SL stopira Kurtijeve takozvane zakone
Podelite vest
ZAŠTO SRBI TREBA DA GLASAJU NA IZBORIMA NA KiM
Predstavnici našeg naroda u institucijama moraju da imaju čvrstu vezu sa državom Srbijom, sinhronizovano će udariti na nas i predsednika Vučića da nam otkinu bar jedan mandat, kaže Dalibor Jevtić
(Фото „Косово онлајн”)

Odluku Srpske liste da izađe na predstojeće izbore 9. februara na Kosovu i Metohiji, Beograd je odmah podržao, a očekivanja su da ova stranka odnese ubedljivu pobedu, odnosno da joj pripadne svih 10 zagarantovanih mesta za srpski narod, u pokrajinskom parlamentu u Prištini. Osvajanje svih mandata će značiti da će vodeća politička organizacija Srba na Kosmetu za ljudska prava nastaviti da se bori svim demokratskim sredstvima i da kroz institucije radi na opstanku srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Na taj način bila bi otklonjena mogućnost da naš narod „predstavljaju” oni Srbi koji će po diktatu nekoga iz Prištine ili iz inostranstva raditi i usvajati određene pravne norme i regulative nauštrb srpske zajednice. Pri tome, bez dvotrećinske većine ne može se, recimo, menjati Zakon o lokalnoj samoupravi i druga regulativa u vezi sa oblašću koja se naziva interes i prava nevećinskih zajednica.

Takođe, glas Srba je, bar formalno, veoma važan kada je reč o formiranju tzv. kosovske vojske, čak i po prištinskim propisima. Zbog toga je takođe važno da srpski narod na Kosmetu ne dozvoli da u vladi bude neko ko je imenom i prezimenom Srbin, ali koga niko od sunarodnika nije ni birao ili je dobio podršku koja se meri u promilima, a radiće protivno interesima Srba. Recimo, da će glasati kako je to nedavno uradio Nenad Rašić, koji je podigao ruku za uzurpiranje srpske imovine na severu KiM. Nedavno se nije suprotstavio ni odluci vlade Albina Kurtija da osnuje „muzej genocida” i na tom izjašnjavanju bio je uzdržan.

Upravo zbog takvih primera Srpska lista i u teškoj situaciji mora kroz naredni izborni proces da spreči bilo kakvu mogućnost manipulacija za kojima je Priština do sada posezala, faktički sama birajući sebi saradnike iz redova Srba. To je jedan od najbitnijih razloga zbog čega su se tako ozbiljno pripremili za ovaj izborni proces, podnevši listu od čak 48 kandidata za poslanike, među kojima je i jedina srpska povratnica u Đakovicu Dragica Gašić, svakodnevno izložena pretnjama ekstremnih Albanaca. A po broju osvajanih glasova proteklih godina i podršci, reč je o političkom faktoru koji predstavlja snagu srpskog naroda na KiM i jedini je njegov legitimni predstavnik.

Potpredsednik Srpske liste i predsednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić ističe da će Srpska lista učestvovati na parlamentarnim izborima 9. februara da se ne bi dozvolilo da na mestima zagarantovanim za predstavnike srpske zajednice u skupštini, ali i u vladi, bude neko ko će raditi protiv interesa srpskog naroda na Kosovu. Za „Politiku” kaže da je odluka o učešću na kosmetskim parlamentarnim izborima logična, usled svega onoga što smo mogli da vidimo kao negativan uticaj neučešća Srpske liste u institucijama u prethodnom periodu.

„Kada to kažem, mislim najpre da u institucijama moraju da budu legalno i legitimno izabrani predstavnici srpskog naroda na Kosmetu kako bi se zaštitili interesi naroda. Kada samo pogledamo šta je sve rađeno u odsustvu Srpske liste u institucijama, jasno je da su oni koje je Kurti doveo da ’glume’ Srbe odlično odigrali tu ulogu po njegovom scenariju i režiji. Ne smemo više dopustiti da nam se taj Kurtijev horor film za Srbe ponovi. Srpski predstavnici u kosovskim institucijama moraju da imaju čvrstu vezu i koordinaciju sa državom Srbijom. Bez te veze i saradnje život Srba na Kosmetu će samo biti teži. U Kurtijevom režiranom planu raseljavanja Srba sa Kosmeta, nažalost, učestvuju i pojedini Srbi. Oni će sada zajedno, sinhronizovano pod različitim izgovorima frontalno da udare na Srpsku listu i predsednika Vučića, kako bi Srpskoj listi otkinuli makar jedan mandat rezervisan za naš narod u kosmetskom parlamentu. Zato će naše jedinstvo biti naša najveća snaga koja će doneti pobedu Srpske liste protiv Kurtija i njegovih malih ’srpskih’ satelita. Zbog toga je dobro i obavezujuće da Srpska lista učestvuje na izborima”, ističe Jevtić.

Da je u interesu srpskog naroda da Srpska lista izađe na izbore, ukazuje i predsednik Odbora za odbranu i unutrašnja pitanja Skupštine Srbije Milovan Drecun, dodajući da 10 garantovanih mesta za Srbe, za koje kaže da su očekivana, treba iskoristi kao sredstvo za pregovore. „Ako bi Srpska lista ostala izvan institucija, to bi odgovaralo Kurtiju. Ako Srpska lista ne bi učestvovala, zamislite kako bi lojalni pojedinci srpske nacionalnosti koji imaju neke male stranke i izlaze na izbore dobili tih 10 mandata i prebacili ih Kurtiju. To bi mu bila garancija za formiranje većine, a onda od zaustavljanja terorisanja Srba nema ništa. To su ključni interesi Srpske liste”, kaže za naš list Drecun.

Dodaje da se godinama pokazuje da saradnja Srpske liste, koja jedina predstavlja srpski narod i ima direktnu komunikaciju i saradnju sa zvaničnim Beogradom, sa Kurtijem u političkom smislu nije moguća, jer je politika aktuelnog premijera privremenih institucija u Prištini usmerena isključivo protiv interesa i opstanka srpskog naroda. Drecun ističe da je Srpska lista „garant jedinstva srpskog naroda i ona ima izuzetnu političku težinu”.

Prethodno, u situaciji kada Srbi nisu mogli da upravljaju institucijama samouprave i izbore svoja osnovna ljudska prava, da nateraju Kurtija da formira ZSO, bili su primorani da pribegnu poslednjem sredstvu, a to je da napuste kosovske institucije. Sve je kulminiralo kada je Priština nezakonito promenila regionalnog direktora policije na severu čime se menjala etnička struktura. Kada se videlo da jednostavno Srpska lista sa Kurtijem i Samoopredeljenjem ne može da sarađuje na način da zaštiti bilo koji interes srpskog naroda, to je bilo poslednje sredstvo i očekivalo se da će ono doneti dobar rezultat po Srbe, da će režim u Prištini morati da koriguje svoju politiku i da će ga na to naterati i međunarodna zajednica. Umesto toga, Kurti je krenuo jednim drugim putem, putem sile i nasilja.

„On je našao njemu neke podobne Srbe, pojedince, stvarao privid multietničnosti i odbijao je da formira ZSO. Imate političke stranke među Albancima koje se, bar zvanično, deklarativno tako zalažu da moraju da se ispoštuju obaveze koje je Priština preuzela 2013. godine tokom dijaloga u Briselu. I sa takvim strankama treba pokušati da se ostvari neka saradnja da bi se vršio pritisak na te partije i ušlo u formiranje Zajednice srpskih opština”, navodi Drecun.

Na pitanje koje su prednosti i mane izlaska Srpske liste na kosmetske izbore, Dalibor Jevtić kaže da je, između ostalog, važno suštinski sprečiti da se na rezervisanim mestima u institucijama nadaju oni Srbi poput Nenada Rašića koji je, između ostalog, glasao za otimanje imovine srpskim domaćinima na severu Kosmeta. „Neka mi neko nađe jednu odluku dobru po Srbe koju je Kurti doneo od kada se Srpska lista povukla iz institucija. Nema. Upravo je i to odgovor na pitanje prednosti naše odluke da učestvujemo na izborima. Želimo da se kroz institucije borimo za naša prava. Mane će uvek neko naći, kao i izgovore. Ja nisam od tih. I kada je teško, i kada ne možemo da previše utičemo na neke procese i odluke, mi moramo da se borimo i pokažemo da smo dali sve od sebe. Neko će u tome naći mane i reći – Evo, tu ste, sprečite to i to. Kada smo odbili da budemo nekome dekor multietničnosti i napustili institucije, neko nam je to zamerio i okrivio nas, iako su ti isti od nas tražili da napustimo institucije. Da li je napuštanje institucija bila ’mana’? Možda. Dakle, hajde da se mi borimo, hajde da ne govorimo o manama naše odluke da izađemo na izbore. Svakako će biti teško, ali na Kosmetu niko ne pamti vreme kada je neko mogao da kaže da je bilo lako. Pitanje je samo da li želite da se borite ili ne, a ne koje su prednosti i mane borbe za bolji život”, ističe Dalibor Jevtić.

Analitičar Centra za društvenu stabilnost Srđan Graovac kaže da je protekli period najbolje pokazao zašto je bitno da Srbi učestvuju na ovim izborima. Za „Politiku” ističe da kada su Srbi na severu Kosmeta pokušali sa bojkotom da rešavaju svoje probleme i da nateraju međunarodnu zajednicu i prištinske vlasti da realizuju nešto što je obećano i dogovoreno pre deceniju, onda su napustili institucije. „Prvo je došlo do preuzimanja svih srpskih institucija, a posle toga je Kurti pribegao sili i ignorisanju bilo kakvog shvatanja realnosti da oni koji sprovode vlast na severu KiM nemaju podršku veću od svega nekoliko procenata ili nekoliko desetina glasova. Međunarodna zajednica, koja je trebalo da reaguje, to nije uradila, već je pružila punu podršku Kurtiju da faktički zavede aparthejd na severu pokrajine i da zavede svoju strahovladu i da se obračunava sa Srbima. To nam je pouka kako bi međunarodna zajednica reagovala ukoliko bi Srbi bojkotovali i ove izbore. Oni ne bi učinili ništa u tom slučaju nego bi vlastima u Prištini dali odrešene ruke da sprovode svoju politiku, a to bi za Srbe moglo imati katastrofalne posledice”, upozorava Graovac.

Dodaje da bi u tom slučaju „Kurtijevi Srbi” postali predstavnici u parlamentu i samim tim bi on mogao preko njih da menja čak i tzv. ustav, da umanjuje zagarantovana prava našeg naroda. „Mogao bi, recimo, da legalno uzima imovinu SPC, da menja njenu namenu, da formalizuje postojanje tzv. kosovske vojske i da uradi niz drugih stvari i ograničava kada su u pitanju interesi srpske zajednice. On može čak i da kaže da interes srpske zajednice nije da se formira ZSO i da za to ima podršku tzv. srpskih poslanika u prištinskom parlamentu. Zato ne smemo da dozvolimo tu grešku da preskočimo izbore, već da jedinstveno stanemo iza Srpske liste i pokažemo da su Srbi i dalje jedinstveni, a Kurti nije uspeo u svojoj nameri da ih podeli”, navodi Srđan Graovac.

Danijela Nikolić: Apelujem da budemo jedinstveni

Predsednica Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Danijela Nikolić ocenila je da je veoma značajno što se Srpska lista prijavila za učešće na izborima i da je važno da ta stranka osvoji deset zagarantovanih mandata za srpsku zajednicu. Saglasna je da bi se na taj način obezbedila sigurnost od nepopularnih odluka i donošenja zakona koji nisu u interesu srpskog naroda na KiM, pa i po pitanju zakonskih promena koje bi Kurti mogao da traži. Nikolićeva za „Politiku” ističe da povratak u institucije ima za cilj da se čuje glas srpskog naroda u trenutku kada za Srbe na prostoru KiM nikada nije bilo teže i da im se kroz institucije obezbedi normalan život.

„To je način da se mi kroz demokratske institucije borimo za svoja prava i činjenica je da je srpski narod obespravljen, pogotovo u poslednje tri godine. Međunarodna zajednica nam nije pomogla, ali je izlazak na izbore jedini je način naše demokratske borbe za ostanak i opstanak na Kosovu i Metohiji. Apelujem da u ovim teškim vremenima svi budemo jedinstveni i nije dobro da na izbore izlazimo u nekoliko kolona, zbog odbrane naših nacionalnih interesa. Verujem u zajedništvo Srba i u zajednički cilj da se sačuva srpski narod, a Srpska lista ima snagu da to uradi, vodeći računa o svim Srbima, jer je upravo to jedinstvo sačuvalo naš narod na KiM”, kaže Danijela Nikolić.

Neke nesuglasice i razmirice koje postoje ne smeju da budu prepreka da svi Srbi sa KiM stanu pod jedan barjak, a to je naš Beograd, jer Srpska lista jeste žila kucavica između Beograda i Prištine, ističe ona. „Svi moramo da gledamo u budućnost, a to je da budemo jedinstveni u odbrani naših državnih i nacionalnih interesa. Uostalom, vidimo u kom pravcu ide političko delovanje Kurtija. Njegov cilj je da pobedi na ovim izborima uz pomoć nekih drugih Srba, što je jako loša poruka, jer u ovom trenutku srpski narod nije u prilici da ide na nekoliko frontova. U redu je da drugačije mislite, ali nije u redu da stanete uz one koji vam proteruju i hapse narod, ubijaju decu i proteruju Srbe”, poručuje Nikolićeva.