Kosovska Mitrovica – Navršilo se 11 dana otkako je Priština formalno odobrila protok finalnih proizvoda sa srpskom deklaracijom ka teritoriji Kosova i Metohije, i to samo preko administrativnog prelaza Merdare, a u prodavnice u četiri opštine na severu Kosmeta – Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku – do sada još nijedan kamion nije dopremio srpsku robu. Na rafovima i dalje nema mleka, ulja, soli, šećera, brašna, konditorskih proizvoda, hemije za domaćinstvo, na koje su potrošači navikli. I dalje su u ponudi proizvodi iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Turske, Albanije, kao i oni s tzv. Kosova, koji su ili proizvedeni u južnoj pokrajini ili su u njoj prepakovani.
Slike sa severa Kosmeta nakon navodnog ukidanja zabrane za ulazak srpske robe na KiM potvrđuju razmere prevare za kojom je posegao Albin Kurti, pretvarajući se da je ispunio zahteve sa zapadnih adresa da poništi meru koja je suprotna Cefti i svim drugim sporazumima i normama slobodnog tržišta.
Finalni proizvodi sa srpskom deklaracijom ni posle 11 dana ne mogu da stignu do našeg naroda zbog trikova Prištine, iako je zabrana formalno ukinuta
To što je dozvolio prolaz robe samo na Merdaru obesmislio je time što se svaki kamion pregleda ručno, pa su kolone koje čekaju na ispred tzv. kosovske carine sve duže, a formiraju se još od prošlog vikenda.
Kako za „Politiku” kaže izvor dobro upoznat sa stanjem na ovom administrativnom prelazu, jednom od šest između centralne Srbije i Kosova i Metohije, „gužve se stvaraju namerno”. Postavlja pitanje kako drugačije tumačiti to što se utovarena roba koja je samo u tranzitu, kao i kamioni s proizvodima koji nisu iz centralne Srbije, ne propuštaju, već i oni danima stoje u koloni koja je duža od tri kilometra. Naš izvor tvrdi i da je vozačima kamiona i šlepera natovarenih srpskim proizvodima krajnja destinacija najčešće Priština ili Prizren. Istog dana po ukidanju zabrane za srpsku robu, koja je bila na snazi čak 16 meseci, prištinska privremena vlast najavljivala je da će ostali prelazi, uključujući i Jarinje i Brnjak na severu pokrajine, biti otvoreni i da se tobož čeka samo nabavka skenera, odnosno rendgen-aparata koji bi „olakšali posao carini”. Samim tim i ne bi bilo zadržavanja, ali i tada je bilo jasno da to nije Kurtijeva prava namera. Prištinski portal „Indeks onlajn” objavio juče da je „carina Kosova obustavila tender za nabavku skenera na drugim prelazima, osim na Merdaru”. Kako prenosi ovaj portal saopštenje tzv. carine, „partnerske zemlje Kosova i EU izrazile su spremnost da ponude skenere koji pomažu u kontroli robe bez fizičke intervencije”. Nije, međutim, jasno kada će se to dogoditi, pa je sada sve očiglednije da od skenera na ostalim prelazima, bar u dogledno vreme, neće biti ništa. Za to vreme Kurti u predizbornoj kampanji ne bira sredstva da se dodvori svojim glasačima, koji mahom čine ekstremnije orijentisani Albanci. Zato prećutkuje činjenicu da se i njegovi sunarodnici rado odlučuju za srpsku robu, počev od mleka i mlečnih proizvoda, preko ulja, do popularnih grickalica, što je i bilo evidentno u vreme kovida 19. Tada su srpski prodavci morali da limitiraju prodaju, jer su mnogi Albanci s juga kupovali osnovne životne namirnice na pakete i džakove.
Promet je bio značajan sve do sredine juna prošle godine, kad je Kurtijeva administracija donela jednostranu zabranu ulaska srpske robe, a preostala srpska roba koja se zatekla na rafovima i u magacinima momentalno je rasprodata. Podsetimo, osim srpske robe, već 16 meseci na teritoriju srpske pokrajine ne stiže ni beogradska štampa, a prodavci na kioscima očekuju da će novine ipak uskoro početi da se dopremaju preko Merdara. Kad je reč o situaciji na prelazima Jarinje i Brnjak, koji su ključni za snabdevanje severa Kosmeta, prištinski režim za sada, sudeći po izjavama, i ne pomišlja da ih otvori za protok finalnih proizvoda srpskog porekla. Međutim, i ovde se prethodnih dana stvaraju gužve, a reč je uglavnom o vozačima kamiona koji ne podležu zabrani, ali žele da izbegnu gužve na Merdaru stvorene zbog haosa koji je prouzrokovao Kurti.
Priština zabranila oficiru za vezu Beograda da poseti Srbe u zatvoru
Vlasti privremenih institucija samouprave u Prištini zabranile su oficiru za vezu Beograda Dejanu Pavićeviću da poseti Srbe koji se nalaze u zatvoru visoke bezbednosti u Podujevu, preneo je Tanjug. Iz kancelarije su poručili da Priština na čelu sa premijerom privremenih prištinskih institucija Albinom Kurtijem duže od godinu dana onemogućava Pavićeviću da poseti pritvorene Srbe, a samo od avgusta ove godine ovo je četvrti put da je njegov zahtev odbijen, iako je poslat u skladu sa svim važećim dogovorima i sporazumima. Prema dokumentaciji u koju je Tanjug imao uvid, Pavićević je 15. oktobra poslao zahtev za posetu Srbima pritvorenim u zatvoru visoke bezbednosti u Podujevu, ali je njegov zahtev odbijen bez ikakvog obrazloženja već 16. oktobra.
Prethodno, Pavićević je istu molbu uputio 4. oktobra, ali je ishod takođe bio negativan odgovor privremenih institucija u Prištini bez ikakvog obrazloženja. Iste zahteve oficir za vezu poslao je Prištini i 5. avgusta, kao i 30. avgusta, ali je na sve njih Priština odgovorila negativno. U Kancelariji za KiM istakli su da je o svim ovim zahtevima uredno obaveštena i Evropska unija, kao i da će tokom naredne runde dijaloga u Briselu insistirati i na ovoj temi. Ocenili su da su ove posete molba kako samih porodica, tako i pritvorenika, a važne su da bi se oficir za vezu uverio u zdravstveno stanje pritvorenika, kako se s njima postupa i upoznao se s njihovim potrebama. Odbijanje Prištine da dozvoli posete dodatno ukazuje na stepen nepoštovanja ne samo sporazuma, već i garantovanih ljudskih prava pritvorenih Srba, ističu u Kancelariji za KiM i dodaju da je prištinskom oficiru za vezu koji boravi u Beogradu uvek omogućavano da posećuje sve osobe lišene slobode za koje je uputio zahtev.
M. Ć.