Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo je 12. januara četiri konkursa za podršku i sufinansiranje lokalnih samouprava. Prijave su trajale do 29. januara. Proteklih dana na sajtu ministarstva objavljeni su rezultati svih osim jednog.
Raspisan je konkurs za smanjenje zagađenja vazduha – za zamenu opreme za grejanje i grejnih sistema domaćinstava ekološki prihvatljivim – kao i za zamenu kotlarnica za grejanje ustanova koje rade u okviru lokalnih samouprava, uklanjanje divljih deponija i podrška aktivnostima prevencije odlaganja novih, kao i pošumljavanje. Rezultat ovog poslednjeg još nije objavljen.
Robert Jakša, državni sekretar postavljen od strane Saveza vojvođanskih Mađara, za naš list je govorio o pomenutim konkursima pri ministarstvu zaštite životne sredine, da je to ministarstvo i ove godine raspisalo svoje tradicionalne konkurse iz prethodnih godina u iznosu od 1,25 milijardi dinara. Ovo je duplo veći iznos podrške u odnosu na prethodnu godinu. Kako se ispostavilo, 20 odsto treba obezbediti iz sopstvenih sredstava.
– Ministarstvo je izdvojilo 800 miliona dinara za javne ustanove, 120 miliona dinara za uklanjanje divljih deponija, 200 miliona dinara za pošumljavanje, a 130 miliona dinara za zamenu sistema grejanja domaćinstava. Što se tiče zamene sistema grejanja domaćinstava, u ovom slučaju su mogle da se prijave samo lokalne samouprave, pošto je lokalna samouprava nadležna za raspisivanje lokalnih konkursa za fizička lica i potencijalne izvođače radova. Ovaj konkurs ne treba mešati sa konkursom za energetsku efikasnost ministarstva rudarstva i energetike. Cilj konkursa ministarstva zaštite životne sredine je smanjenje zagađenja vazduha u lokalnim samoupravama, odnosno smanjenje količine štetnih materija u vazduhu, pre svega ugradnjom kotlova koji rade sa ekološki prihvatljivim energentima. Iskustvo pokazuje da ima lokalnih samouprava koje su se prijavile po treći put, a to govori da su mnogi prepoznali svrsishodnost ponuđene mogućnosti. Raduje i to što gasovod stiže do sve više mesta, sada i do manjih naselja, komentarisao je Robert Jakša.
Analizirajući rezultate konkursa u kontekstu vojvođanskih lokalnih samouprava, državni sekretar je istakao da je moguće konkurisati i za zamenu kotlarnica u opštinskim ustanovama – školama, vrtićima, domovima zdravlja i drugim ustanovama – Novi Kneževac je, na primer, uspešno aplicirao po treći put. On je dodao da su sistemi grejanja u svim javnim ustanovama u Novom Kneževcu sada zamenjeni ekološki prihvatljivim.
– Novi Kneževac nije jedini uspešan kandidat. Vredi istaći da su prethodnih godina, na primer, zamenjeni sistemi grejanja u vrtićima u Malom Iđošu. Sada su se uspešno prijavili Kula, Ada, Kikinda, Titel, Srbobran i Nova Crnja. U slučaju konkursa za zamenu sistema grejanja u domaćinstvima, među uspešnim kandidatima možemo pomenuti, pored Novog Kneževca i Zrenjanin, Apatin, Sentu, Kulu, Odžake, Irig i Vrbas. Među korisnicima konkursa za uklanjanje divljih deponija i podršku aktivnostima za prevenciju odlaganja novih su Opovo, Novi Sad, Kula, Titel, Kikinda, Žabalj, Sombor, Sremska Mitrovica, Beočin, Plandište i Bačka Palanka. Na ovaj drugi konkurs Senta se prijavila prošle godine, od tada su uklonjene dve divlje deponije. Takođe je važno znati da nakon uklanjanja divljih deponija ministarstvo zaštite životne sredine obezbeđuje kamere, kako bi se dato područje kasnije moglo pratiti. Još čekamo rezultate konkursa za pošumljavanje, ali znam da je, na primer, i Senta konkurisala za ovu podršku, obrazložio je Robert Jakša.
Robert Jakša je objasnio kako on, kao državni sekretar, može značajno uticati na ocenjivanje konkursa i donošenje odluka, tako da među korisnicima postoji odgovarajući procenat projekata lokalne samouprave koji su važni sa stanovišta mađarske zajednice u Vojvodini: „Naravno da se trudimo da pomognemo našim lokalnim samoupravama. Ako je prijavna dokumentacija potpuna i formalno odgovarajuća, možemo obratiti pažnju da naše opštine budu među dobitnicima”. Robert Jakša je naglasio, da je moguće uticati na to da novac ide i u Vojvodinu u slučaju konkursa lokalnih samouprava.
Na naše pitanje koliko smatra svrsishodnim dosadašnje aktivnosti ministarstva zaštite životne sredine, državni sekretar je napomenuo da se aktivnosti kreću u dobrom pravcu.
– Spektar mogućnosti u Srbiji nije ni približno bogat kao u zapadnoj Evropi ili drugde u svetu. Istovremeno, kao državni sekretar, primećujem da svi u ministarstvu ulažu velike napore da zaštita životne sredine bude prioritet. Naravno, mnogi problemi i izazovi su tipični, ali njihovo rešenje je samo pitanje vremena. Trudimo se da pokrijemo što više oblasti i, prema mojoj proceni, uspevamo da postižemo sve bolje rezultate. Možda vredi podsetiti i da se za podršku za električne automobile može konkurisati neprekidno tokom cele godine. Ministarstvo može da da subvenciju od 5.000 evra onima koji kupe električni automobil. Ova mogućnost se može iskoristiti do 31. oktobra ili do utroška sredstava namenjenih ovom projektu. Istovremeno, nameravamo da pokušamo da obezbedimo dodatna sredstva ako se sredstva utroše. Ministarstvo je prethodnih godina podržavalo i kupovinu hibridnih automobila. Od ove godine podržava samo kupovinu električnih automobila. Dobro je što se širom zemlje otvara sve više stanica za punjenje, što može uticati i na odluke građana pri kupovini ovih automobila, naveo je Robert Jakša.