PORUKA roditeljima o oceni ili izostanku istog trenutka kada su upisani u es Dnevnik, predlog zaključne ocene, poseban portal za učenike, neke su od novina koje se uvode od 15. aprila.

arhiva
Naime, uvažavajući ranije zahteve roditelja, nastavnika, strukovnih udruženja, kao i reprezentativnih sindikata u prosveti Ministarstvo prosvete će omogućiti nove funkcije elektronskog dnevnika, koje će olakšati rad nastavnicima, dati bolji uvid roditeljima u radne navike i napredovanje njihove dece, ali omogućiti da učenici imaju svoj portal gde će imati uvid u ocene i svoja postignuća.
Kako navode nadležni, cilj ovih novina je unapređenje obrazovnog procesa i smanjenje pedagoške administracije. Za učenike će biti uspostavljen poseban portal u okviru esDnevnika gde će imati uvid u ocene, izostanke, planirane aktivnosti, obrađene nastavne jedinice, domaće i pismene zadatke, kao i druge relevantne informacije.
– Jedna od novina je da će roditelji dobijati automatska obaveštenja svaki put kada nastavnik evidentira izostanak učenika, novu ocenu, kao i druga obaveštenja koja se odnose na radne navike i postignuća učenika – navode u Ministarstvu prosvete. – Portal za roditelje će od sada imati više grafičkih prikaza o ocenama i izostancima, kako bi na jednostavniji i efikasniji način pratili rad svog deteta. Osim toga, roditelji će kroz esDnevnik moći da obaveste o razlozima za izostanak učenika, da imaju uvid u domaće zadatke, napomene o vladanju, predložene zaključne ocene.
Takođe, imaće i mogućnost preuzimanja digitalnih kopija dokumenata poput svedočanstava, diploma i potvrda. Novina će biti i elektronska komunikacija roditelja sa školom, odnosno, opcija zakazivanja sastanka sa nastavnicima.
PREOBIMNA ADMINISTRACIJA
Sindikati prosvetara su više puta ukazivali Ministarstvu prosvete na preobimnu administraciju u školama koja opterećuje nastavnike od papirologije pa oni ne uspevaju da se posvete primarnom poslu, obrazovanju i vaspitanju.
U Predlogu upućenom nadležnima, koji su ranije potpisali Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost, Sindikat radnika u prosveti Srbije, kao prvo navodi se da se administracija vodi u elektronskom obliku i da je sastavni deo es Dnevnika, te da tako “nastavnik nema obavezu da dokumentaciju vodi u pisanom obliku”. Prosvetari su preložili da se u okviru es Dnevnika, u opciji “izvoz podataka”, standardizuju formulari za sve vrste pedagoške dokumentacije.
– Za nastavnike i upravu škola značajno se pojednostavljuju administrativni postupci time što je omogućeno direktno generisanje i štampanje potrebnih izveštaja, unos i praćenje domaćih zadataka, formativnog ocenjivanja, vaspitnog rada i vođenje pedagoške sveske isključivo u digitalnom obliku – ističu nadležni. – Nastavnici će moći da unose predloge zaključnih ocena vidljive roditeljima pre samog zaključivanja, a odeljenjske starešine će imati alate za efikasnu komunikaciju sa roditeljima i organizaciju sastanaka. Ovim izmenama posebna pažnja posvećena je smanjenju pedagoške administracije nastavnika.
Ministarstvo prosvete će, prvi put, imati na raspolaganju agregirane statističke izveštaje o parametrima obrazovnog procesa u realnom vremenu. Nadležni ističu da ministarstvo nema, niti će imati, pristup podacima o ličnosti učenika, roditelja i nastavnika.
– Ove mere u okviru es Dnevnika predstavljaju važan korak u modernizaciji obrazovnog sistema i predstavljaju rezultat dijaloga i saradnje sa svim relevantnim akterima – navode u Ministarstvu prosvete. – Cilj ovih promena nije samo administrativno rasterećenje, već i podrška kvalitetnijem radu nastavnika, boljem uvidu roditelja u napredovanje dece i unapređenu motivaciju učenika.