Potpredsdenica Narodne skupštine Snežana Paunović izjavila je danas da očekuje da će Srpska lista i na predstojećim parlamentarnim izborima na AP Kosovu i Metohiji dobiti najveći broj glasova srpskih birača, više od drugih lista Srba u južnoj srpskoj pokrajini.
“Najvažnije je da se izbori završe na način da Srbi dobiju svoje predstavnike, koji će štititi njihov interes, a samim tim interes svih nas. I da Albanci takođe dobiju predstavnike koji će štititi njihov interes i ne gurati ih ponovno u neke ratne sukobe, jer ono što je (Aljbin) Kurti radio je bilo samo to”, rekla je Paunović za Tanjug.
Ona je ocenila da Samoopredeljenje, partija premijera privremenih institucija samouprave u Prištini Aljbina Kurtija neće ostvariti izbornu pobedu kakvu je imala na izborima 2021. godine i ukazala je da postoji rešenost albanskih opozicionih partija da ne prave koalicije sa Kurtijem.
“Očekujem da će se napraviti kakav god savez, samo da ne podrazumeva Aljbina Kurtija. Albanci su neko ko, za razliku od Kurtija koji je očigledno precenio sam sebe, imaju svest koliko im je dragocena podrška Sjedinjenih Američkih Država”, rekla je Paunović.
I u slučaju da vladavina Aljbina Kurtija bude srušena, dodaje ona, za zvanični Beograd, kao i za Srbe koji žive na AP Kosovu i Metohiji, neće biti mnogo sjajnije nego što je bilo do sad, ali je naglasila da se nada da će biti manje agresije prema Srbima.
“Nacionalni interes Srba je da ostanemo dosledni sebi, svome ustavu, svome stavu, rezoluciji 1244, ostanemo za stolom. Apsolutno sam za nastavak dijaloga u svakom smislu te reči, raduje me ako Kurti neće imati tu većinu, jer je sa njim zaista postalo nemoguće razgovarati”, navela je Paunović.
Podsetila je da raseljeni Srbi nemaju pravo glasa na izborima na AP KiM i naglasila da na tu činjenicu žmuri međunarodna zajednica.
“Nemaju pravo glasa, zato što oni (Priština) ne priznaju 200.000 svojih raseljenih komšija, sugrađana. Nemaju pravo da se prijave i glasaju na izborima koji ih se tiču”, rekla je Paunović.
Kao što albanska dijaspora može da glasa u inostranstvu, navodi ona, raseljena lica srpske nacionalnosti bi isto tako mogla glasati iz gradova u centralnoj Srbiji.
“Postoji elementarno ljudsko pravo da učestvujete u izbornom procesu tamo gde ste se rodili i živeli, kao ja, na primer, 25 godina…Izbrisali su me sa liste nekoga ko je ikada živeo na Kosovu i Metohiji. To je poenta vlasti Aljbina Kurtija, to čak i Albanci vide. Kad je bio Tači na vlasti, mi smo imali pravo glasa. Sva prava koja garantuje takozvani ustav ‘Kosova’, ni jednog trenutka nisu primenjena kada su Srbi u pitanju”, rekla je Paunović.
Navela je da je srpski nacionalni cilj da kroz deset poslanika, koliko garantuje izborni zakon tzv.”Kosova”, zaštiti interes i pravo na život Srba na AP Kosovu i Metohiji, prenosi Tanjug.