Ako će se Kosovu dozvoliti da postane član Saveta Evrope a da nije ispunilo najvažniji uslov da formira Zajednicu srpskih opština, što je potpisano još 2013. godine u Briselskom sporazumu, naravno da imamo veliku bojazan da se to neće ni dogoditi i mi ćemo insistirati na toj argumentaciji, kaže za Kosovo onlajn Dunja Simonović Bratić, članica delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u kojoj će se sutra glasati o izveštaju Dore Bakojani u kojem se preporučuje prijem Kosova u SE.
“Naša argumentacija je vrlo jasna budući da je izveštaj Bakojani započeo tako što je ona definisala tri tačke kao preduslove da bi Kosovo moglo da postalo član Saveta Evrope. To su formiranje Zajednice srpskih opština, zakon o eksproprijaciji koji će da pomogne Srbima na KiM da im ne oduzimaju imovinu i ne otimaju zemlju i vraćanje zemljišta manastiru Visoki Dečani. Na poslednjih nekoliko sednica Političkog komiteta, u poslednjih godinu dana, Bakojani je insistirala na priči da je vraćanje zemljišta Visokim Dečanima simbolička odluka, budući da je ona grčka pravoslavka, i smatrala je da bi to trebalo da bude kruna, a da je najvažnije formiranje ZSO kao i zakon o eksproprijaciji, da bi na ovom vanrednom Političkom komitetu pre dve nedelje samo taj simbolički zahtev postao nosilac svih zahteva. Ova dva najvažnija su u suštini izbačena iz izveštaja, budući da kažu da oni to treba da sprovedu tek kada budu ušli u SE i da će se onda formirati monitoring proces”, kaže Simonović Bratić.
Ona pojašnjava da je u monitoringu svaka nova članica SE, i da je Srbija koja je ušla u SE 2003. godine i dalje u monitoringu, tako da to što je neko u monitoringu ne znači da će sutra nešto i da izvrši.
Objašnjavajući kako funkcioniše PSSE, Simonović Bratić kaže da PSSE ima 612 poslanika, od čega su 306 članovi, a druga polovina njihovi zamenici koji nemaju pravo glasa, ali mogu da učestvuju u debatama ili da budu prisutni na partijskim grupama. Za kvorum za sutrašnju sednicu dovoljna je jedna trećina, a od onih koji budu u sali računaće se samo glasovi “za” i “protiv”, bez uzdržanih.
“Uzdamo se u nepriznavače kosovske nezavisnosti. Svaka zemlja ima broj poslanika prema veličini teritorije, pa tako naša delegacija ima sedam članova i sedam zamenika, a recimo Kipar i Crna Gora imaju po tri poslanika. U funkcionisanju PSSE je važan odnos partijskih grupa, velika je grupa Socijalista, demokrata i zelenih, kao i narodnjačkih partija, postoji grupa konzervativaca, zatim liberala i alternativaca i onih koji se nisu svrstali ni u jednu grupu. Predsednici tih političkih grupa su kao šefovi poslaničkih grupa u našem parlamentu. Oni, nekada vrlo otvoreno, a nekada uvijeno, sugerišu kako da se glasa, tako da nezavisno iz koje je zemlje neka delegacija poslanici se opredeljuju u zavisnosti od toga kojoj partijskog grupi pripadaju. To naravno nije imperativ jer svako dolazi kao predstavnik svog nacionalnog parlamenta, ali postoji i pristup u smislu ideoloških opredeljenja”, kaže Simonović Bratić.