Nova kuća za decu sa ulice pruža veći prostor i kvalitetnije usluge korisnicima, rečeno je danas prilikom otvaranja novog objekta svratišta za decu u Beogradu.
Direktor Centra za integraciju mladih (CIM) Marko Tošić rekao je da je ta organizacija u prethodnih godinu dana sprovodila projekat „Jačanje kapaciteta svratišta za decu u Beogradu” u okviru podrške EU socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji.
„Ovaj projekat je imao za cilj unapređenje u pružanju socijalne zaštite u zajednici i da pruži neophodnu podršku deci sa ulice u opštinama Palilula, Zvezdara, Savski venac, Stari grad, Vračar i Voždovac.
Tokom sprovođenja projekta nailazili smo na prepreke koje su delovale nepremostivo, ali smo imali podršku kolega iz EU SHAI tima i bez njih sigurno ne bismo postigli ovaj uspeh”, istakao je Tošić. Kako je rekao, CIM je poznat po tome što radi u teškim uslovima i što ga već 20 godina čine ljudi koji su spremni da se žrtvuju za druge.
„Ovde se ne radi samo o uslugama koje pružamo u saradnji sa institucijama u našem društvu, već o nečemu mnogo vrednijem. Ovde se radi o poštovanju svakog deteta bez obzira na njegovu nacionalnu i versku pripadnost i bez obzira na njegovu ekonomsku situaciju, kao i o veri u decu kao takvu”, poručio je Tošić.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre je rekao da je nova kuća mesto na kom deca mogu da se druže, ali i da dobiju određe usluge, hranu i podršku u obrazovanju. „Najvažnije od svega je to što će deca imati ljudski kontakt sa odraslim ljudima koji su im posvećeni i koji su posvećeni njihovom napretku.
To su deca koja se susreću sa raznim preprekama u ostvarivanju osnovnih prava i to ih, na neki način, čini nejednakima sa njihovim vršnjacima”, rekao je Žiofre. Prema njegovim rečima, deca koja su korisnici usluga svratišta često nemaju rešeno stambeno pitanje i njima je potrebna pomoć da bi se u potpunosti uključili u društvo. „Ovde vidimo da imamo sve mogućnosti da pružimo bolju podršku toj deci jer za nas u EU su promocija i zaštita prava deteta obaveza, a inkluziju smatramo nečim što je deo naših vrednosti. Mi shvatamo da je inkluzija važan cilj i pomažemo u postizanju tog cilja tako što podržavamo projekte.
U te svrhe smo već utrošili 27 miliona evra i nastavićemo dalje da radimo sa našim partnerima”, istakao je Žiofre. Šef Delegacije EU rekao je da je važno da napor koji se ulaže opstane i bude održiv, kao i da bude moguća inkluzivnost u društvu.
„Potrebna su nam zakonska rešenja i sredstva da bi mogle pružati usluge na nacionalnom, ali i na lokalnom nivou. Takođe, neophodno je da lokalne i nacionalne vlasti nastave da sarađuju i da dele odgovornost za ovu decu i da sve javne politike budu kreirane tako da imaju u vidu najbolji interes deteta”, rekao je on.
Šefica kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u Srbiji Mikela Telatin poručila je da ovaj projekat pokazuje posvećenost EU, organizacija civilnog društva i UNOPS-a da se ovoj deci pruži izuzetno potrebna podrška.
„Proširenjem kapaciteta svratišta omogućavamo da se deci kojoj to treba obezbede sveobuhvatnije usluge. Ovo nije samo sklonište, ovo je mesto na kom deca mogu da se osete bezbedno, da dobiju psihosocijalnu podršku, da nešto nauče, izgrade prijateljstva i nađu svoj dom”, poručila je Telatin.
Kako je rekla, kroz ovaj projekat je obezbeđeno stambeno rešenje za 350 socijalno ugroženih porodica širom zemlje. „Izgrađene su 173 stambene jedinice, 68 kuća je kupljeno, 109 je rekonstruisano i time su obezbeđeni dostojanstveni uslovi za život za preko 1000 korisnika.
Kao predstavnica UNOPS-a sam izuzetno ponosna, ne samo na ove rezultate, već i u smislu socijalnog uključivanja”, istakla je Telatin.
Događaj je organizovan u okviru programa „Podška EU socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u Srbiji, prenosi Tanjug.