VRŠAC već pet godina ima Savetovalište za mlade, u kom rade svi relevantni stručnjaci iz te oblasti – od dečjih neurologa i psihijatara, do logopeda i okupacionih terapeuta – što je jedinstveno u Srbiji.

Foto: J.J.Baljak
Uprkos višedecenijskoj stigmatizaciji, oni su uspeli da steknu poverenje i dece, i roditelja, koji sada u velikom broju i sa manje predrasuda od njih traže pomoć.
Na rušenje barijera uticala je i činjenica da se ovo istureno odeljenje specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović” nalazi van bolničkog kompleksa, prema kom građani imaju averziju. Isprva je bilo smešteno u Domu omladine, u centru grada, a pre četiri meseca, zbog potrebe za većim prostorom, preseljeno je na Omladinski trg, u renovirani stan od 140 kvadrata, koji je bolnici zaveštao upravo lekar čije ime ta ustanova nosi.
Savetovalište za mlade ima svoje prostorije i u Zmaj Jovinoj ulici, kod porte, gde se obavljaju reedukacija motorike i okupaciona terapija za decu sa psihičkim i motoričkim smetnjama u razvoju.
– Psihičke tegobe kod dece i mladih, nažalost, veoma su česte, što pokazuje i 1.760 pregleda koje smo obavili samo u 2024. Uglavnom se radi o razvojnim poremećajima, poput autističnog spektra i poremećaja ponašanja i pažnje, a mnogo pacijenata se javlja i zbog glavobolja, koje su u 90 odsto slučajeva psihosomatske – kaže načelnik dr Stevan Jokić, uz napomenu da je savetovalište umreženo sa svim školama, vrtićima, domovima zdravlja i centrima za socijalni rad, koji im šalju pacijente iz Vršca, Plandišta, Bele Crkve i delom iz Kovina i iz Pančeva.
Foto: J.J.Baljak
Skrining se radi još u najranijem uzrastu, a statistika kaže da u svakoj grupi u vršačkim vrtićima ima bar po jedno dete sa nekim vidom smetnji. S druge strane, adolescenti su počeli sami da im se javljaju, svesni da su im potrebni pomoć i podrška.
– Pacijenti u našem savetovalištu, na jednom mestu i u kratkom roku, mogu da obave preglede kod svih stručnjaka, a upravo je taj timski rad presudan za pravovremeno uspostavljanje prave dijagnoze – ističe dečji neurolog dr Dobrinko Sočanski, dodajući da su svi ti problemi kod dece vidno redukovani posle primenjenih terapija.
Foto: J.J.Baljak
Zahvaljujući njegovom radu u Norveškoj, čak 24 godine, Specijalna bolnica uspela je da od Skandinavaca dobije odobrenje za korišćenje njihovog upitnika od 180 pitanja, za procenu ponašanja i razvoja, koji popunjavaju i roditelji, i učitelji – radi boljeg sagledavanja kompletne slike deteta.
Foto: J.J.Baljak
Stručnjaci
DR Sočanski kaže da je dečja psihijatrija u Srbiji počela da se primenjuje sredinom devedesetih godina, a da takvih stručnjaka danas u našoj zemlji ima svega dvadesetak. Primera radi, u Norveškoj – sa dva miliona stanovnika manje od Srbije – radi oko 250 dečjih psihijatara i smatraju da to još nije dovoljno…