SAD uvele ozbiljne i teške sankcije NIS-u
Podelite vest
PREDSEDNIK ALEKSANDAR VUČIĆ O AMERIČKIM KAZNENIM MERAMA
(Фото А. Васиљевић)

Suočeni smo s teškim i ozbiljnim sankcijama koje su SAD uvele NIS-u, kojima se traži potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a, imamo 45 dana da završimo sve operacije vlasničke transformacije, rekao je juče predsednik Aleksandar Vučić, nakon što su SAD saopštile da uvode sankcije i državnom rukovodstvu poslale konkretne odluke. Kazao je da će država reagovati odgovorno, da neće biti nikakvog neprijateljskog preuzimanja NIS-a i da građani ne moraju da brinu – neće biti nestašica.

Kancelarija strane imovine američkog Ministarstva finansija saopštila je juče po podne da je dodala „Naftnu industriju Srbije” na listu sankcija usmerenih protiv kompanije „Gaspromnjeft” i Ruske Federacije. SAD su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada. Uvedene su protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dve velike naftne kompanije i nekih rukovodilaca u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu.

Vučić je rekao: „Oni će tražiti i traže od nas potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a, Novi Sad, AD. Čekaćemo da vidimo kakva će još tumačenja biti, ali prema onome što smo videli, oni ne dozvoljavaju mogućnost da bude 49 odsto ili nešto manje procenata ruskog kapitala, već traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a. NIS će moći da nastavi samo redovno da posluje, a s planom vlasničke transformacije morali bismo da krenemo odmah i taj plan vlasničke transformacije mora da bude odobren od OFAC-a i vlade Sjedinjenih Američkih Država.”

Kako je istakao: „Za sve operacije imaćemo samo 45 dana, zaključno sa 25. februarom. Ono što je važno, do tada ne samo da moramo da završimo potpisivanje bilo kakvog ugovora, dogovora s ruskom stranom, već moramo da završimo ono što se naziva ’klozing’ – sve mora da bude gotovo, jedino eventualno finansijska transakcija može da bude produžena još 15 dana, do 12. marta, ali i tu finansijsku transakciju mora da odobri odeljenje OFAC-a, u okviru vlade SAD.”

Naveo je da SAD za sankcije nalaze dva pravna osnova – jedan je iz 2014. godine, a drugi iz 2021. Rekao je: „Jedan je iz odluke administracije Baraka Obame, drugi iz odluke administracije Džozefa Bajdena. Zašto su ovakvu kombinaciju različitih pravnih osnova Amerikanci pripremili? To su uradili zbog toga da bi bilo nemoguće da se izvrdaju sankcije. Nemoguće je da sankcije koje je uveo US trežuri i poseban deo u američkom Trežuriju, koji se naziva OFAC, budu izvrdane. Dakle, ukoliko bi Rusi želeli da prodaju svojih 50 plus šest odsto i ’Gaspromnjefta’ i ’Gasproma’, oni više ne mogu to nikome da prodaju, nekoj saudijskoj kompaniji, katarskoj, emiratskoj, bilo kome na svetu, više to ne mogu da učine, jer ta kompanija iste sekunde dolazi pod njihove sankcije.”

Vučić je juče naveo i da je mnogo važnih stvari ostalo nedovoljno jasno i neraščišćeno i dodao: „Oni su najavili mogućnost konsultacija sa Srbijom, što ćemo sutra da iskoristimo, o tome ćemo razgovarati i večeras i sutra u jutarnjim satima, imaću i sastanak sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom i pomoćnikom državnog sekretara Džejmsom O’Brajanom. Biće ovde s mnom i predsednik vlade Miloš Vučević i ključni ministri iz Vlade Srbije, jer zajednički želimo da dobijemo poruku Amerikanaca u vezi s tim pitanjem. Moguće je da čak kažu da ni novac koji bi nekome možda mogao da se prebaci ili bi trebalo da ga prebace, da čak i to ne dozvoljavaju. Ali, za to nam predstoje razgovori. Ja verujem da niko neće ići toliko daleko jer Srbija nije zemlja koja voli da krade, otima bilo čiju imovinu ili bilo šta slično.”

Vučić je dodao da nakon isteka perioda kontrolisanog izlaska svih ruskih povezanih lica iz NIS-a u trajanju od 45 dana nastupaju sankcije u potpunosti, dodajući da bi jedino bilo moguće da se izvrši preostalo plaćanje eventualne kupoprodajne cene. Dodao je: „Tokom tog perioda moguće je održati postojeće ugovore i redovno poslovanje. Napravljena je kombinacija pravnih osnova sankcija SSI lista i SND lista, gde je OFAC-u dozvoljeno da dodaje nova lica po svojoj slobodi i da spreči, kako oni kažu, izigravanje sankcija u slučaju prebacivanja udela na neka treća lica. Iako do sada lica iz NIS-a nisu bila na listi sankcija, oni sebi ostavljaju mogućnost da svako rusko lice koje postoji u NIS-u u bilo kojem trenutku stave pod te sankcije.”

Istakao je da su ove sankcije do sada najobimnije, jer pogađaju više od 400 fizičkih i pravnih lica i dodao: „Ovo je jedno od najvećih listiranja do sada, dakle tri godine posle početka rata u Ukrajini. Targetuje se celokupni ruski naftni sektor, od proizvođača, naftovoda, distributera, ali i zavisnih društava, poput NIS-a, ali i prevoznika, brodova, luka, terminala, brokera, trgovaca, osiguravača, uključujući čak i entitete Kine u luci Jan Taj, koja je jedna od najvećih luka u Kini, s više od 200 miliona tona kargoa godišnje.”

Istakao je da će Srbija reagovati odgovorno i ozbiljno i dodao: „Iako ćemo žuriti, nećemo da hitamo s donošenjem pogrešnih odluka. Srbija ničim nije doprinela da sankcije SAD protiv NIS-a budu uvedene, niti se na bilo koji način umešala u sukobe velikih. Vlada Republike Srbije prodala je ’Naftnu industriju Srbije’ ruskom ’Gaspromnjeftu’ 2008. godine. Predsednik Tadić i premijer Koštunica doneli su odluku o jednom od najznačajnijih javnih preduzeća u procesu privatizacije ’Gaspromnjeftu’, razume se, za odgovarajuću naknadu. U prethodnih 16 godina NIS je značajno doprinosio, kako budžetu, tako i brojnim razvojnim projektima Republike Srbije. Danas, nekoliko dana pred promenu vlasti, najmoćnija država na svetu – SAD – uvela je sankcije NIS-u.”

Predsednik je kazao: „Nije Srbija, niti je namera, bar tako kažu Amerikancima, da bude meta, niti samo NIS, već je reč o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije koje nemaju u svom posedu samo naftovode, proizvodnju, rafinerije, nego su i sve povezane kompanije, uključujući i NIS, meta ovih sankcija.” Dodao je: „Amerikanci su pre nekoliko minuta objavili zvanično saopštenje, a odluke su tek počeli da kače na svoje sajtove. Mi smo u aktu prenotifikacije dobili mnogo objašnjenja i želim da kažem da ćemo ta objašnjenja nastaviti da primamo i večeras i sutra u razgovoru s najvišim američkim zvaničnicima, gospodinom Vermom, O’Brajanom i svim ostalima koji su naši gosti u Beogradu. Srbija ničim nije doprinela da ovakve sankcije protiv kompanije koja posluje u njenoj zemlji budu uvedene.”

Vučić je rekao: „Nismo se ni na koji način mešali u sukobe velikih, u globalni sukob. Čuvali smo se toga, sklonili smo se od svega, nikome u senku nismo stali. Danas smo suočeni s teškim i ozbiljnim sankcijama. Za mene je veoma važno da, obraćajući se vama, poštovani građani, kažem da ništa od vas nismo krili. Država se transparentno odnosila prema svemu što je saznavala. Iako su se zbog toga ponekad američki partneri ljutili što smo izlazili u javnost pre nego što bi oni želeli da izađemo u javnost, nismo hteli da obmanjujemo građane Srbije i govorili smo im istinu.”

Predsednik je rekao da ćemo zatražiti od predstojeće američke administracije da razmotri još jednom odluku o uvođenju sankcija NIS-u i dodao: „Da vidimo možemo li da dobijemo neke odlakšavajuće okolnosti po pitanju odluka koje su već donete.”