Ministarstvo kulture ove godine ima budžet veći za 15 odsto, a za toliko su uvećana i sredstva za konkurs „Gradovi u fokusu” koja se dodeljuju lokalnim samoupravama, osim Beograda i Novog Sada, izjavio je danas ministar kulture u Vladi Srbije Nikola Selaković.
On je rekao da to znači da će 2025. godine kroz ovaj konkurs biti dodeljeno 400 miliona dinara, a lane je ta suma iznosila 350 miliona i da se tim novcem finansira razvoj i adaptacija kulturne infrastrukture po opštinama i gradovima u Srbiji.
„U nizu opština i gradova imamo višegodišnje projekte, među kojima je Muzej ćirilice u Rači kraj Bajine Bašte, za koji ćemo ove godine obezbediti da dobije svoju stalnu postavku i da širom otvori vrata svim zainteresovanim, a već postoje mnoge zainteresovane škole, društvene organizacije, udruženja, pojedinci koji žele da dolaze i obiđu taj muzej. Tu je i Muzej staklarstva u Paraćinu, zatim Kuća Kolubarske bitke u Mionici, za koji sam uveren da ćemo je završiti ove godine i da ćemo za Mišićeve dane imati njeno otvaranje”, rekao je na za TV Hepi.
Dodao je da se u Kosjeriću sređuje objekat Centra za kulturu Doma kulture u okviru koje je i Narodna biblioteka, u Despotovcu Centar za kulturu Despot Stefan Visoki, kuća Mileve Marić Ajnštajn u Rumi, prenosi Tanjug.
Prema njegovim rečima osim projekta „Gradovi u fokusu”, postoje i projekti od nacionalnog značaja na kojima se radi, kao što je novi Istorijski muzej Srbije, u zgradi stare železničke stanice u Beogradu i koji mora da bude gotov pre Ekspa 2027.
„Završen je konkurs za idejno rešenje novog Muzeja Nikole Tesle u zgradi nekadašnjeg „Jugošpeda”. U toku je izrada urbanističkog projekta za zgradu novog Prirodnjačkog muzeja, ali tu su i projekti širom Srbije, od kojih smo neke završili, a neke ćemo tak raditi”, naveo je Selaković. Istakao je da je Ministarstvo kulture krenulo u akciju za ravnopravnost ćirilice sa latiničnim pismom, jer je, kako je rekao u ovom trenutku ćirilica u potpunom uzmicanju i sve je manje ima.
„Ćirilica je neizostavni deo identitetskog kulturnog koda srpskog naroda. Ona je naše matično pismo na kome se srpski jezik piše gotovo hiljadu godina”, rekao je on.
Dodao je da ćirilica kao deo našeg nasleđa i kulturnog identitetskog koda, zahteva poseban tretman.
Naveo je da je Srbija zajedno sa Republikom Srpskom donela zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom prostoru i zaštiti ćirilićnog pisma i da se Ministarstvo kulture Srbije ponaša u skladu sa tim zakonom.