vulina da je „kupio diplomu u Kragujevcu”, a Vulin mu je odgovorio da je DS, dok je bio na vlasti, temeljno proverio Kragujevački univerzitet, te da bi ga, da su nešto našli, uhapsili, ali „nisu mogli”. Vulin je rekao: „Politika im se svodi na lične uvrede, nema ideologije, ideja, predloga, samo lične uvrede i histerija čoveka koji je vlasnik opozicije. Slušali smo tiradu i salvu frustracija prema Aleksandru Vučiću i nama koje smatraju njegovim bliskim saradnicima. Kad vas Đilas, koji je tolike godine studirao, kritikuje za fakultet, to je strašno. Što se moje diplome tiče, uhapsili biste me da sam imao i jedan pogrešan zarez, ali držali ste me u zatvoru kad sam se borio protiv izručenja pukovnika Šljivančanina, mi smo za svoja uverenja išli u zatvor. Vi za vaša uverenja niste spremni, možda zato što su vaša uverenja 619 miliona evra i ništa više.”
Đilas mu je odgovorio: „Gospodine Vulin, na tom fakultetu je uhapšeno 50 profesora zbog prodaje ispita i vi znate da ste kupili diplomu, kažite gde ste živeli u Kragujevcu. Niko vas nije hapsio, jer vas ni tada nismo smatrali normalnim. Što bi se neko vama bavio?” Vulin je odvratio: „Ja sam 1998. godine napustio aktivno bavljenje politikom, morao sam da nađem način da radim nešto, jer nisam imao mogućnost da moja kompanija odjednom postane povlašćena i da budem gospodar marketinškog programa RTS-a. U Kragujevcu je jedino postojala mogućnost stepenovanja fakulteta, a moj prosek na Novosadskom Pravnom fakultetu bio je 9,90, pitajte profesorku Marijanu Pajvančić, ona mi je dala desetku iz Ustavnog prava. Dakle, otišao sam u Kragujevac, položio još nekoliko ispita i stepenovao fakultet da bih mogao da radim i živim od svog rada. Dakle, otišao sam iz politike kad smo imali apsolutnu vlast, zbog političkih uverenja, a vratio sam se 5. oktobra, kad sam video kakav je ološ došao na vlast. Smatram da niko nema prava da dopusti da ova skupština još jednom gori, zato ću se boriti da se tako nešto ne ponovi.”
Mali: Prosečna plata u julu 97.835 dinara, ili 836 evra
Ministar Siniša Mali preneo je poslanicima da je Zavod za statistiku juče objavio da je prosečna neto zarada obračunata za jul iznosila 97.835 dinara, ili 836 evra. Kazao je: „Tokom dva dana govorio sam u raspravi da nam je prosečna zarada po poslednjem podatku iz juna 818 evra. Evo, za samo mesec dana, 20 evra više. Potpuno smo u dinamici da do kraja godine imamo prosečnu zaradu u Srbiji više od 900 evra, da krajem naredne godine bude iznad 1.000 evra i do 2027. godine, kroz program ’Srbija 2027’, da nam prosečna zarada pređe nivo od 1.400 evra. U vreme bivše vlasti prosečna zarada bila je 330 evra, i to za one srećne koji su imali priliku da rade, imajući u vidu da je stopa nezaposlenosti bila 25,9 odsto 2012. godine.”