SANJA ODUŠEVILA SRBIJU, ALI JE TAJNU MORALA DA ČUVA: Zbog ugovora pobedu u “Poteri” krila sam skoro osam meseci
KO do ponedeljka uveče nije bio sasvim siguran gde se nalazi Beočin, već u ponedeljak veče znao je tačan odgovor: to je opština na severu Južnobačkog okruga, ušuškana između Srema i Dunava, u kojoj živi 13.875 žitelja, a među njima i profesorka književnosti Sanja Pavlović (32), rekorderka kviza “Potera.”
Tokom jedanaest sezona popularnog kviza znanja koji se emituje na RTS, ova profesorka književnosti zaradila je i sama odbranila 500.000 dinara. Prva je žena kojoj je pošlo za znanjem da kao jedini preostali takmičar u finišu emisije, sama pobedi najčešće “neprobojnog” tragača Žarka Stevanovića i osvoji polumilionski iznos.
Krajnji skor iznosio je 23:10 za Sanju, a harizmatični tragač je bio istinski zadivljen i srdačno je čestitao pobednici koju je pre znao sa pab-takmičenja, a u emisiji su se i upoznali.
– Sanja je naša zvezda, ponos i dokaz da je znanje ipak najveće blago – kažu nam Biljana i Kaća, meštanke Beočina, koje su nam ljubazno pomogle da uspostavimo kontakt sa rekorderkom “Potere”, što juče, dan posle kviza, nimalo nije bilo jednostavno.
TRAGAČ – MOŽDA DA, MOŽDA NE
ODUŠEVLjENI voditelj “Potere” Jovan Memedović u emisiji je odmah ponudio Sanji da se pridrži grupi tragača ovog kviza. Ona je dipolomatski odgovorila: “Možemo da pregovaramo”. Jesu li?
– Nismo još, videćemo – samo toliko otkriva u ovom trenutku sagovornica “Novosti”.
Zbog privatnih i poslovnih obaveza, Sanju mesto nije držalo. U hodu je stizala sve, pa i da odgovori na mnoštvo telefonskih poziva i svima srdačno zahvali na čestitkama povodom pobede.
– Emisiju smo snimili u julu prošle godine, a u ponedeljak je emitovana. I ako me pitate da li mi je bilo lako da od svih, izuzev od svog muža Tomislava Tomića, krijem pobedu gotovo osam meseci, znajte da nije, ali tako je nalagao ugovor – kroz smeh nam otkriva ova mlada žena.
Novčanu nagradu, koja se takođe po ugovoru, isplaćuje tek posle emitovanja epizode kviza, najverovatnije će, veli potrošiti ona i suprug Tomislav na neko lepo putovanje, a gde idu oni, ići će i njihov kućni ljubimac Momčilo, kratkodlaki jazavičar.
Od detinjstva su Sanju privlačili kvizovi. To je drži i danas. Već nekoliko godina ide na pab-takmičenja sa društvom, ali ne i na televiziji. Prošlog leta odlučila je da se prijavii u Poteru. Želela je da proverii svoje znanje.
– Zasada ne planiram da zaređam učešće na kvizovima, jer,iskreno, nemamo mi baš mnogo kvalitetnih TV kvizova, a nema ni potrebe za žurbom. Volim da se neki doživljaji slegnu u mojoj svesti, mada to nije opošti trend danas kada smo sa svih strana preplavljeni morem informacija koje nas presreću, a mi ne stižemo da ih emocionalno doživimo – ukazuje naša sagovornica pošast modernog doba.
Kaže da je nedavno čitala neku studiju u kojoj se upozorava da nam je svima koeficijent pažnje opao. Pogotovo mladima koji sada odrastaju uz internet i kratke popularne sadržaje i ništa što traje duže od minut-dva ne drži njihovu pažnju.
– Primetim da i meni opada pažnja ako više vremena provodim na internetu. Zato pribegavam kontri – biram kad god mogu sadržaje koji iziskuju dublju posvećenost. Naprosto, kada pročitate knjigu ili pogledate neki film, treba se zaustaviti,promisliti o tome, formirati stav u vezi sa tim – savetuje profesorka Pavlović mlađe, ali i starije generacije.
IMAJU ZNANjE, NE I SAMOPOUZDANjE
VOLELA bi Sanja da njena pobeda podstakne više žena da se prijave na kviz takmičenja.
– Sigurna sam da im ne nedostaje znanje, ali da im fali samopouzdanje. Mislim da je to posledica vaspitanja i načina na koji se kod nas odgajaju devojčice. Učimo ih od malih nogu koje oblasti treba da su muška, a koje ženska sfera interesovanja.
Završila je osnovne studije komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, ali nikada nije radila u struci, kao profesor. Delom zbog toga što “nije bajna situacija u vezi sa dobijanjem zaposlenja”. I dalje mnogo čita. Omiljeni pisci su joj Borislav Pekić, Miloš Crnjanski, britanski postmodernista Džulijan Patrik Barns… Vodi jedan književni klub iz ljubavi prema pisanoj reči.
– Radim preko interneta kao frilenser. Održavam sajtove za onlajn prodaju širokog spektra proizvoda preko interneta: od marketinga do finansijskih i administrativnih zadataka. Ide mi to, može se živeti solidno – kaže Sanja optimistično na kraju našeg razgovora.